En Ucuz Gürcistan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Gürcistan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Batum

Para Birimi

seyehat zamanı Larisi

Gürcistan Şehirleri

Gürcistan Hakkında Genel Bilgiler

Gürcistan, bir diğer adıyla Gürcistan Cumhuriyeti Güney Kafkasya’da Karadeniz’in doğu kıyılarında yer alan bir ülkedir. Sovyet ülkelerinden biri olan Gürcistan’ın, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye ile sınırı vardır. Günümüze kadar Gürcistan birçok medeniyete yerleşim yeri olarak ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Yapılan araştırmalar bu yerleşim yerinin tarih öncesi çağlara kadar uzandığı ve tarihinde Taş Devri’ne dair kalıntılara da rastlandığını göstermektedir.


Karadeniz kıyılarında olan ülkenin ılık, nemli ve yarı tropik bir iklimi vardır. Gürcistan’ın doğusuna doğru gidildiğinde ise daha çok karasal iklim görülmektedir. Kışlar soğuk, yazlar ise kurak ve sıcak geçer. Karadeniz’e bakan sahili, dağları, tarihi, kültürel zenginlikleri ve kış turizmine elverişli tesisleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Ayrıca ülkede termal su kaynakları ve kaplıcaları ile sağlık turizmi açısından da önemli bir konumdadır. Dünya Turizm Örgütü ve UNESCO iş birliği ile İpek Yolu Projesi’nin hayata geçirilmesi ve desteklenmesiyle katılımcı ülkeler arasındaki altyapı geliştirilmesi amaçlanmıştır.


Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, Kura Irmağı’nın iki yakasında yer alır. 1 milyonun üzerinde nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehridir. Hacapuri, cakapuli, hingali, sasivi, soğuk salata ve balık yemekleri ülkenin en ünlü lezzetleri arasındadır. Turistlerin yemekler konusunda beğenisini kazanmasının en büyük nedeni tamamen doğal yetiştirilen sebze ve meyveler ile hazırlanıyor oluşudur. Ülkenin bir diğer en çok sevilen yanı da kültür ve sanat alanında yapılan çalışmalardır. Gürcistan Canşia Devlet Müzesi, Gürcistan Sanat Müzesi, Tiflis Tarih ve Etnografya Müzesi, Gori Stalin Müzesi gibi yerleri gezerek sanat eserlerinden tarihine kadar birçok konuya dahil olabilirsiniz. Tiyatro, eğitim ve spor gibi alanlarda da oldukça gelişmiştir.


Vizeden muaf tutulan ülkeler dışında geliyorusanız Gürcistan dış temsilciliklerinden vize işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Genel olarak en az üç ay geçerli bir pasapart yanınızda bulundurmanız zorunludur. Gürcistan 2015 yılında hayata geçirdiği yeni bir yasa ile birçok ülkeden gelen ziyaretçilerine vizesiz 365 gün kalma hakkı tanımaktadır. Türkiye dahil toplam 94 ülkeyi kapsayan bu yasa sayesinde Türkiye vatandaşları sadece geçerli bir pasaport ile ülkeye giriş çıkış yapabilmektedirler. Eğer vize gerektiren bir ülkenin vatandaşı iseniz sadece 30 gün kalmanıza müsade edilmektedir. Avrupa Birliği, Schengen Alanı, Bağımsız Devletler Topluluğu, NATO ve diğer ana ortaklı üye devletleri vatandaşları için vizesiz giriş hakkı muhafaza edilmektedir. Yapılan vize rejimi sayesinde günümüzde toplam 94 farklı ülke vatandaşı Gürcistan’ı vizesiz rahat bir şekilde ziyaret edebilmektedirler. 

Gürcistan Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder