Hızlı Erişim

Çankırı’da henüz havalimanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Çankırı uçuşlarınız için Kastamonu’da bulanan Kastamonu Uzunyazı Havalimanı’nı kullanabilir ve sonrasında otobüs veya araç kiralama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

En Ucuz Çankırı Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Çankırı Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Çankırı Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Çankırı Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve 2016 yılında yayımlanan TÜİK verilerine göre bünyesinde 12 ilçe, 15 belediye, 90 mahalle, 376 köy barındıran Çankırı 7,542 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Kimi batılı gezginler tarafından kaynaklarda Çangırı, Çengiri olarak anılan Çankırı, bölgenin eski kentlerinden birisi olan Gangra kentinin bulunduğu yere kurulmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde bir sürgün yeri olarak kullanılan Çankırı, 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra bölge Danişmendliler’in hâkimiyeti altına girmiştir. Danişmendliler’in egemenliğinden sonra bölgeye hâkim olan Selçukluların ardından 1. Murad Dönemi’nde bölge  Osmanlı topraklarına katılmıştır. 


Orta Anadolu'nun kuzeyinde, Kızılırmak ve Batı Karadeniz havzaları arasında yer alan Çankırı'nın, komşu ileri Bolu, Karabük, Kastamonu, Çorum, Ankara ve Kırıkkale'dir. Genellikle İç Anadolu İklim Tipinin görüldüğü şehirin; Ilgaz ve Yapraklı içelerinde kışlar serin, yazlar ılık geçerken, Çerkes ilçesinde kışlar soğuk ve yazlar serin geçmektedir. Şehrin en fazla yağış alan ilçesi olan Yapraklı'da hemen hemen her mevsim yağış gözlemlenmektir. Şehrin orman varlığı başta Ilgaz ilçesi olmak üzere Elaman, Eğriova, Ovacık, Düvenlik, Ilısılık, Yapraklı, Sarıkaya, Karakaya ve Erikli Dağları çevresinde bulunmaktadır.


Neolitik Devir’den bu yana kesintisiz olarak yerleşim yeri olan Çankırı’da; Romalılar, Bizanslılar, Danişmendliler, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde kullanılan ve sağlamlığı ile ün yapmış olan Çankırı Kalesi, 1397 senesinde Candaroğlu Kasım Bey tarafından yaptırılmış olan İmâret Camii, Devrez Çayı'nın güneyinde kayalık ve yüksekçe bir tepenin doğuya bakan yamaçlarında bulunan ve çok sayıda insan eliyle oyulmuş mağaraların bulunduğu Cendere Höyük'ü, Roma ve Bizans dönemlerine ait olan ve peri bacası oluşumlarına benzeyen Sakaeli Kaya Mezarları, şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve Hititler Dönemi'nden beri işletildiği tahmin edilen tuz yataklarının bulunduğu Tuz Mağarası tarihi açıdan görülmeye değer yapı ve mekanlar arasında yer almaktadır.


Dünya’nın en yaşlı meşe ağaçlarından olan ve 500 yaşında olduğu tahmin edilen, 2006 yılında tescil edilerek koruma altına alınmış Koca Meşe, Ilgaz Dağı'nın eteklerinde kurulmuş olan ve adına türküler söylenen, şiirler yazılan Yeşil Ilgaz, 227.000 metrekarelik bir alana sahip olan ve topografik yapısından dolayı ilgi duyulan bir yer olan Alpsarı Göleti, 1976 yılında milli park olarak ilan edilen ve 1088 hektarlık bir alana sahip olan Çankırı Ilgaz Milli Parkı gezilmeye ve görülmeye değer mesire alanlarından yalnızca birkaçıdır.

Kastamonu Uzunyazı Havalimanı

Otobüs

Türk Hava Yolları’nın servisleri ile Kastamonu Uzunyazı Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Servisler, Belediye Hizmet Binası (Kuzeykent), Emekçiler Turizm Acenta önü, Novitas Turizm Acenta, Müftülük, Otobüs Terminali, Salıpazarı (Şekerci Avm karşısı) duraklarından hareket etmektedirler. Saat ve ücret bilgileri hakkında bilgi almak için lütfen firma yetkilileri ile iletişime geçiniz. Kastamonu’da şehir içi birçok noktaya ulaşım halk otobüsleri ile çok uygun fiyata sağlanmakta. 1.75 TL tam, 1.25 TL öğrenci ücreti ödeyerek şehir içi ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat havalimanına ulaşımla ilgili durak ve güzergah bilgisi bulunmamaktadır. Güncel bilgi için belediyenin çağrı merkezini arayabilirsiniz. 

Taksi

Şehir içi hizmet sağlayan ticari taksiler ile havalimanına ulaşımınız mümkündür. Yaklaşık 30 dakikada trafik yoğunluğuna bağlı olarak Kastamonu Uzunyazı Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Standart taksimetre açılış ve kilometre başına yazılan ücretlendirme geçerlidir. Şehir merkezinden ortalama 40 – 45 TL arası değişen bir ücret ödeyerek de taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız Konya Uzunyazı Havalimanı’nın otopark imkanlarından faydalanabilirsiniz. Otobüs ve büyük araç park alanı ayrı olduğu için rahat bir şekilde aracınızı park edebilirsiniz. Dilerseniz havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmasından uygun fiyatlara dilediğiniz marka ve modal acaı kiralayarak şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Marka, model ve fiyat bilgisi için havalimanında bulunan firma ile iletişime geçebilirsiniz.

En uygun Çankırı uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder