Hızlı Erişim

En Ucuz Hatay Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Hatay Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Hatay Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Hatay Şehri Hakkında Genel Bilgi

Ülkemizin en güneyinde yer alan ve nüfus yoğunluğunun en yoğun olduğu 13. şehir olan Hatay, Akdeniz ile Suriye sınırlarının kesiştiği bölgede yer almaktadır. Batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunan Hatay, Türkiye’nin en önemli eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehirde yapılan arkeolojik araştırmalar neticesinde milattan önce 100.000 ve 40.000 yılları arasına tarihlenen bulgu ve buluntulara ulaşılmıştır. Urartular, Asurlular ve Persler gibi birçok eski devletin egemenliğine girmiş olan Hatay, milattan önce 64 yılında Roma İmparatorluğu’na katılmış ve imparatorluğun Suriye eyaletinin başkenti olmuştur.

 

1268 yılında Memlük Devleti tarafından Haçlıların elinden şehir, 1516 yılında Osmanlı Devleti’ne geçmiştir ve Osmanlı hakimiyeti 1918 yılına kadar sürmüştür. Kurtuluş Savaşı sonrası, 12 Eylül 1938 yılında bağımsız bir devlet olan Hatay Devleti, 30 Haziran 1939 yılında Türkiye’ye katılmıştır. Medeniyetlerin beşiği olan Hatay’da; Haç Dağı’nın eteğine oyulmuş olan ve Hıristiyanlığın ilk mabetlerinden olan St. Pierre Kilisesi, Dünya’nın 3. büyük mozaik müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesi, Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a 1574 yılında yaptırılmış olan Sokullu Külliyesi, milattan önce 300 yılında, sel tehlikesine karşı dağ delinerek yapılmış olan ve 6 metre genişliğinde olan Titus Tüneli, 3 bin yaşında olduğu düşünülen Musa Ağacı, doğal su kaynaklarıyla ünlü olan Batıayaz Yaylası, yüzlerce yıldır varlığı sürmüş olan ve içinde toksit madde barındırmaya Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.  

 
9 Aralık 2007’de hizmete giren Hatay Havalimanı; Hatay’ın, İskederun ilçesine 45 kilometre, Antakya ilçesine 25 kilometre uzaklıktadır. Havalimanına, artan talep ve yolcu trafiğine karşılık olarak 8 Mart 2011’de yeni iç ve dış hatlar terminal binaları yapılmış ve yolcuların hizmetine sunulmuştur.    

Hatay Havalimanından Ulaşım

Servisler

Hatay Havalimanı’na İskenderun’dan ulaşım HAVAŞ servisleriyle sağlanmaktadır. Pac Meydanı Shell benzin istasyonu önünden hareket eden HAVAŞ servisleri günün hemen hemen her saatinde hizmet vermektedir. Pac Meydanı -  Mete Aslan Bulvarı - Sahil Yolu - Fener Caddesi - İskenderun-Hatay Karayolu – Sarımazı – Belen - Hatay Havalimanı güzergâhını izleyerek, trafik ve hava koşullarına da bağlı olarak yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlayan HAVAŞ servislerinin Hatay Havalimanı’na ulaşım ücreti 17.00 TL’dir.   

 
Hatay Havalimanı’na Antakya’dan ulaşım yine HAVAŞ servisleriyle sağlanmaktaır. Gündüz Caddesi, Durmuş Debboğlu Camisi Karşısı, Atatürk Parkı Köşesi’nden hareket eden HAVAŞ servisleri yine günün her saatinde misafirlerine hizmet vermektedir. Sümerler Maksim, Gündüz Caddesi, Atatürk Caddesi, Ayşe Fitnat Caddesi, 75. Yıl Bulvarı, Antakya-İskenderun Karayolu, Hatay Havalimanı güzergâhını izleyerek, trafik ve hava koşullarına da bağlı olarak yaklaşık 40 dakikada ulaşım sağlayan HAVAŞ servislerinin Hatay Havalimanı’na ulaşım ücreti 12.00 TL’dir. Hatay Havalimanı’ndan İskenderun ve Antakya’ya ulaşım sağlamak için; Hatay Havalimanı’na inen içhat uçuşlarının tamamlanmasından 25 dakika sonra şehir merkezine doğru hareket eden HAVAŞ servisleri hizmet vermektedir.      

Taksi

Hatay Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Antakya’dan Hatay Havalimanı’na 55-60 TL ücretle ortalama 30 dakika içerisinde, İskenderun’dan Hatay Havalimanı’na 95-100 TL ücretle ortalama 1 saat içerisinde, Reyhanlı’dan Hatay Havalimanı’na 85 - 90 TL ücretle ortalama 45 dakika içerisinde, Kırıkhan’dan Hatay Havalimanı’na 50 - 55 TL ücretle ortalama 30 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)

Diğer Alternatifler

Ayrıca, tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, Hatay’da bulunan araç kiralama şirketlerinden de hizmet alabilirsiniz. En uygun Hatay uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder