Hızlı Erişim

En Ucuz Isfahan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Isfahan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Isfahan Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

İsfahan Hakkında Genel Bilgi

 

İsfahan, yaklaşık 4.000.000 nüfusuyla İran’ın üçüncü büyük şehridir. Fakat geçmişte dünyanın en büyük kentlerindenmiş. Safavi zamanında özellikle mimari ve kentleşme anlamında ciddi anlamda gelişen ve başkent olan kentte o dönemden kalan oldukça önemli, geleneksel İran mimarisini gösteren tarihi yapılar bulunmaktadır. Özellikle 17. yüzyıl tarihine ait ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan dünyanın en büyük meydanlarından olan Nakş-ı Cihan Meydanı bu şehirde bulunmaktadır. İsfahan, ülkenin ortasında, Tahran’nın güneyinde Şiraz’ın kuzeyinde, İsfahan eyaleti başkenti olarak Zayende Nehri yakınında Tahran-Şiraz karayolu mevkisinde yer almaktadır. İsfahan, başkent Tahran’a 450km – 5 saat, Şiraz’a 483km 5.30 saat, Yezd’e ise 313km 3 saat 45dk uzaklıktadır.

Ulaşımdan bahsetmemiz gerekirse İsfahan’da metro sistemi henüz çok yenidir. Kentin ilk metro hattı 15 Ekim 2015’de çalışmaya başlamıştır. Demiryolu bulunmaktadır. İsfahan, Tahran, Şiraz ve Yazd kentlerine demiryolu ile bağlıdır.

İsfahan dokumacılığı ile ünlenmiş şehirlerdendir. Meşhur İran halılarının çoğu İsfahan’da üretilmektedir. İsfahan’da dokumacılığın iyi olması, Safevi dönemine dayanmaktadır. Afganlar İran’ı fethettikten ve Safevi Hükümdarlığı’nın devrilmesinin ardından bu zanaat durgunluk dönemine girse de şuan devam etmektedir. Her sene binlerce turist İsfahan uçak bileti alarak bu halılardan satın almaya gelmektedir.

İsfahan, modern dünyamızda dokusunu ve kimliğini kaybetmeyip, özgün karakterini koruyabilen dünyanın en güzel kentlerinden birisidir. Tipik bir Şark kenti olan İsfahan, sahip olduğu tarihi mirasıyla bir açık hava müzesini andırmaktadır. Tarihi bir gezi istiyorsanız İsfahan uçak bileti alarak şehre gelmenizi tavsiye ediyoruz.

İran’da tarihte kurulmuş devletlerin genel başkenti olmuş veya önemli merkezi olmuş İsfahan, İran tarihinde önemli rol oynayan kentlerin başında gelmektedir. Sahip olduğu köklü tarihinden günümüze ulaşan eserleri, tarihi ve kültürel mirasıyla şehir, her zaman gezginlerin ilgi odağı olmuştur.

Deniz seviyesinden 1,590 metre yüksekte, Zagros Dağları eteklerinde bulunsa da, İsfahan kurak bir iklime sahiptir. Kış ayları gündüz ılık, geceleri ise çöldeymiş çok soğuk olmaktadır. Sıcaklık yıllık ortalama 15-16 derece arasındadır fakat yaz ayları çok sıcak ve nemsiz olmaktadır. Hatta yaz mevisimi gündüz sıcaklık 35 dereceyi bulabilmektedir. Bu sebepten ilkbahar ve sonbahar en uygun mevsimlerdir.

Köklü tarihi geçmişinin izlerini köprüleri, bulvarları, tarihi eserleri, camileri ve saraylarıyla ziyaretçilerine sunan İsfahan bu özellikleriyle İran’ın en çok ziyaret edilen yerlerindendir.

Kültürel ve tarihi geçmişinin yanında günümüzde İran’ın en önemli sanayi merkezlerinden olan İsfahan’da tekstil ve petrokimya alanlarında gelişmiş tesisler bulunmaktadır. Bu güzellikleri yerinde görmek için İsfahan uçak bileti alabilirsiniz.

İran tarihini, sanatını ve kültürünü yakın bir şekilde görmek için en doğru adres olan İsfahan’da 3 semavi dinin ibadethanelerine de rastlamak mümkündür. Ayrıca Zerdüşt tapınakları kente renk katan kutsal yerlerdendir. Bu eserleri İsfahan uçak bileti alarak görmeniz mümkündür. Genel olarak İsfahan’dan bahsettiğimiz yazımızda, sizleri İsfahan şehrinin tarihi ve kültürel atmosferini yerinde yaşamaya davet ediyoruz. Erkenden ucuz İsfahan uçak bileti alarak bu güzellikleri yerinde görebilir, farklı coğrafyaları keşfetmenin verdiği mutlulukla farklı bir tatil yaşamış olursunuz. Hemen İsfahan uçak bileti alın karlı çıkın.

İsfahan Havalimanı Ulaşım Bilgileri


Şehit Beheşti Havaalanı’ndan İsfahan şehir merkezine yapacağınız ulaşımda taksi, transfer hizmetleri, araç kiralama firmaları gibi pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Genel olarak şehir merkezine en fazla 20 dakikada ulaşırsınız.

 

Taksi

Şehit Beheşti Havalimanı’ndan İsfahan şehir merkezine kısa sürede konforlu bir şekilde ulaşmanın yolu taksileri kullanmaktır. Terminal dışında 7/24 ulaşım hizmeti veren taksiler bulunmaktadır. Şehit Beheşti Havalimanı’ndan İsfahan şehir içine taksi ile yapacağınız ulaşım için yaklaşık 20 TL fiyat talep edilmektedir.

 

Araç Kiralama

Şehit Beheşti Havalimanı terminal binasında yerli ve yabancı araç kiralama şirketlerinin ofisleri vardır. İsfahan uçuşunuzdan önce İsfahan uçak bileti alıp araç kiralama ön rezervasyonu yaptırmanızı tavsiye ederiz. 10-12 dakika içerisinde de kiralayacağınız araçla Şehit Beheşti Havalimanı’ndan İsfahan şehir merkezine gitmeniz mümkündür.

Isfahan Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder