En Ucuz Bosna Hersek Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Bosna Hersek Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Saraybosna

Para Birimi

seyehat zamanı Bosna-Hersek değiştirilebilir markı

Bosna Hersek Şehirleri

Bosna Hersek Hakkında Genel Bilgiler


Bosna-Hersek, Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olmak üzere yönetim olarak iki devlete bölünmüş bir ülkedir. Ülke Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik kökene ev sahipliği yapmaktadır. Birçok dilde Bosna-Hersek halkına Bosnalı denmektedir fakat Türkçede tarihin getirdiği yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde akla Boşnaklar gelir ve Müslüman Bosnalı anlamı çıkarılmaktadır. Ülkenin coğrafi yapısında dağlar, tepeler ve düzlükler önemli bir karakter oluşturur. Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna şehrinin çevresi yüksek dağlarla çevrilidir ve şehir daha çok kış turizmine elverişlidir.


Ülkenin büyük bir bölümünü kapsayan Bosna bölgesinde genel olarak karasal iklim hakim sürmektedir. Kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Güney kıyılarında yer alan Hersek bölgesinde ise tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. İklim çeşitliliği ülkeye bitki örtüsü ve doğal kaynakları açısından zenginlik katmaktadır. Ülkenin büyük bölümü yeşil alanlardan oluşur. Una, Sana, Sava, Vrbas, Neretva ve Bosna nehirleri tarıma katkı sağlamaktadır. Kömür, boksit, demir, manganez, bakır, çinko, kurşun, tuz, barit, asbest, krom, alçı ve kaolin gibi birçok maden çıkarılan ülkenin ekonomisine önemli katkı sağlanmaktadır.


Saraybosna 600 bin üzerinde nüfusu ile Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük şehri olma özelliğini taşır. Birçok yönden Türkiye’ye benzeyen şehirde Türk kahvesi, tarih, mimari, börek ve sosyal yapı gibi birçok farklı yönden benzerliklere denk gelebilirsiniz. Türkiye ile yakınlığı sayesinde kültür etkileşimi oldukça yüksektir. Şehir aynı zamanda tıp, ticaret, müzik ve kültür merkezi haline gelmiştir. Saraybosna’ya seyahatinizde Ferhadiye Caddesi, Miljacka Nehri, Saint Anthony Fransız Kilisesi, Sırp Ortodoks Katedrali, Saraybosna Kütüphanesi, Başçarşı ve Tarihi Sebil ve 1885 yılında ypaılan Avrupa’nın ilk tramwayı görmeniz gereken yapıların ve yerlerin en başında gelmektedir. Kültür turizmi açısında önemli eserlere sahip olan şehirde ayrıca ulusal festivaller, müzik, sinema, spor ve birçok alanda adından söz ettirmeyi başarmıştır.


Ülkenin ortalama olarak %50 gibi bir kısmı Boşnaktır. Tarih boyunca Sırplar ve Boşnaklar savaşmıştır. Buna rağmen Hırvatlar şehrin en pahalı ve lüks yerlerinde oturur ve üst tabakayı onlar oluşturur. Endüstrisi ve sanayisi gelişmekte olan ülkenin ekonomisinin önemli bir bölümünü ticaret oluşturmaktadır. Deniz direkt olarak kıyıs olmadığı için karayolu ile ticaret yapılmaktadır.


Bosna-Hersek vize konusunda birçok ülkeye kolaylık sağlayan bir konumdadır. Türkiye üzerinden Bosna-Hersek’e seyahat edecekseniz vize işlemleri ile uğraşmaksızın rahatlıkla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Türkiye vatandaşları havalimanında pasaport hamiline vizesiz 90 güne kadar kalma izni verilmektedir. Schengen Anlaşması bulunan ülke vatandaşları ise sadece kimlik kartlarını kullanarak Bosna-Hersek’e giriş yapabilmektedirler.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder