Yeni Bir Destinasyona Giderken Nasıl Hazırlanmalı

Seyahat kolaj konsept

Eğer bir yere ilk defa gidiyorsanız, uçağa binmeden bu dokuz öneriye ihtiyacınız var demektir.

Büyük ihtimalle Robert Louis Stevenson’ın; “Yabancı topraklar yoktur, yolculuğa çıkan yabancıdır”, sözünü daha önce duymuşsunuzdur. Seyahat etmekle ilgili binlerce sözden arasında bu kesinlikle hayat kurtaran bir deyiş.

Seyahat elbette eğlencelidir ama getirdiği sorumluluğu kimse küçümseyemez. Seyahat ettikçe, çanta hazırlamakta ve çıkması mümkün krizleri yönetmekte daha başarılı hale gelirsiniz.

Ancak bir yere ilk defa gidiyorsanız her zaman bir acemi sayılırsınız. Uzun uçuşlarda uyuma çabalarınız veya yanınızda olmazsa olmazların listesini yaparken kazandığınız tüm tecrübeler önemini yitirir. Her zaman daha fazlasına hazırlıklı olmayı öğrenmeniz gerekiyor.

İlk defa gittiğiniz bir yere doğru yola çıktığınızda heyecan etrafınızı sararken, seyahate çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı detaylar gözden kaçabilir. Bunu seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken bir kontrol listesi olarak kabul edebilirsiniz.

Hayat kurtarıcıları tanıyın; pasaportunuz, sağlık ve seyahat sigortanız

Eğer bir ülkeye ilk defa gidiyorsanız ve belgelerden herhangi birinde bir eksiklik varsa seyahatiniz kabusa dönüşecek demektir. Pasaportunuzun kimlik ve vize bilgilerini içeren sayfalarıyla birlikte bir kopyasını almayı unutmayın. Kopyalardan birini evde bir diğerini de gittiğiniz yerde bırakın. Sağlık ve seyahat sigortanızın olduğundan emin olun. Evden uzakta bir sağlık hizmetinin bir servete eş değer olduğuna dair, üzücü hikayeler mutlaka duymuşsunuzdur. Sonradan pişman olmaktansa, baştan hazırlıklı olmak her zaman daha iyidir.

Uçağa binmeden önce gerekli aramaları yapın!

Süper akıllı telefonlara, tabletlere ve lap toplara güvenmek her zaman akıllıca olmayabiliyor. Uçağa binmeden önce görüşmek istediklerinizi aramanızda fayda var. Bazen GSM operatörünüzle konuşsanız bile, servisleriniz yurt dışına açılmıyor. Bu yüzden haber vermeniz gereken kişilere yolda olduğunuzu uçağa binmeden bildirmeniz akıllıca olacaktır.

Hesabınızda para olduğu için kendinizi güvende mi hissediyorsunuz? Hissetmeyin.

Çünkü farklı bir ülkede hesabınıza ulaşmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. ATM erişilebilirliğini kontrol ettiniz mi? Kartınız uluslararası kullanıma açık mı? Döviz fiyatları neler? Orada bankayı ziyaret etmeniz gerekiyor mu? Açılış saatlerini kontrol ettiniz mi? Bunlar uçaktaki Martini keyfinizi yaşamadan önce kontrol etmeniz gereken hayati önem taşıyan sorular!

Her duruma özel bavul hazırlamak demek, tüm dolabınızı çantaya koyun demek değildir.

İnsanlar, seyahat ettikçe çanta hazırlama konusunda uzman oluyorlar. Ama bir yere ilk defa gidiyorlarsa tüm tecrübeleri yerle bir oluyor ve tüm yetenekleri bitiyor. Yeni bir yere giderken doğru çanta hazırlamak ayrı bir yetenek gerektiriyor. Gideceğiniz yerin iklimiyle ilgili kısa bir araştırma yapın. Özel yıkama ihtiyacı olan veya geç kuruyan kıyafetler almayın. Bavulunuzu kapatmadan önce kendinize; “Giymeden geleceğim bir şey var mı?” diye sorun ve varsa çıkardıktan sonra, bavulunuzu kapatın.

Vücut sağlığınıza önem verin!

Özel aşı gerektiren bir yer mi? Yoksa alerjilerinizi şaha kaldıracak bir mutfakları mı var? İhtiyacınız olan temel ilaçlar var mı? Yorgunluğa karşı insan vücudu çok daha büyük tepkiler gösterebilir. Dışarıda görülecek ve gezilecek binlerce yer varken, otel odanızda karın ağrısı veya burun akıntısıyla oturmak istemezsiniz değil mi?

Gideceğiniz yerde mutfak ve iklim dışında başka şeyler de olabilir

Yeni bir yeri tanımak kültür, iklim ve mutfak etrafında dönüyor. Bu basit başlıklardan kurtulmaya ve her şeyi öğrenmeye çalışın. Sürprizlerle karşılaşabilir ve turistlerin öğrenemeden döndüğü birçok şey ile tanışabilirsiniz.

Teşekkür etmeyi bilin

Ziyaret edeceğiniz ülkenin dilinde teşekkür etmeyi öğrenmek size eşsiz bir güç kazandıracaktır. Eğer bir de samimi bir gülümseme ile taçlandırırsanız her şey güzel olacak demektir. Herkes onların bir parçasıymış gibi davrananları sever ve eğer yabancıysanız bu daha da çok hoşlarına gider. Teşekkürler dışında başka kelimeler ve kalıplar işinize daha çok yarayabilir.

“Peki ya… ise” ile başlayan cümleler en iyi arkadaşınız olabilir.

Her şeyden şüphelenmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Ama eğer işler ters giderse akılda ikinci bir plan bulundurmak hiçbir plana sahip olmamaktan daha iyidir. Meşhur bir restorana rezervasyon yaptırmayı unutursanız ikinci bir seçeneğinizin olması daha iyi olmaz mı?

Seyahati bir mücadele gibi görün. Eğlenceli bir mücadele

Seyahatiniz başladığı anda, bazı belirli şeylerin dışında, gittiğiniz yerle ilgili tamamen kendinize ait görüş ve fikirler edineceksiniz. Değişikliğe, kültürel farklılıklara ve insanların yaşayış şekline hazırlıklı olun. Özellikle hassas konularda, görüşlerinizi kendinize saklamak iyi bir fikir olabilir. Tüm önyargıları bir kenara bırakın ve destinasyonunuzun size sunabileceklerini göstermesine izin verin. Her şekilde, orada olma şansıyla ve her şeyi kediniz görme fırsatıyla ödüllendirileceksiniz.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder