Hızlı Erişim

En Ucuz Diyarbakır Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Diyarbakır Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Diyarbakır Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Diyarbakır Şehri Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin en kalabalık onikinci şehri Diyarbakır, yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta bölümlerinde Mezopotamya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Sert bir kara iklimi hakimdir. Yazları çok sıcak geçer, kışları ise  Doğu Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi soğuk ve sert geçmez. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescillendi. Diyarbakır, doğası ve yapılarıyla görülmesi gereken bir tarih şehridir. 


1952 yılında hizmete açılan sivil-askeri kategorideki Diyarbakır Havalimanı şehre yaklaşık 11 kilometre uzaklıktadır. Taksi ve belediye otobüsleri gibi birçok alternatif seçenekle kolayca erişebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı, yılda ortalama 5 milyon yolcu ağırlamaktadır. 2016 yılında yeni hizmete giren terminal binası ile birlikte altı adet körük sistemi de eklendi. İç Anadolu dışında diğer Anadolu Bölgelerinin en büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. 


Yolcuya açık 95.691 m2  alana sahiptir. Bünyesine kattığı altı adet körük ile toplam on uçak yanaşabilmektedir. İç hatlar terminali gelen ve giden yolcu katları ayrı bölümlerdedir. Adana, Ankara, Bursa, Antalya, Van, İzmir ve İstanbul’a her gün seferler düzenlenmektedir ve bu hat üzerinden erişilmektedir. Dış hatlar terminali ise iç hatlar terminali ile ortak yolcu salonuna sahiptir. Dış hatlardan sadece Hac ve Umre dönemlerinde seferler düzenlenmektedir. 

 

Diyarbakır Havalimanına Ulaşım

Otobüs

Diyarbakır havalimanı şehir merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıktadır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin havalimanına Z2 Havalimanı – Üniversite araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Her yirmi dakika da bir hareket eden otobüsler ile uygun fiyatlı ve rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Taksi

Diyarbakır Havalimanı taksileri iç hatlar ve dış hatlar terminalleri yolcu çıkışı bölümünde 24 saat boyunca hizmet sağlamaktadır. Havalimanından şehir merkezine ya da gideceğiniz yere uzaklık bilgilerini şoförlerden alabilirsiniz. 24 Saat boyunca aynı tarife geçerlidir. Havalimanı taksi ücret ve tarife bilgilerini ilgili panolardan görebilirsiniz. 

Otopark

Diyarbakır Havalimanı’nda 1100 araçlık bir otopark bulunmakta. Özel aracınız ile ulaşım sağladığınızda uygun fiyatlı park seçeneklerini kullanabilirsiniz. Motor, minibüs, pikap, otomobil gibi farklı seçeneklere uygun fiyatlar sunulmakta. Otomobil için saatlik ücreti 6 TL dir. 12-24 saat arası aracınızı park etmek istiyorsanız 18 TL gibi uygun bir fiyata bırakabilirsiniz. Diğer saat ve detaylı bilgiler için Havalimanı ile iletişime geçebilirsiniz. 

Diğer Alternatifler

Diyarbakır’da dilerseniz araç kiralama ve transfer hizmetlerinden faydalanarak da bütçenize göre ulaşım imkanlarını kullanabilirsiniz. Detaylı bilgiler için firmaların internet siteleri üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder