Hızlı Erişim

En Ucuz Erzurum Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Erzurum Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Erzurum Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Erzurum Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Kış turizminin nabzının tutulduğu Palandöken’i de bünyesinde barındıran ve Doğu’nun en büyük ili olma unvanını da bünyesinde barındıran Erzurum, kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı da başarıyor. Kış turizminin yanı sıra tarihi dokulara da hakim olan şehir, geçmişten günümüze birçok eseri de bizimle buluşturuyor.


1514 yılında Osmanlı Devletinin hakimiyetine giren şehir, bu dönem öncesinde Urartular, Moğollar, Sasaniler ve Araplar’ın yanı sıra yine birçok farklı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır ve şehirde bu medeniyetlerin izlerini görmek de mümkündür.


Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve daha birçok önemli adrese sahip olan Erzurum, tarihin arka odasına sizleri de misafir ediyor.


Çifte Minareli Medrese, gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan bir tanesidir. Erzurum şehrinin de sembolü haline gelen bu medresenin ilginç de bir hikayesi var… söylentiler arasında Alaaddin Keyubat’ın kızı Hundi Hatun denetiminde yaptırıldığı ve faaliyete geçirildiği biliniyor. Hatuniye
Medresesi olarak anılmasının asıl sebebi olarak da bu detay gösteriliyor.


Erzurum’u ziyaret ettiğiniz uğramanız gereken adreslerden bir tanesi de Tortum Şelalesi… Yüksek şelaleler sıralamasında ülkemizin birinci en yüksek şelalesi olma unvanına sahip ve bununla da kalmıyor, dünya sıralamasında da 3. Yüksek şelale olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca ülkemiz için değil, dünya için de önemli doğal güzelliklerden bir tanesi olmayı başarıyor.


 Şehir, tarihi dokuların yanı sıra yine kendine has yemek kültürü ile de damak tadınıza da hitap ediyor. Su böreği, ayran aşı ve ekşili dolma gibi özel lezzetleri ile henüz tanışmadıysanız ziyaretlerinizde listelerinize bu tatları da dahil edebilirsiniz.


Cağ Kebabına ayrıca bir parantez açmak gerekiyor çünkü Erzurum denilince akla ilk gelen lezzetlerden bir tanesi kesinlikle Cağ Kebabıdır.  Kuzu etinin kullanıldığı ve Erzurum’a özel lavaş ile ikram edildiği bu harika kebap, yerli turistler ile birlikte yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Yöresel lezzetlerimizin de başında geliyor
ve Erzurum’da birçok işletmede bu lezzete ulaşmanız da mümkündür. Gel Gör ve Emr-i Şeyh gibi restoranlar bu anlamda çok sayıda ziyaretçiyi misafir eden adreslerden bazılarıdır ve Cağ Kebabı konusunda da isim yapmış olan adreslerdir.


Şehir, Doğu’nun en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir ve şehir içi ulaşım da bu gelişmişlikten nasibini almıştır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için de çok sayıda alternatif sunan Erzurum, uygun fiyatları ve konaklamada sunduğu tesis avantajı ile de yerli ve yabancı turistlere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 

Erzurum Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Şehir içinde hizmet veren belediye otobüsleri, havalimanında da aktif olarak hizmet vermektedir ve daha da önemlisi otobüslerin sefer saatleri de uçakların iniş saatlerine ve yolcuların geliş saatlerine göre esnek bir şekilde ayarlanmıştır. Otobüsler, şehir merkezine ve şehrin önemli noktalarına sefer düzenlemektedir ve ulaşımın en ucuz yoludur. Şehir içi otobüs ücreti 1.60 kuruştur ancak havalimanından ulaşım için net bir rakam verilmiş değil.

Taksi

Denetimi yapılan havalimanı taksi işletmesi de yine havalimanından şehir merkezine ulaşmanız için sizlere çok sayıda araç tahsis ediyor. 0442 327 27 55 numaralı telefonu kullanarak taksi çağırabilir ve şehir merkezine ya da şehrin önemli noktalarına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Diğer Alternatifler

Araç Kiralama

İç hatlarda bulunan gelen yolcu salonunda rent a car firmaları sizleri bekliyor olacaktır. Çok sayıda firma stantları ile birlikte hizmet veriyor ve dilerseniz bilgiyi de ilgili personelden daha detaylı bir şekilde alabilirsiniz. bu firmalardan bir tanesi Sude oto kiralama ve dilerseniz +90 533 268 34 14 numaralı telefonu kullanarak de yetkili isimlere ulaşabilirsiniz. Evis rent a car da yine havalimanında hizmet veren bir diğer firma olarak karşımıza çıkıyor. Bu firmaya da +90 532 283 07 79 numaralı telefonu kullanarak kısa sürede ulaşabilirsiniz. Güncel olarak belirtilen araç kiralama firmaları an itibarıyla bu şekilde ancak limana adım attığınızda ilgili adreste daha fazla araç kiralama firması da sizleri bekliyor olacaktır. İletişim bilgilerine ulaşabildiğimiz firmaları sizinle paylaşmayı tercih ediyoruz…

Shuttle

Havalimanında hizmet veren ‘’Havaş’’ servisleri de alternatiflerden bir tanesi ve bu servisleri kullanarak şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

 

 

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder