En Ucuz Fas Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Fas Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Rabat

Para Birimi

seyehat zamanı Fas Dirhemi

Fas Hakkında Genel Bilgiler

Fas resmi adıyla Fas Krallığı Kuzey Afrika’da bulunan ve yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa sahip olan bir ülkedir. Başkenti olan Rabat’dır. En büyük ve dünyaca bilinen şehri Kazablanka’dır. Ülkede Atlantik Okyanusu’nda başlayarak Cebelitarık Boğazını çevreleyen ve Akdeniz’de son bulan uzunca bir sahil şeridi bulunmaktadır. Afrika’nın kuzeybatısında yer alan Fas, Atlantik Okyanusu, Cebelitarık ve Akdeniz kıyılarını birbirinden ayırır. Ülkenin diğer büyük şehirleri Agadir, Fez, Meknes, Marakeş, Tetouan, Oujda, Tanca gibi şehirleridir.
 

Ülke genelinde ağırlıklı olarak Akdeniz bitki örtüsü türü görülmektedir. Ovaları zengin kaynaklara ve ağaç türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Zeytin ve sakız ağaçları oldukça gür ve çok fazla yetişen ağaçlardır. Fakat Fas, çölleşme sorunu ile mücadele etmesine rağmen yılda  hektarın üzerinde ormanlık alanı kaybetmektedir. Güney bölgelerde sık görülen sorun kuzeyde fazladır ve kuzey bölgesinde bulunan ormanlık alanların 1920 yılından bu yana yarısından fazlasını kaybetmiştir. Fas su kaynağı açısından da dünya su kaynakları endeksine göre ortalamanın altında zayıf olarak nitelendirilmektedir.
 

Fas’ın resmi dili Arapça’dır fakat devlet daireleri gibi birçok kurumda Fransızca kullanılmaktadır. Afrika’nın en büyük 5. ekonomisine sahip olan Fas aynı zamanda Cezayir’den sonra ikinci büyük ekonomiye sahiptir. Avrupa kıtasına yakın olması nedeniyle birçok Avrupa şirketinin yer değiştirmesi ve Fas’a yönelmesi ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Ülke çapında tarıma dayalı gıda endüstrisinin yanı sıra gübre ve kimya sanayisi de gelişmişlik göstermiştir. Ayrıca küçük el sanatlarında oldukça gelişmiş olması hem turizme hem de ekonomiye katkı sağlayan bir diğer daldır. Yeraltı kaynaklarıda oldukça önemlidir. Ülkede çıkarılan fosfat madenlerin başında gelmektedir. Tanca’nın İspanya’ya yakınlığı sayesinde iki ülke arasında 45 dakikalık feribot seferleri düzenlenmesi İspanya ile olan ticareti oldukça geliştirmiştir. Ayrıca Fransa’nın güneyinde kalan Marsilya’ya da seferler düzenlenmektedir.
 

Kazablanka filmlere bile konu olan ünlü bir şehirdir. Fas için önemi büyük olan şehrin tasarımı, Fransız döneminde mimar Henri Prost tarafından gerçekleştirilmiştir. Modern oteller, eski idari binalar ve mimarisinde görülen İspanyol-Mağribi tarzı ve Art Deo karışımı tasarımlar büyük ilgi uyandırmaktadır. Kazablanka’nın en büyük parkı olan Parc de la Ligue Arabe turistlerin ilgi odağı olan bir diğer tasarım ve turizm harikasıdır. Ayrıca son dönemlerde artık ibadet için kullanılmayan ve heybetiyle büyüleyen bir eser olan Kazablanka Katedrali’de burada yer almaktadır.
 

Fas vize konusunda 64 farklı ülkeye ve vatandaşlarına vizeden muafiyet hakkı tanımaktadır. Vizeden muaf olan ülkelerin birinden seyahat ediyor fakat o ülkenin vatandaşı değilseniz vize işlemi yaptırmak zorundasınız. Türkiye ile olan ilişkileri sayesinde Fas’a yapacağınız seyahatlerinizde vize şartı bulunmamaktadır. Türkiye vatandaşları havalimanında 90 güne kadar vizesiz kalabilmektedirler. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder