Hızlı Erişim

En Ucuz Hong Kong Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Hong Kong Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Hong Kong Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Hong Kong Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunan, 1997 yılına kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar topluluğu olan Hong Kong, bu tarihten sonra özel yönetim bölgesi olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır. Hong Kong 235 kadar küçük adadan oluşur. Asya kıtasının bilinen en büyük serbest pazarı ve limanıdır. Aynı zamanda en işlek turizm, ticaret ve endüstri merkezidir.


Hong Kong yaygın olarak dağlıktır. Düz arazilere çok az rastlanır. Düzlükler zamanla deniz tarafından dolması nedeniyle küçük adalar oluşmuştur. Genel olarak Hong Kong’da tropikal muson iklimi hüküm sürer. Okyanus iklimi nedeniyle nem oranının yüksek oluşu hissedilen sıcaklığın da normal değerlerin üzerinde olmasına neden olmaktadır. Yağışlar genelde haziran ve eylül ayları arasında sık görülür. Yazın bazen çok ciddi zararlara neden olan tayfunlar da görülür.


Nüfusun nerdeyse hepsi Çinlidir. Budist görüşe sahip olan halkla birlikte, Müslüman, Hindu, Musevi, Hristiyan, Konfiçyüscüler ve Taoist inanışa sahip etnik gruplar da yaşamaktadır. Tarıma elverişli topraklar ülkenin %13’ünü oluşturmaktadır. Nüfus yoğunluğu nedeniyle halkın ihtiyacını karşılamak için meyve ve sebze üretimi yapılmaktadır. Adalardan oluştuğu ve sömürge dönemlerinden beri gelen balıkçılık günümüzde çok gelişmiştir.


1925 yılından 1998 yılına kadar Kai Tak Havalimanı hizmet sağlarken gelişen ve büyüyen şehrin ihtiyaçlarına yeterli gelmediği için kapatıldı. Günümüzde Hong Kong Uluslararası Havalimanı 90 havayolu şirketine hizmet sağlamakta ve 150’den fazla şehire uçuş imkanı sağlamaktadır. 2014 yıında 60 milyonun üzerinde yolcu ağıyla dünyanın en işlek havalimanları arasına girmiştir. 

Hong Kong Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Hong Kong üzerinden özel otobüslerle havlaimanına ulaşım mümkündür. Ayrıca toplu taşıma hizmeti sağlayan Hong Kong otobüslerini de kullanabilirsiniz. Otobüsler genellikle saat sabah 06:00 hareketle gece 00:30’a kadar hizmet vermektedir. Güzergah üzerinde çok fazla durağa uğradıkları için uçağınızın kalkış saatinden en az üç saat önce otobüse binmiş olmanız sizin avantajınıza olacaktır. Toplu taşıma ve özel firmaların ücretleri değişkenlik gösterdiği için güncel bilgileri firma yetkilileri ile görüşerek edinebilirsiniz.

Tren

Airport Express aracılığıyla hızlı bir şekilde havlaimanına ulaşımınız mümkündür. 24 dakika gibi kısa bir sürede Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Airport Express trenine dört farklı istasyondan binebilirsiniz. Airport Express Hong Kong İstasyonu, Kowloon İstasyonu, Tsing Yi İstasyonu ve AsiaWorld-Expo’dan hareketle Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na gitmektedir.

Taksi

Ticari taksiler aracılığıyla havalimanına hızlı ve rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hong Kong’da ticari taksiler renklere ayrılmıştır. Kırmızı taksiler şehir içi ulaşımı sağlamaktadır. Yeşil taksiler yalnızca yeni bölgelerde belirli noktalara kadar hizmet sağlamaktadır. Mavi taksiler ise Lantau ve havalimanı arasındaki tüm varış noktalarına hizmet eder. Şehir merkezinde iseniz kırmızı olanlar ile Lantau’ya kadar gelerek sonrasında mavi taksiler aracılığı ile Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na ulaşım sağlanmaktadır. Taksi ücretleri birçok ülkeye göre yüksek gelebilir. O yüzden bütçenize uygun alternatif ulaşım seçeneklerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Hong Kong’a bir tur firması ile seyahat ediyorsanız firmanın size sağladığı servis imkanlarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında bireysel olarak önceden otelinizi ve tatil planınızı yaptıysanız, bazı oteller özel taşıma hizmeti de sağlamaktadırlar. Havalimanından otele eşlik etmektedirler. Aynı şekilde dönüş yolculuğunuzda yine servis hizmeti sunmaktadırlar. Araç kiralama ve transfer seçenekleri Hong Kong içerisinde biraz pahalı gelebilir. Bu yüzden bütçeniz buna uygun değilse araç kiralama ve transfer hizmetlerine başvurmaktansa diğer alternatif ulaşım seçeneklerini kullanmanız doğru bir karar olacaktır. 

Hong Kong Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder