Iğdır Uçak Bileti

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
 
Dönüş Tarihi

Iğdır Tarihi

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Iğdır’da Hurriler, Urartulular, Persler, Romalılar ve Bizanslılar’ın egemen olduğu bilinmektedir. Sultan Alparslan’ın Iğdır’ı fethetmesinden sonra bir süre Gürcüler’in eline geçen Iğdır, 13. yy’da Moğol istilasına uğramıştır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmadan önce Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Safeviler Iğdır’da hakimiyet kurmuştur. Iğdır, 1878’de Ruslar tarafından işgal edilmiş, 1918’e kadar Ruslar’ın yönetiminde kalmıştır. Ermeniler’in 1919’da işgal ettiği Iğdır, 13 Kasım 1920’de kurtarımıştır. Kars’a bağlı olan Iğdır, 1992’de şehir olmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Iğdır’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Şehrin ovalık bölgeleri kara ikliminden fazlaca etkilenmemekte, Iğdır Ovası ve çevresinde Akdeniz iklimine yakın karasal iklim görülmektedir. Ovada kışlar, Erzurum-Kars yaylasına göre daha yumuşak, yazlar ise daha uzun ve sıcak geçmektedir. Iğdır Ovası Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerinden biridir. Yazlar sıcak ve kuraktır, yağış azdır. Iğdır’da kışın sıcaklık

-30 °C'ye kadar düşmekte, yazın ise 40 °C'yi aşmaktadır. Iğdır’da görülen yarı kurak iklim, bitki örtüsünün bozkır olmasına yol açmıştır. Iğdır’da ormanlık alan çok azdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Iğdır Kervansarayı:

Sürmeli Emiri Şerafeddin Ejder döneminde yaptırılan kervansarayın 13-14. yy’larda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Kul Yusuf Kümbeti:

Iğdır'ın yaklaşık 11 km. kuzeyinde Çakırtaş köyünün batısında

yer alan kümbetin, 1485 yılında Kul Yusuf adlı kişi için yaptırıldığı bilinmektedir.

Karakale Hanı:

Iğdır'a yaklaşık 25 km. mesafedeki Karakale harabelerinin içinde yer almaktadır.

Acısu Köprüsü: Iğdır-Tuzluca arasında, Acısu suyu üzerinde bulunan köprü, günümüzde kullanılmamaktadır.

Yemek

Hayvancılığın gelişmiş olması sebebiyle Iğdır’da ağırlıklı olarak kırmızı et tüketilmektedir. Iğdır mutfağında çeşit çeşit et yemeklerinin yanı sıra baklagiller, tahıl-erişteler ve çorbalar da önemli bir yer tutmaktadır. Iğdır’ın belli başlı lezzetleri arasında taş köfte, cızdık, katık aşı, helise, hörre, perzana, bozbaş, kelecoş, tandır şiş, yağ şorvası, keklik etli lepeli pilav, tapan, fetir, evelikli bulgur, cılvır, salmanca, omacaşı, sütlü pilav ve börülceli bulgur yer almaktadır.

IĞDIR HAVAALANLARI

Iğdır Havalimanı Genel Bilgiler

Iğdır Havalimanı, 2012 yılında faaliyete geçmiştir. İç hat uçuşlarına açık olan havalimanı, 3500 m² alan üzerinde kurulmuştur. Şehir merkezine 16 km. uzaklıktaki Iğdır Havalimanı’nın dış hatlar terminali bulunmamaktadır.

Igdir Havalimanları

Iğdır Havalimanı

Iğdır Havalimanı 2012 senesinden beri hizmettedir. Küllük köyü mevkiindeki Iğdır Havalimanı, Iğdır şehir merkezinden 12 km uzaklıktadır.

Iğdır Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Hava Yolları Servisleri

Iğdır'a sefer düzenleyen hava yollarının yolcuları için hizmete koyduğu şehir servislerinden yararlanabilirsiniz. Servis bilgisi için seçtiğiniz hava yolları için iletişime geçiniz.

Igdir Uçak Biletleri için Arama Yapınız.