En Ucuz Cezayir Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Cezayir Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Cezayir

Para Birimi

seyehat zamanı Cezayir Dinari

Cezayir Hakkında Genel Bilgiler

Cezayir bir diğer adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika’da bulunan ve yüz ölçümü olarak Afrika’nın en büyük ülkesidir. Tunus, Libya, Nijer, Moritanya, Mali, Fas ve Batı Sahra ile komşudur. Etnik köken olarak bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Arapçada adalar anlamına gelen El Cezayir adı burdan geldiği bilinmektedir. Cezayir’de yaklaşık iki milyon yaşında hominid iskeletlerine rastlanmıştır. Yontma Taş Çağı’ndan kalan homo habilis ve homo erectus fosilleri de ortaya çıkan ülkede tarihinin ne kadar eski olduğu görülmektedir. Ülkenin adıyla aynı ismi taşıyan Cezayir aynı zamanda da başkent olma özelliği taşımaktadır.
 

Akdeniz’in ve Afrika’Nın en büyük ülkesi olarak bilinen Cezayir, Sahra Çölü’nün de önemli bir bölümünü toprakları ile çevrelemiştir. Cezayir’de fazla liman bulunmaz ve kıyıları dağlara yakın olduğu için sarp bir görünüm çizmektedir. Ülkenin kuzey bölümünde Akdeniz, güney bölümünde ise çöl iklimi hkaimdir. Denize kıyı olan yerleşim yerlerinde sıcaklık kışın 8 dereceye kadar düşer yaz aylarında ise özellikle Temmuz-Ağustos aylarında 30 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar görülmektedir.
 

Cezayir, Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Ülkede önemli ölçüde doğal gaz ve petrol rezervleri bulunmaktadır. Dünyada doğal gaz üretiminde beşinci ihracatta ise dördüncü sırada yer alır. Ülkenin güney kesimlerinde zengin demir, uranyum ve çinko yatakları bulunur. Ülkenin başlıca gelir kaynaklarıdır. İhracatın neredeyse tamamını oluşturan petrol ve doğal gaz ülkenün ekonomisine en büyük katkı sağlayan üründür.
 

Ülkede Akdeniz mutfağından yemekler görmeniz mümkündür. Bazı yemek çeşitleri ülke genelinde yapılasa da birçoğu yerel tatlardır. Ülke genelinde kültürel çeşitlilikte sevilen ve tüketilen yemekler bulunmaktadır. İklim ve tarihin bir etkisi olarak gösterilen bu durum zamanla ortaya çıkmıştır. Et, sebze ve buğday ile yapılan yemekler tercih edilir. Kuskuz, mergez, biber, sarımsak ve soğan ile yapılan şakşuka en çok tüketilen yemek türü olarak bilinir.
 

Cezayir vize konusunda 11 ülkenin vatandaşlarına turizm ya da iş amaçlı seyahatlerinde vizesiz 90 gün kalma izni tanımaktadır. Türkiye ile olan dış ilişkileri sadece diplomatik veya resmi pasaporta sahip kişilerin vizesiz ziyaret etmelerine müsade etmektedir. Bunun dışında turizm ya da iş amaçlı yapacağınız seyahatlerde umumi pasaportunuz ile Cezayir dış temsilciliklerinden vize işlemi yaptırmanız gerekmektedir. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder