Hızlı Erişim

En Ucuz Erbil Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Erbil Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Erbil Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Erbil Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Irak’ın başkenti ve en büyük şehridir. Nüfus 1,1 milyon civarındadır. 90’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başlarında köy gibi bir görünüme sahip olan şehir 2003 yılında Irak Savaşı’nın başlamasıyla petrol ihracatı etkilenip çökmesine yol açtı. 2005 yılında Erbil tekrar petrol çıkartarak ihraç etmeye başladı. Irak savaşı sonrası ABD bölgeden çekilmesi ile nüfus ve ekonomi hızla yükseldi. Şehir ticaret, alışveriş ve turizm kenti halini aldı. Günümüzde Erbil, sürekli gelişen dünya çapında ticari ve kültürel bir merkez haline gelmektedir. Kozmopolit bir metropol haline gelen şehir en pahalı şehirler sıralamasında Ortadoğu’da önemli bir konuma gelmektedir. 


Şehir, islam dini ve geleneksel Kürt kültürü ile şekillenmiştir. Buna rağmen çok çeşitli ve kozmopolit yapıda olan toplumu ile canlı bir kültüre de sahiptir. İslam etkisi ile Kürt ve Arap mimarisi, müzik, giyim ve yaşam tarzları gibi her alanda kendisini göstermektedir. Erbil’in tarihi kent merkezi sayılan Erbil Kalesi’nin, dünyanın en eski yerleşim yeri olduğu iddia edilmektedir. Ayrıca birçok kültüre ve tarihe de tanıklık edebilirsiniz. Şehirde Kürt ve Arap mutfağından birçok tanıdık lezzetle karşılaşabilirsiniz. 
Erbil’den Türkiye’nin birçok noktasına direkt ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs ile İstanbul, Adana, Ankara, Mardin, Diyarbakır, Van ve Gaziantep gibi birçok şehrimize ulaşım mümkündür. Erbil Uluslararası Havalimanı sayesinde daha kısa sürede İstanbul, Ankara ve Antalya gibi şehirlerimize ise direkt uçuşlar düzenlenmektedir. 


Erbil Havalimanı, inşaatı bir Türk şirketi tarafından yapılan Erbil’deki tek havalimanıdır. 2010 yılında hizmete açılan havaimanında gelen giden yolcu terminal binası, 6 yolcu kapısı ile birlikte toplam 16 kapılı iki kanatlı yapısı ve dünyanın en uzun pistlerinden biri mevcuttur. 

 

Erbil Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Erbil şehir merkezinden kalkan havalimanı servisler aracılığıyla Erbil Uluslararası Havalimanı’na ulaşım sağlanmaktadır. Gelen Giden yolcu çıkışlarında her 5 dakikada bir kalkan servisler ile aynı şekilde şehir merkezine ulaşımınız da mümkündür. Gelen yolcular için ücretsiz olarak servis sağlanmaktadır. Eğer şehirden havalimanına ulaşım sağlayacaksanız ücretlendirme yapılmaktadır. Ücretler otobüslerin mevsimlik tarifelerine göre değişkenlik göstermektedir. Net ücret bilgisini firma yetkilileri ile görüşerek edinebilirsiniz. 

Taksi

Pick Up adı verilen taksiler ile dilerseniz önceden rezervasyonla ya da kaldığınız otelinizden 7/24 çağrı yaparak hizmet alabilir ve havalimanı ulaşım probleminize hızlı çözüm bulabilirsiniz. İngilizce, Kürtçe ve Arapça hizmet veren taksiler en konforlu ve rahat ulaşım şeklidir. Erbil şehir merkezinden Erbil Uluslararası Havalimanı’na ortalama olarak 12 bin dinar gibi bir rakama ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 10 dolar gibi bir ücrete karşılık gelen taksilerde hiç beklemeksizin kısa sürede hızlı ve rahat ve sınırsız imkanlarla ulaşım ile aldığı ücretin karşılığını vermektedirler. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç kiralama ve transfer gibi hizmetlerden faydalanarak da ulaşım problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Araç kiralama ve transfer hizmetleri ülkemizdekinden biraz farklılık gösterebilir ve pahalı olabileceği için bütçenize en uygun seçenek olan Pick Up imkanlarından faydalanmanız yararınıza olacaktır. Pahalı şehirlerden birisi olarak kabul edilen Erbil’de araç marka ve model bilgisine göre fiyatlandırmaları biraz yüksek bulabilirsiniz. Bu yüzden otobüs ya da taksi kullanmanız avantajınıza olacak ve bütçenizi yormayacaktır. 

 

Erbil Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder