En Ucuz Güney Afrika Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Güney Afrika Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Cape Town

Para Birimi

seyehat zamanı Rand

Güney Afrika Şehirleri

Güney Afrika Hakkında Genel Bilgiler

Resmi adıyla Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasında bulunan bir ülkedir. Zimbabve, Mozambik, Botsvana, Namibya, Svaziland ve Lesotho ile sınır komşularıdır. Lesotho ülkenin toprakları içinde yer alır ve Güney Afrika ile tüm sınırını paylaşmaktadır. Ülkenin üç farklı kategoride başkenti bulunmaktadır. Pretoria yürütme başkenti, Bloemfontein yargı başkenti ve Cape Town yasama başkentidir. Ülkede farklı etnik kökenler ve diller bulunmaktadır. Sahip olduğu toprakların yüzölçümü ile dünyanın 24. büyük ülkesidir. Afrika kıtasının en güney uç bölümünde yer alan ülkede, veld olarak bilinen deniz seviyesinden yukarda ve kumtaşlarından oluşan yaylaları bulunur.

Ülke bulunduğu konum açısından iklimsel açıdan çok büyük farklılıklar görülür. Bilinen çöl iklimi, tropikal iklim, okyanus iklimi ülkenin farklı bölgelerinde görülmektedir. Ülkede görülen bu iklim çeşitliliği bitki örtüsüne de yansımaktadır. 20 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapan ülkede dünyanın ekolojik çeşitlilik bakımından 9 bin adet özel tür görülür. Ülkenin doğal hayatı da oldukça çeşitli bir yapıya sahiptir. Mandası, leopar, aslan, fil, gergedan, impala, antilop zürafa, su aygırı, zebra, çita, sırtlan, deve kuşu ve flamingo gibi özel türde hayvanlarla dünyanın en çeşitli ekosistemine sahiptir. Ayrıca küçük adalarda yaşayan ve koruma altında bulunan penguen türleri de bulunur.

Güney Afrika ekonomisi yeraltı madenleri, tarım ve turizme dayalıdır. Ülkede gelirin %50 maden ihracatından oluşur. Ayrıca dünya tarihinde bu zamana kadar bulunan en büyük elmas 1905 yılında ülkede keşfedilmiştir. 105 parçaya bölünen Cullinan elmasının bir bölümü İngiliz Kraliyet ailesinin mücevherlerinde kullanılmıştır. Ülkenin en önemli ihracat ürünleri elmas, platin, altındır. Güney Afrika’da Apartheid adı verilen ırkçı döneminin sona ermesinden sonra yurtdışından gelen turistler ülke için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Durban, Sun City, Namaqualand, Drakensberg gibi önemli turizm şehirleri bulunmaktadır.

Ülkenin tarihsel gelişimi ve çok farklı etnik kökenlere sahip oluşu nedeniyle ortak bir kültüre sahip topluluk çok fazla bulunmamaktadır. Bölgelere göre farklı gelenek ve kültürler görülmektedir. Bu durum dünya üzerinde çok az ülkede görüldüğü için Güney Afrika gökkuşağı ulusu olarak da adlandırılır.

Vizeden muaf ülkelerden seyahat etmediğinizde Güney Afrika dış temsilcilikleri aracılığı ile vize işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Seyahat etmek istediğinizde en az bir ay geçerli pasaportunuz bulunması gerekmektedir. 46 ülke için 90 güne kadar vize şartı aranmadan ziyaret imkanı vermektedir. Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Güney Afrika’yı ziyaretlerinde 30 güne kadar vize almadan seyahat edebilirler. Geçerli bir umumi pasaport bulundurmaları zorunludur. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder