Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport, 5 yıl geçerliliğe sahip olan ve dolaşım gücünün çok daha yüksek olduğu bir pasaport türüdür. Bordo pasaportlar ile kıyaslandığında sunduğu en önemli detaylardan bazıları bunlardır. Yeşil pasaport belli bir kesime veriliyor ve herkes yeşil pasaport sahibi olamıyor. Peki yeşil pasaport kimlere verilir?


Kamu görevlileri ile birlikte eski bürokratlar öncelikli kimselerdir. Bunun yanı sıra sözleşmeli devlet memurları ve 1. 2. 3. Kadro memurlar da yeşil pasaport sahibi olabilecek kimselerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri de bu pasaporta sahip olabilecek kimseler arasında yer alıyor. Ek olarak görev süresi boyunca il ve ilçe belediye başkanları da bu pasaporta sahip olabiliyor. Devlet sporcusu olan atletler de yeşil pasaport hakkını dilediği zaman kullanabiliyor. Peki yeşil pasaport için gerekli evraklar nelerdir?


Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar


1- İhtiyacınız olan ilk şey İçişleri Bakanlığı’na yazılmış olan 1 adet talep yazısı.
2- Çalışma hayatında iseniz talep yazısını ilk olarak çalıştığınız kurumun en yetkili ismine
onaylatmanız gerekiyor.
3- Nüfus cüzdanı aslı
4- Varsa pasaport aslı
5- Biometrik olması kaydıyla 2 adet vesikalık fotoğraf
6- Engelli vatandaşlarımız için ya da reşit olmayan kimseler için muvafakatname
7- Defter bedeli dekontu
Yeşil pasaport ücreti ise belge bedeli olarak 94 lira şeklinde karşınıza çıkacaktır ancak güncel rakamı
başvurularınızı yapacağınız yetkili kurumdan öğrenmek çok daha sağlıklı olacaktır.


Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkeler


Yeşil pasaportunuz olsa bile vize başvuru yapmak durumunda olduğunuz çok fazla ülke var. Amerika Birleşik Devletleri de yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Afganistan, Kuzey Kore, Gana, Gine, Somali, Özbekistan, Sudan gibi ülkeler de yeşil pasaport sahiplerine vize isteyen ülkelerdir. Türkmenistan, Tayvan, Suudi Arabistan, Nijerya ve Meksikayı da bu ülkeler arasına dahil edebiliriz.


Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler


Cezayir, Cibuti, Kamerun, Tanzanya, Bahreyn, Bangladeş, Pakistan, Tacikistan gibi ülkeler Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Daha birçok ülkeye yeşil pasaportunuz ile birlikte vizesiz seyahat edebiliyorsunuz ve bu ülkelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yeşil pasaport, seyahat edecek vatandaşlarımız için ciddi anlamda büyük bir fırsat ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dolaşım gücü de diğer pasaportlara göre çok daha fazladır. Yeşil pasaport özel pasaport türlerinden bir tanesidir ve herkese verilmediğini de bir kez daha belirtmek gerekiyor.


Yeşil Pasaport Süresi Ne Kadar?


Bu süre İçişleri Bakanlığı tarafından belirleniyor. Başvuru öncesi talep yazısında amirinizin izin vermesi ile birlikte süreç başlıyor ve yapılacak olan incelemeler doğrultusunda en az 6 ay olmak kaydı ile en fazla 5 yıla kadar süre belirleniyor. Yeşil pasaportun sizlere sunduğu avantajlardan bir tanesi de sürenin çok daha uzun olması ve pasaport harcı gibi masraflardan sizleri kurtarıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra seyahat edeceğiniz ülkelerin sayısı da oldukça fazla ve yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler de her geçen gün artıyor.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder