Hızlı Erişim

En Ucuz Dubrovnik Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Dubrovnik Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Dubrovnik Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Dubrovnik Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Dubrovnik şehri bilinen eski adı Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi’ne sahili olan bir şehirdir. Orta Çağdan kalan mimarisi ve tarihi eserleri ile ülkenin en ünlü şehirleridir. Şehir az bir yaklaşık 50 bin kişilik küçük bir nüfusa sahiptir. Yugoslavya’dan ayrıldığı dönemde çıkan iç savaş ve Sırp saldırıları nedeniyle şehirde bulunan birçok tarihi eser büyük ölçüde zarar gördü. UNESCO tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları sayesinde eski görünümüne büyük ölçüde kavuştu. Plaj, botanik bahçeleri ile meşhur Lokrum adası, şehrin surları, Dubrovnik Katedrali gibi görülmesi gereken birçok ünlü yer bulunmaktadır.
 

Dubrovnik şehrinde turizm 19. yüzyılda kurulan iki lüks otel sayesinde oldukça gelişti. Şehir dünya çapında en iyi tarihi duvarlara sahip olanları arasındadır. 1971 yılında savaşa karşı silahsızlanarak askerden arındırılmış bölge olarak ilan edildi. Sırplar tarafından kuşatılıp, bombalanması sonucu çok büyük hasarlara uğradı fakat yapılan çalışmalar sayesinde duvar bugünkü görünümüne kavuştu.
 

Yugoslavya, 1991 yılında çıkan iç savaş sonrasında sonlanmıştır. Hırvatistan çıkan iç savaşın ardından doğan bir devlettir. Ülkenin en sevilen şehri olan Dubrovnik küçük bir yerleşim beldesidir. Şehirde genel olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Zarar gören bölümler restore edildikten sonra şehrin ve ülkenin ekonomisine büyük katkı sağladı. Turizmin canlanmasını sağlayan bu çalışmalar ve son dönemde adından sıkça söz ettiren Game Of Thrones dizinin çekilmesi ile birlikte turizmde patlama yaşandı. Dubrovnik şehrinde görülmesi gereken yerlerin başında Sponza Sarayı, Etnografya Müzesi, Ploce Kapısı, Pile Kapısı, Fransisken Manastırı, Çan Kulesi ve Orlando Sütunu gelmektedir.
 

Dubrovnik Havalimanı halk arasında Cilipi Havalimanı olarak da bilinmektedir. Uluslararası alanda hizmet veren sivil kategorideki havalimanı şehre yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıktadır. Hırvatistan’ın üçüncü en işlek havalimanı olan Dubrovnik Havalimanı, Zagreb ve Split Havalimanı’ndan daha uzun bir piste sahiptir. 

Dubrovnik Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Dubrovnik Havalimanı’na yerel otobüs firmaları aracılığı ile rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 11 ve 27 numaralı otobüsler aracılığı ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir nüfusu az olduğundan otobüsler genellikle rahat ve hızlı ulaşım için ilk tercih edilen ulaşım araçlarıdır. 15 Kuna karşılığında büfelerden bilet satın alabilirsiniz. Eğer havalimanından şehir merkezine yolculuk yapacaksanız 12 Kuna indirimli bilet alabilirsiniz.

Taksi

Dubrovnik Havalimanı’nın çıkışında herhangi bir taksi durağı bulunmamaktadır. Taksi hizmeti özel araç şeklinde kullanılmaktadır. Ticari taksi çok fazla bulunmayan şehirde özel taksiler aracılığı ile ulaşım her yere sağlanabilmektedir. Şehir merkezine 170 ile 200 Kuna arasında ücretlendirme değişmektedir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Dubrovnik son dönemde ünlü televizyon dizisi Game Of Thrones sayesinde düzenlenen turlar ve tur firmalarının sağladığı servis imkanlarından da faydalanarak ulaşım sağlanmaktadır. Özel araç kiralama ya da transfer hizmetlerinden de faydalanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç kiralama marka ve model bilgisine göre değişkenlik gösterdiği için firma yetkililerinden net ücret bilgisini öğrenebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder