En Ucuz Bulgaristan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Bulgaristan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Sofya

Para Birimi

seyehat zamanı Lev

Bulgaristan Şehirleri

Bulgaristan Hakkında Genel Bilgiler

Bulgaristan bir diğer adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti Balkanlar’da bulunan bir ülkedir. Sırbistan, Makedonya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye ile komşudur. Avrupa’nın en büyük ülkeleri arasında 16. sırada yer alır. Tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Antik tarihte ise Trakyalılar, Yunanlar ve Romalılar bu bölgede egemenliğini sürdürmüştür. Birçok kültüre ev sahipliği yapan Bulgaristan tam bir tarih ülkesidir. Orta Çağ boyunca ise Slavlar için büyük bir kültür merkezi haline gelmiş ve ev sahipliği yapmıştır. 1946 yılında Sovyet liderliğinin bir parçası olarak tek partili sosyalist devlet iken 1989 yılında iktidarda bulunan Komünist Parti çok partili seçimler yapılmasına izin verince Bulgaristan çok partili demokrasi ve piyasa ekonomisine geçiş yaptı.


Balkan Dağları ülkeyi kuzeyde Tuna Platosu ve güneyde Trakya Platosu şeklinde iki bölüme ayırır. Dağlık bir yapısı bulunan ülkenin güneyinde Rodop ve Rila sıradağları bulunur. Ülkenin ve aynı zamanda Balkanların en yüksek zirvesi olan Musala Dağı bu bölgede bulunmaktadır. Ülkenin en önemli akarsuyu olan Tuna Nehri’dir. Ayrıca Romanya ve Bulgaristan sınırını da oluşturmaktadır. Bulgaristan sınırlarında doğup, Yunanistan ve Türkiye sınırını da oluşturarak Ege Denizi’ne Meriç Nehri de en önemli akarsulardan biridir. Bulgaristan genel olarak nüfusu 7 milyonun üzerindedir.


1990 yılına kadar sosyalist ekonominin hüküm sürdüğü ülkede, Doğu Bloğu’nun çözülmesinden sonra Sovyet pazarını kaybetmesi ve kapitalist ekonomi ile olan etkileşim nedeniyle ekonomisi oldukça sarsılmıştır. Ülkede milli gelirin %70’e kadar küçülmesiyle çok ağır geçen bir ekonomik buhran yaşanmıştır. 1990’lı yılların sonrasında ise hızlı bir büyüme ile Avrupa’da en hızlı büyüme gösteren ekonomiler arasına girmiştir.


Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Sofya nüfusu yaklaşık olarak 1,3 milyon kişidir. Sofya Havzası’nda yer alan şehir ülkenin en çok rağbet gören turizm ve kültür şehirlerinden biridir. Tarih turizmi hem ülke hem de şehir için önemli bir ekonomik kaynak oluşturmaktadır. En meşhur yapılarından olan İvan Vazov Halk Tiyatrosu, Merkez Kaplıcası, Sofya Sv. Kliment Ohridski Üniversitesi, Milli Kütüphane, Bilimler Akademisi, Anıt Mabed Sv. Aleksander Nevski Kilisesi gibi birçok önemli yapı inşa edilmiş ve günümüzde en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.


Bulgaristan vize konusunda henüz netlik kazanmayan durumlardan ötürü vize başvurusu yapması gerekmektedir. Vize işlemlerini Bulgaristan dış temsilcilikleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Schengen Vizesi olanlar tekrar vize başvurusu yapmadan Bulgaristan’a giriş çıkış ve transit geçiş yapabilmektedirler. Umumi pasaportunuz var ise Bulgaristan dış temsilcilikleri aracılığı ile vize işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaportu bulunanların vize işlemi yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır. Bu pasaportlardan birine sahipseniz 90 güne kadar vize gerekmeden Bulgaristan’a giriş çıkış sağlayabilmektesiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder