Vize İhlali ve Cezası Nedir?

Vize İhlali ve Cezası Nedir?

Vize İhlali ve Cezası Nedir? Ceza Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir? 

 

Vize İhlali ve Cezası

Ülkemiz, özellikle son dönemde gelişen ekonomi ile birlikte bulunduğu coğrafya içerisinde çok daha değerli bir hal almış durumda. Dışarıdan ülkemize akın eden milyonlarca insan var ve ne yazık ki bu insanların büyük bir kısmı bilinçsiz bir şekilde göç ediyor. Sahip oldukları hakları ihlal ederek para cezası ya da farklı yaptırımlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Yoksulluk, Orta Doğu coğrafyasında daha belirgin bir şekilde gözlemleniyor ve bunun yanı sıra iç karışıklık ile birlikte meydana gelen savaş durumu da insanları ülkelerinden göç etmeye zorluyor. Göçlerin büyük bir kısmı yasal yollarla yapılmıyor ve birtakım yaptırımlar karşılarına çıkıyor. Vize ihlali ve cezası konusunda yasal yolları tercih etmeyen kimselerin ne gibi yaptırımlara maruz kalacağını sizinle paylaşacağız.

Vize ile giriş yapan ve bu göçü yasal olarak gerçekleştiren dünya vatandaşları, vizeleri bittikten sona ya da oturma izinleri sona erdikten sonra vize yenileme işlemini gerçekleştirmek durumundadır. Bunu yapmadıkları takdirde kaçak sayılacak ve birtakım yaptırımlara maruz kalacaklardır.

Kişi, kaçak yabancı statüsünde olduğu takdirde yani vize süresini aştığı halde herhangi bir işlem ya da hamle yapmadığı takdirde kolluk kuvvetleri tarafından da aranan insan haline gelecektir. Kolluk kuvvetlerinin kişi ya da kişileri tespit etmesi ile birlikte yasal süreç de başlıyor. Kişi, kısa sürede sınır dışı edilerek kendi ülkesine gönderilecektir.

 

Vize İhlalinde Cezalar Nedir?

Vize ihlali ve cezası, hakkı olan yıllık ikamet izni harcının 2 katı olarak belirlenmiş durumda. Yapılacak bu ödeme ne yazık ki hatayı telafi ettirmiyor. Bizim ülkemizde durum böyle iken farklı ülkelerde yaptırımlar da farklı olabiliyor. Bazı ülke vatandaşlarında bu rakam vize harcı da ekleniyor ve ödeyecekleri rakamlar da haliyle artıyor. Gürcistan vatandaşları için bu durum geçerlidir ve eğer yasal hakları dışında kaçak duruma düşerlerse ek olarak vize harcı ödemesini de yapmak durumundadırlar.

Vize ihlali ve cezası sonrası yerine getirmesi gereken şartları yerine getirmediği takdirde ve ülkeden çıkış yaparken borçlu ayrılması durumunda bir daha ülkemize adım atamıyor ve bu yaptırım 5 yıl olarak karşısına çıkıyor. 5 yıl boyunca ülkemize giriş yasağı söz konusu olacaktır. Vize ihlali ve cezası için kimi zaman af durumu da söz konusu olabiliyor ve kaçak kişilerin yapacağı ödeme ile birlikte giriş yasağı da göz ardı edilebiliyor.

Bu durum yalnızca bizim ülkemizde geçerli değil ve vize isteyen ülkelere giriş yaptıktan sonra ikamet süreniz uzayacaksa eğer vizelerinizi de uzatmanız, gerekli başvuruları yapmanız gerekiyor. Size verilen süre zarfında yasaları çiğnememiş oluyorsunuz ancak bu süre sona erdikten sonra kaçak durumuna düşüyorsunuz ve herhangi bir resmi işlem esnasında bu durum tespit edildiği takdirde kolluk kuvvetleri tarafından müdahale de gecikmeyecektir. 

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder