Vahşi Aslanlarla Safari Zamanı

Afrika Safari Zamanı

Hayatınızda macera dolu bir deneyim yaşamak, unutulmaz anlara şahit olmak ve eşsiz deneyimler yakalamayı seven insanlardansanız, aslanlarla dolu bir safari heyecanı yaşamanızı tavsiye ederiz. Her zaman safari belgesellerinin vazgeçilmezlerinden olan aslanları yakından görmek, onlarla aynı kara parçasının üzerinde durmak ve doğanın muhteşem yırtıcılarını gözlemlemek istiyorsanız uçak bileti alıp safariye çıkma zamanınız çoktan gelmiştir. Afrika’nın uçsuz bucaksız topraklarında güneş batmaya yakın şöyle bir ufka bakıp aslanları görmek gerçekten eşsiz bir deneyim olacaktır.

 

Afrika kıta olarak Dünya’nın en büyük kıtasıdır. Dünya’nın en büyük doğal oluşumu olan Büyük Rift Vadisi’ni burada bulabilirsiniz. Büyük Rift Vadisinde dünyanın en önemli iki safari parkı, göller zincirini, nehirleri, dağları, yeraltı sularını ve sönmüş volkanları barındırmaktadır. Büyük Rift, diğer adıyla çöküntü vadisinin uzaydan bile görünebildiğini söylersek ne kadar büyük olduğunu anlamanızda oldukça yardımcı olacaktır. Bu vadinin içerisinde Serengeti ve Masai Mara adı verilen safari parkı bulunmaktadır. Bu iki parkı ziyaret edip vahşi doğanın içerisine girmek istiyorsanız Kenya’yı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

 

 

Kenya Afrika’nın safari merkezi olarak bilinmektedir. Eskiden beş büyük olarak adlandırılan aslan, gergedan, fil, leopar ve bufalo avlamak isteyen Dünya’nın önde gelen isimleri bu topraklara gelmekteydi. Ancak bu avcılık doğal hayata büyük zarar vermekteydi. Ancak gerekli önlemler alındı ve Afrika’da insanların hayvanları avlamasının yasaklanması konusunda gerekli çalışmalar, düzenlemeler ve yasaklar uygulanmaya başlandı. Özellikle aslanların türünün hızla azalmaya başlaması ve buna en büyük etkenin insanların ellerinde tüfeklerle aslanları avlamasının getirdiği kötücül sonuçlar bu düzenlemelerin yapılmasında büyük etken olmuştur. Çünkü doğal yaşam parkında aslanların olmaması demek bölgeye sırf bu yüzden gelen insanların sayısının azalması demektir. Bunun yanında ekolojik dengenin ciddi oranda bozulması demektir. Afrika’da aslan avcılığı yapanlar yalnızca turistler değildir. Bazı Afrika kabilelerinde erkekliğe geçiş yapmak için aslan avlamak adettir. Ancak turistlerin yaptığı gibi güvenli bölgelerinde ellerinde tüfekle değil, ciddi bir savana bilgi birikimi ve yetenek gerektiren bir yöntemle yapmaları gerekmektedir. Ancak aslanların korunması, savananın korunması için kabilelerin bu geleneklerinden vazgeçirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

 

Aslanların savanadaki büyük ihtişamını izlemenin yanında Afrika’da büyük göçü de izleme şansınız bulunmaktadır.  Milyonlarca otçul hayvanın ve onların ardından gelen, bekleyen etçil hayvanların oluşturduğu şahane bir görünüme sahip olan bu büyük göç, her yıl Eylül ve Temmuz aylarında gerçekleşmektedir. Bu büyük göçün bir parçası olmak, milyonlarca hayvanın yeşil alanlara olan yolculuğunun azimli ilerleyişini izlemek ve avcıyla av arasındaki ilişkilerinin ne kadar büyük bir hassas çizgide olduğunu görmek isteyen binlerce turist Kenya uçak bileti almaktadır. Sizde bu büyük göçün bir parçası olmak ve doğanın muhteşemliğine yakından şahit olmak istiyorsanız uçak bileti almanızı tavsiye ederiz.

 

 

Vahşi aslanlarla safari eğlencenizin ve macera dolu dakikalar geçirmenin sizlere katacağı bir yığın anı ve tecrübeyle Dünya sizlere daha fazla şahane görünecektir. Aslanlarla birlikte safari keyfini çıkarmadan önce bu sosyal kediler hakkında birkaç bilgiyi öğrenmenin hiçbir zararı olmaz. Daha önce de değindiğimiz gibi aslanlar kedigiller familyasına mensup, diğer büyük kedilerin aksine toplu olarak hareken eden bir türdür. Aslan belgesellerini izlediğiniz zaman bir veya iki tane yeleli yani erkek aslanın ve birçok dişi kediden oluşan küçük veya büyük gruplar halinde olan aslanlardan oluştuğunu görmektesiniz. Erkek aslan bazen tek başına bazense yanında yaveriyle birlikte bu grubun reisi konumundadır. Ancak erkek aslanın bu grupta türünün devamlılığını sağlamak ve yatmak dışında bir işlem yaptığını göremezsiniz. Dişi aslanlar avlanma, yiyecek bulma ve sürüyü hayatta tutma gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Dişi aslanlar avlanmaya çıkarken grupta paylaştırılmış olan görev dağılımına uygun olarak hareket ederler. Bir grup dişi aslan avlanacak sürüde bulunan hayvanları birbirinden ayırırken bir diğer grup aslan sürüden ayrılan avı yakalamaya çalışır, son olarak da diğer bir aslan avın bitirici hamlesini yapar. Bu şekilde koordineli çalışan dişi aslanların başında da kraliçe aslan vardır. Erkek aslanlar dişilerin avlanma serüvenine yalnızca çok büyük avlarda katılır. Bir aslan sürüsünde yeni bir aslan gelmişse, diğer erkek aslandan olma yavruları öldürebildiği görülmektedir. Aslanlar günün büyük çoğunluğunda uyuyabilirler. Aslanlarla sırtlanlar arasında yıllardır süre gelen bir çekişme hâkimdir. Bu çekişmeden kimi zaman sırtlanlar galip gelirken kimi zamansa aslanlar galip gelmektedir.

 

Aslanlar hakkında teorik bilgilerin yanında dişi aslanların avlanma serüvenine şahitlik etmek ve savananın uçsuz bucaksız topraklarında doğanın muhteşemliğiyle büyülenmek için safariye katılabilirsiniz. Vahşi aslanları çelik kafesler ardında hayvanat bahçelerinde görmek yerine, ait oldukları topraklarda, savana da avlanırken, uyurken ve yavrularıyla ilgilenirken görmek, özgürlüğün en muhteşem hayvanlarını izlemek sizlere farklı duygular yaşatacaktır.

 

Afrika yaşamın merkezi, her şeyin başladığı nokta, yaşamın başladığı noktadır. Yaşamın merkezi olan bu topraklarda safari ve vahşi aslanlar dışında birbirinden farklı kültürlere sahip kabileler bulunmaktadır. Afrika kabileleri renkli elbiseler, bizlere oldukça farklı gelen kültürleri ve yaşam biçimleri olarak sizleri de etkisi altına alacağına, büyüleyeceğine oldukça eminiz. Afrika kabilelerin geneline baktığımız zaman büyükbaş hayvanların büyük bir öneme sahip olduklarını görmekteyiz. Suyun çok az olduğu, sıcaklığın yüksek olduğu bu bölgede yiyecek ve içeceklerin büyük önemi vardır. Bu nedenle bazı kabileler sıvı ihtiyacını bu büyükbaş hayvanların kanından gidermektedir. Sizler her ne kadar kötü bir yöntem olarak gelse Afrika’nın zorlu yaşamlarında hayatta kalmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Bazı kabilelerse bölgede bulunan hayvanlarla oldukça sıkı bir etkileşim içindedir. Avlanma veya bal çalma konusunda bölgede bulunan vahşi hayvanlarla etkileşim içerisine giren kabileler, bu hayvanlara bölgeyi terk ederken aldıkları ballardan veya hayvanlardan belli bir kısım bırakmayı da unutmazlar. Karşılıklı iyiliğe dayanan antlaşmanın bozulmasını hiçbir taraf istemez.

 

 

Safari turlarına katılmak için birçok seçeneğiniz bulunmakta ve safariye çıkmadan önce yanınıza mutlaka şapka almanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında böceklerden ve sinek ısırıklarından kurtulmak için yanınızda böcek ilacını bulundurmalı ve safari turuna çıkmadan önce bu ilacı mutlaka kullanmalısınız. Afrika’nın ekvator bölgesine yakın olması sebebiyle sabah saat 06.30 sularından 18.45 sularına kadar hava güneşlidir ve yine ekvatora olan yakınlığından dolayı gündüzleri ne kadar sıcakken geceleri de soğuk olabilmektedir. Afrika’nın bu yüksek sıcaklıklarına alışık değilseniz yanınızda mutlaka sıvı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar farkında olmasanız da vücudunuzda sıvı oranı düşmektedir. Bunu önlemek için yanınızda getirdiğiniz sıvıyı, suyu içerek vücudunuzu koruma altına almış olursunuz.

 

Afrika’nın muhteşemliği sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Vahşi aslanlarla aynı yerde bulunmak, farklı kabilelerin farklı kültürlerini gözlemlemek, bu kültürlere yakından tanıklık etmek, büyük göçe yakından tanık olmak için Afrika’ya giden bir uçakta yerinizi ayırtın ve bir uçak biletine sahip olun. Dünya’nın en önemli iki doğal parkı olan Serengeti ve Masai Mara safari turlarına katılmak Büyük Rift Vadisi yakından görmek de Afrika yolculuğunuza çok daha farklı deneyimler katacaktır.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder