Hızlı Erişim

En Ucuz Kastamonu Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kastamonu Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kastamonu Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Kastamonu Şehri ile ilgili Genel Bilgiler

Kastamonu, Gökırmak’ın bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisinde kuruludur. Şehrin denize olan yüksekliği 774 metredir. Kastamonu, Evliyalar Şehri olarak bilinir ve Anadoludaki en eski şehirlerden biridir. Türk-İslam dönemine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını Kastamonu Kalesi, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Atabey Camii, Nasrullah Camii ve Saat Kulesi şeklinde sıralayabiliriz. Ayrıca Kastamonu kent merkezinde Türkiye’de açılan ilk “Kent Tarihi Müzesi” yer almaktadır. 
Saat Kulesi, Suktan II Abdulhamid döneminde şehrin doğusundaki yamaç üzerine şehrin valilerinden Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kulenin saati ise Avrupa’dan getirtilmiştir. Eski dönemlerden beridir yapılan çekme helvası sadece şehirde değil tüm Türkiye’de meşhurdur. 


Şehirde iki farklı iklim hakimdir. Kuzey bölümünde Karadeniz, güney bölümünde ise İç Anadolu’nun kara iklimi görülmektedir. Bitki örtüsü bakımından zengin olan şehirde il topraklarının, orman ve fundalıklar %63’ünü, ekili ve dikili alanlar %29’unu, çayır ve meralar %6.5’ini oluşturur. %1.5 ise tarıma elverişsiz bulunan topraklardır. 
Kastamonu Uzunyazı Havalimanı, il sınırları içinde bulunan tek havalimanıdır. Tadilat ve yenileme çalışmaları yüzünden 2013 yılı Temmuz ayında hizmete açıldı. Havalimanına yenileme için toplam 110 milyon Türk Lirası harcandı. Uzunyazı Havalimanı bölgede bulunan en büyük havalimanı olma özelliğini taşımaktadır. Kastamonu şehrine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Safranbolu ve Ilgaz dağlarında bulunan kayak merkezlerine ise çok yakındır. 2008 yılında, Savunma ve Sanayii Müsteşarlığı’na geçici olarak devredilen havalimanı, önce eğitim ve askeri amaçlı kullanılırken sivil uçuşlara açılması ise yapılan tadilat ve yenileme çalışmalarından sonra gerçekleşti. 

 

Kastamonu Uzunyazı Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Türk Hava Yolları’nın servisleri ile Kastamonu Uzunyazı Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Servisler, Belediye Hizmet Binası (Kuzeykent), Emekçiler Turizm Acenta önü, Novitas Turizm Acenta, Müftülük, Otobüs Terminali, Salıpazarı (Şekerci Avm karşısı) duraklarından hareket etmektedirler. Saat ve ücret bilgileri hakkında bilgi almak için lütfen firma yetkilileri ile iletişime geçiniz. 


Kastamonu’da şehir içi birçok noktaya ulaşım halk otobüsleri ile çok uygun fiyata sağlanmakta. 1.75 TL tam, 1.25 TL öğrenci ücreti ödeyerek şehir içi ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat havalimanına ulaşımla ilgili durak ve güzergah bilgisi bulunmamaktadır. Güncel bilgi için belediyenin çağrı merkezini arayabilirsiniz. 

Taksi

Şehir içi hizmet sağlayan ticari taksiler ile havalimanına ulaşımınız mümkündür. Yaklaşık 30 dakikada trafik yoğunluğuna bağlı olarak Kastamonu Uzunyazı Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Standart taksimetre açılış ve kilometre başına yazılan ücretlendirme geçerlidir. Şehir merkezinden ortalama 40 – 45 TL arası değişen bir ücret ödeyerek de taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız Konya Uzunyazı Havalimanı’nın otopark imkanlarından faydalanabilirsiniz. Otobüs ve büyük araç park alanı ayrı olduğu için rahat bir şekilde aracınızı park edebilirsiniz. Dilerseniz havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmasından uygun fiyatlara dilediğiniz marka ve modal acaı kiralayarak şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Marka, model ve fiyat bilgisi için havalimanında bulunan firma ile iletişime geçebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder