Hızlı Erişim

En Ucuz Erzincan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Erzincan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Erzincan Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Erzincan Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Erzincan, Türkiye’nin bir ili ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemöi şehirlerinden birisidir. Tarihte Mengüçlü Beyliği bilinen adıyla Mengüceklilere başkentlik yapmıştır. Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Sivas, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli gibi çevresinde çok sayıda komşu şehir bulunmaktadır. Birinci derecede deprem bölgesi üzerinde yer alan Erzincan, 1939 depremi sonrasında şimdiki yerine yeniden şehir merkezi kurulmuştur. 

Erzincan’da toplam alanının %5’lik bir kısmını yaylalar oluşturur. Bunun dışında kalan kısımlar zengin bitki örtüsüne sahiptir ve Fırat Irmağı boyunca en büyük bitki örtüsü de burda bulunmaktadır. Önemli yaylaları ise Çimen, Melan ve Sarıçiçek yaylalarıdır. Zengin doğası ile Fırat Irmağı boyunca uzanmaktadırlar. Ayrıca Erzincan Ovası’nda Fırat Irmağının kolları bulunmaktadır ve çevre köylerin tarım kaynaklarına büyük katkı sağlamaktadır. 

Erzincanda genel olarak karasal iklim hakimdir. Mevcut yeryüzü şekilleri sayesinde sık sık farklı iklim türleri de görülmektedir. Kış mevsiminde Sibirya kaynaklı hava kütlesi yüzünden oldukça sert kış ayları geçmektedir. En çok yağış aldığı mevsim ise ilkbahardır. Dört mevsim yağış alan şehirde nem oranı ise %50 üzerine çıkmaktadır. 

Erzincan Havalimanı 1988 yılında inşasına başlanıp aynı yıl hizmete açılan nadir havalimanlarındandır. 2011 yılında açılan yeni terminal binası ile bugünkü faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Havalimanı ile şehir arası 9 kilometre gibi kısa bir mesafede olduğu için taksi ve dolmuşlar ile kolay birşekilde ulaşım sağlanmaktadır. Şuan yeni terminal binası sayesinde yılda 3 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Ayrıca yolcuya açık 1000 metrekarelik alan ve 334 araçlık geniş bir otoparkı bulunmaktadır. 

 

Erzincan Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Erzincan Belediyesi Kent İçi Ulaşım Kooperatifi aracılığıyla dilerseniz havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. 2015 yılından beri havalimanına düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. 7:30, 12:30 ve 18:30 saatlerinde Erzincan Belediyesi Kent İçi Ulaşım Kooperatifi ile dilerseniz Erzinan Havalimanına uygun ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Güncel ücret bilgisini belediyenin danışma hattı üzerinden öğrenebilirsiniz. Otobüsler İstasyon Meydanı, Gez Mahallesi, Kız Meslek Lisesi, Hastaneler Caddesi, Belediye, Spor Tesisleri, Erzurum Teknik Üniversitesi, Otogar duraklarından geçerek Erzurum Havalimanı’na gitmektedir. Uçakların kalkış saatlerine bir buçuk saat kala hareket etmektedir.  

Taksi

Ticari taksiler ile dilerseniz havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı çıkışında bulunan taksiciler kooperatifi ücretlendirme tablosu ile tarife ve ücret bilgilerini öğrenebilirsiniz. Havalimanı ve otogar arası taksi ücreti ortalama 20-25 TL arasıdır. Havalimanı istasyon arası 16 kilometre ve ücreti ortalama 50-60 TL arasıdır. Havalimanı Atatürk Üniversitesi Hastanesi arası 17 kilometre ortalama ücreti ise 55-65 TL arasıdır. Fiyatlar tahminidir. Detaylı bilgiler için ücret tabelasını inceleyebilir ya da taksi şoförleri ile iletişime geçebilirsiniz. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile Erzurum Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Otomobil, pikap, minibüs, otobüs, kamyonet gibi birçok araca hizmet verebilecek genişlik ve büyüklükte bulunan otoparkı ile uygun fiyatlara kullanabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama ile de havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Marka ve model bilgisine göre fiyatlar değişkenlik gösterdiği için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca transfer hizmetlerini kullanarak da havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder