Hızlı Erişim

En Ucuz Iğdır Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Iğdır Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Iğdır Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Iğdır Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Iğdır, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Şehir, il merkezi, 3 belde ve 49 köyden oluşmaktadır. Türkiye’nin en yüksek dağı olarak bilinen Ağrı Dağı’nın üçte birlik kısmı Iğdır’ın il merkezine bağlı olan Suveren Köyü sınırları içerisindedir. Ermenistan ile sınır komşusu olan şehirde farklı kültürlere rastlamak mümkündür. Aras nehri ve Arpaçay, Türkiye ile Ermenistan arası boyunca akar aynı zamanda sınırı belirler. Bu nehirler Iğdır halkı için büyük önem taşımaktadır. 
Iğdır’da yapılan Arkeolojik kazılarda bölgede birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Şehir genelinde karasal iklim hakimdir. Ovalık olan kesimlerde, diğer kesimlerde görülen şiddetli karasal iklimden çok fazla etkilenmemektedir. Nedeni ise Ağrı Dağı gibi yüksek alanlara göre alçakta kalmasıdır.  


Iğdır çevresinde bulunan il, ilçe ve sınır komşusu ülkeler ile sadece karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Çevre illerden gelen karayolu hattı Iğdır’da tek bir istikamette birleşir ve Dil Ovası’ndan Dil Ovası Sınır Kapısı’na kadar uzanır. 


Iğdır Havalimanı, inşaatı 1996 yılında başladıktan sonra 2001 yılında tamamen durduruldu. 12 Haziran 2010 tarihinde ise yeniden temeli atılarak devam ettirildi. 13 Temmuz 2012’de hizmete açılan havalimanında şuan iç hat seferleri yapılmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıktadır. Iğdır Havalimanı’nda iç hat seferleri için Türkiye’de birçok firma tarafından uçuşlar yapılmaktadır. 3500 metrekarelik kapalı alan terminal binasında gelen-giden yolcu salonu ve VIP salon bulunmaktadır. Ayrıca salonların yanı sıra büfe, sağlık odası, mescit gibi kişisel ihtiyaçların giderilebileceği bölümler de bulunmaktadır. 

 

Iğdır Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Anlaşmalı olan bazı havayolu firmaları ücretsiz olarak servis imkanı sağlamaktadır. Bilet aldıktan sonra dilerseniz çağrı merkezi ile görüşerek ya da bilet alımı yaptığınız bayi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Tuzluca ilçesinden minibüslerle direkt olarak havalimanına otobüslerle erişim bulunmaktadır. Küçük bir il olduğu için belediye otobüsleri sınırlıdır. Bunun yerine özel işletmeler ve minibüs kooperatifleri bulunmaktadır. Birçok durak ve güzergah üzerinden geçiş sağlanmaktadır. 

Taksi

Ticari taksiler aracılığıyla Iğdır Havalimanı’na ulaşım mümkündür. Standart taksi tarife, açılış ve kilometre ücretlendirmeleri geçerlidir. Ortalama olarak 40-50 TL arası değişen ücret karşılığında Iğdır Havalimanı’na erişim mümkündür. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Iğdır Havalimanı içerisinde bir adet rent a car firması bulunmaktadır. Dilediğiniz marka ve model aracı kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Marka, model ve fiyatlar için firma danışmanları ile görüşmeniz gerekmektedir. Dilerseniz özel aracınız ile de havalimanına ulaşım mümkündür. Ayrıca havalimanında bulunan otopark sayesinde şahsi aracınız için park imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder