Hızlı Erişim

En Ucuz Cidde Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Cidde Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Cidde Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Cidde Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Cidde, Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad şehrinden sonra en büyük ikinci şehirdir. Kızıldeniz kıyısında ve ülkenin batı bölümünde yer alan Mekke yakınlarında kurulu bir liman kentidir. Halife Osman döneminde Şuaybe Limanı’nın yerini alarak Mekke’nin önemli bir liman kenti halini almıştır. Konumu sayesinde yüzyıllar boyunca deniz ticaretinde önemli bir merkez olan Cidde aynı zamanda Mekke’ye seyahat eden Hacı adaylarının da durağı haline gelmiştir. İslam dininde cennetten kovulan Havva’nın yeryüzüne ilk ayak vastığı yer olarak bilinmektedir ve Havva’nın mezarı Cidde şehrinde bulunmaktadır.
 

Cidde şehrinin tarihi merkezi olarak bilinen Al-Balad denize kıyı olan bir bölgedir. Mimarisi tamamen yerel üslup ile yapılan tarihi evler ve sur kalıntıları ile 2014 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi girmiştir. Şehrin günümüzde en büyük eksiği kanalizasyon şebekesinin olmayışıdır. Cidde ile hem ekonomik hem de kültürel anlamda belirli kriterlere sahip 25 kardeş şehir bulunmaktadır. İstanbul ve Adana Türkiye’den kardeş şehir olarak belirlenen şehirler arasındadır.
 

Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı şehire 19 kilometre uzaklıkta bulunan sivil ve askeri kategorideki tek havalimanıdır. Aynı zamanda Suudi Arabistan’ın ve krallığın en büyük üçüncü havalimanıdır. Hac vazifelerini yerine getirmek için inşa edilen terminal sayesinde aynı anda 80.000 yolcuya kadar hizmet verebilmektedir. Havalimanı 15 kilometrekarelik alan üzerine kuruludur. 

Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Cidde Uluslararası Havalimanı’na birçok otobüs firması sefer düzenlemektedir. Havalimanına ulaşım konusunda pek yaygın kullanılmamaktadır. Otobüs bileti ücretleri yaklaşık olarak 15 Riyal’dir. Otobüslerin tercih edilmeyişinin en büyük nedeni bağlantı noktalarına olan uzaklıklarındadır. Mekke ve Medine arasında bağlantı noktalarına aktarma ile ulaşım sağlanmaktadır.

Taksi

Ticari taksiler aracılığı ile dilerseniz Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi için oranlar sabittir fakat yılın belli mevsimlerinde daha pahalı olabilir. 150 ile 250 Riyal arasında değişen ücretler Ramazan ayında 300 ile 400 Riyal’e kadar yükselmektedir. Ortalama 30 dakika gibi bir sürede Cidde Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Trafik yoğunluğuna göre süre değişebilir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Cidde’de limuzin ya da özel araç kiralama hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. 100 – 150 Riyal’den başlayan fiyatlarla özel ulaşım imkanı sunan firmalar sayesinde havalimanına ulaşabilirsiniz. Sık tercih edilen 7 koltuklu GMC araçlar en çok tercih edilen özel araçlardandır. Ortak kullanımı sayesinde şoför kiralayarak da hizmet alabilirsiniz. Acentelerin araç marka ve model bilgilerine göre ücretlendirmeler değiştiği için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Cidde Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder