Hızlı Erişim

En Ucuz Brüksel Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Brüksel Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Brüksel Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Brüksel Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Belçika’nın başkenti olan Brüksel aynı zamanda ülkenin üç federal bölgesinden biridir. Bu bölgelerden Brüksel Bölgesi’nin de başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzdeki Brüksel Bölgesi birkaç yüzyıl öncesinde bataklık bir alandı. Bataklık zamanla kuruyup yerini yaşamaya elverişli topraklara bırakması sonucu şuanki şehir bölgede kuruldu. Brüksel ismi bataklıktaki yerleşim yeri anlamını taşımaktadır. Şehire bağlı 19 belediye bulunur ve toplam nüfus 1 milyonun üzerindedir. Günümüzde ise zamanla büyükşehirin bir parçası haline gelen bu belediyeler ile birlikte nüfusun birkaç milyona yükseldiği öngörülmektedir.

 

Brüksel nüfusunun yaklaşık %80 gibi büyük çoğunluğunun Fransızca ana dilidir. Bunun dışında Felemenkçe konuşan azınlık topluluklar da bulunmaktadır. Bu yüzden şehir aslında bir Flaman bölgesi olsa da Flaman Denizi’nde Fransız adası gibidir. Şehirde Avrupa Birliğinin ana kurumları olarak bilinen Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Birliği Komisyonu gibi resmi organların işlerinin yürütüldüğü bazı merkezleri Brüksel’dedir. Ayrıca NATO’nun merkez karargahı da Brüksel şehrindedir.
 

Belçika’da ülke vatandaşı olmak diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre kolay olduğu için 1960’lar sonrasında ciddi bir yabancı nüfus artışı gözlenmiş ve Brüksel’de yabancı kökenli oldukça fazla ülke vatandaşı bulunmaktadır. 70’li yılların son dönemlerinde Avrupa Birliği resmi kurumları için ve sağlanan iş imkanları nedeniyle yabancı nüfusa ek olarak Avrupa kökenli ve alanında uzman kişilerin olduğu bir topluluk eklenmesiyle nüfus daha da artmıştır.

 

Brüksel Havalimanı, şehre hem ülke içerisinde hem de uluslararası alanda hizmet veren havalimanıdır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıktadır. Şehrin kuzeydoğusunda bulunan havalimanı yılda yaklaşık olarak 20 milyonun üzerinde insan taşımaktadır. 

Brüksel Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Tren

Brüksel Havalimanı ve Belçika şehirleri arasında en rahat ve kolay ulaşım şekli raylı sistemlerdir. Tren ile birçok şehirden kısa sürede havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. En uzak noktası olan Bruges 90 dakika ile en yakın olan Mechelen 11 dakika arasında değişen seyahat süreleri ile Belçika’nın birçok şehrinden ulaşım mümkündür. Brüksel merkezinden 17 dakika gibi kısa bir sürede Brüksel Havalimanı’na ulaşım sağlanmaktadır. Zaventem istasyonunda gelen yolcu salonu ikinci kat, kalkış salonu üçüncü kat ve biniş yaptığınız eksi birinci kat bölümleri sayesinde kolayca yolculuk yapabilmektesiniz. Güncel ücret ve hareket saatleri için istasyonlarda bulunan panoları incelemeniz gerekmektedir.

Otobüs

Brüksel şehir merkezi ve havalimanı arasında birçok yerel otobüs firması hizmet vermektedir. De Ljin otobüs firması ile Brüksel tren istasyonu ve metro istasyonlarına aktarma yapabilirsiniz. Havalimanında A platformu üzerinde hizmet vermektedir. Havalimanında bulunan De Lijn otobüs durakları arasında kullanım tüm yolcular için ücretsizdir. Şehir merkezi arasında ulaşım ücretleri için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Havalimanında C platformunda hizmet veren bir başka firma da MIVB / STIB otobüsleridir. 30 dakikalık ekspress hizmet sunan otobüslere binmek için GO bilet satış kiosklarından bilet alabilirsiniz. Cihazlar kredi kartı ve nakit kabul kabul etmektedir. Otobüse binişinizde sürücüden alacağınız biletler daha pahalıdır. Güncel ücret ve tarife bilgileri için panoları incelemeniz gerekmektedir.

Antwerp – Brüksel havalimanı ekspress otobüsleri ile de havalimanından ortalama 35 dakika gibi kısa bir sürede havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs ücretleri 5 ile 10 Euro arasında değişmektedir. Güncel ücretler ve hareket saatleri için duraklarda bulunan panoları incelemeniz gerekmektedir.

Gece havalimanına inen yolcular için Flixbus firması hizmet vermektedir. N803 numaralı Flixbus otobüslerine E platformundan binebilirsiniz. Amsterdam, Rotterdam, Brüksel, Lille ve Paris gibi şehirlere direkt olarak ulaşım imkanı sağlamakta olan firmanın ücretlendirme ve hareket saatleri hakkında firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Taksi

Havalimanı gelen yolcu salonu çıkışında bulunan ticari taksiler ile şehir merkezi ve havalimanı arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Brüksel şehir merkezine ortalama olarak 45 Euro ücreti bulunmaktadır. Sadece mavi ve sarı amblemleri olan izinli taksileri kullanmanızı öneririz. Bunun dışında ruhsatsız taksilere binmeniz halinde sorumluluk tarafınıza aittir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Brüksel şehrinde havalimanı arasında ulaşım için araç kiralama, bisiklet, araç paylaşımı, limuzin hizmetleri, transfer gibi alternatif birçok özel firma hizmet sağlamaktadır. Ayrıca özel şoför ile birlikte aracı kiralama da yapabilmektesiniz. Birçok farklı firmanın sunduğu bu hizmetlerden faydalanabilmek için havalimanında ve şehir merkezinde bulunan ofisler ile iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder