Uzun Süreli Uçuşlarda Rahat Etmeniz için İpuçları

Uçakla seyahat etmek oldukça eğlenceli bir ulaşım yöntemi aslında. Bulutların üstünde olmak, hemen hemen hiçbir şey hissetmeden kısa sürede uzun mesafe kat etmek ve tüm bunları insan yetilerinin dışındaki uçmak eylemi ile gerçekleştirmek. Evet, çok eğlenceli ancak bazen uzun süreli uçuşlar insanlara bazı birtakım zorluklar yaşatabiliyor. Fakat gideceğiniz yere daha kısa sürede gitme şansınız olmadığı için bu yöntemi tercih etmek durumunda kalıyorsunuz. Ancak uzun süreli uçuşların bir eziyet olduğunu düşünmeyin. Bu uçuşları da oldukça rahat bir şekilde geçirme şansınız var.

 

1.Uçuşunuzda sizi rahat hissettirecek ideal koltuğu bulmanız mümkün.

Doğru koltuk seçimi uzun süreli uçuşlarda hayati önem taşır. Hayati önem taşımasa da özellikle uzun sürede havada olacaklar için çok mühim bir konu. Peki neden? Uzun süreli bir uçuş yapacaksınız ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra arada bir hareket etmek ve bacaklarınızı açmak için de koridorda yürümek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda cam kenarından sürekli kalkmak size büyük zorluk yaşatacaktır. Bu nedenle koltuğunuzu mümkün mertebe koridordan tercih edin. Bazen bunun için ekstra para ödemeniz gerekebilir ancak genelde ücretsiz olarak koltuğunuzu seçebiliyorsunuz. Bir de dipnot ekleyelim. Tuvaletin nerede olduğunu tespit edin ve oraya çok da yakın olmayan bir koltuk tercih edin. Gürültü ve koku çok rahatsız edebilir çünkü.

 

2. Üzerinize mutlaka en rahat kıyafetlerinizi giyin.

Bu konu gerçekten mühim. Uzun süreli uçuşlarda rahatsız kıyafetler uçuşu biraz daha çekilmez kılabilir. Bu yüzden olabildiğince rahat kıyafetler giyin. Eşofman altı ve tişört harika bir alternatif olabilir. Özellikle ayakkabılar da önemli. Uçakta ayakkabı çıkartmak pek hoş karşılanmayacağından en rahat ayakkabınızı tercih etmelisiniz.

 

3. Huzurlu bir uyku çekmeyi deneyin.

Uçuş sırasında uyumak, yolun ne zaman bittiğini anlamamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikle koltuğunuzu biraz yatırın. Elbette bu konuda arkanızdaki koltukta oturan kişiyi rahatsız etmemeye de özen gösterin. Ayrıca boyun yastığı ya da normal yastık da güzel bir uyku için ideal. Bunun yanı sıra uzun süreli uçuşlarda uçağın içerisi bazen biraz soğuk olabilir. Bir battaniyenizin olması ya da kabin görevlisinden bir tane istemeniz çok iyi olur. Eğer bu koşulları sağlarsanız çok keyifli bir uyku çekebilirsiniz.

 

4. Gideceğiniz yere ulaşmayı beklerken biraz müzik dinlemek ya da film izlemek çok keyifli olabilir.

Uçuşu rahat bir şekilde geçirmenin yolu, vaktin nasıl geçtiğini anlamamanızı sağlayacak yöntemleri uygulamaktır aslında. O yüzden yanınızda film izleyebileceğiniz ya da müzik dinleyebileceğiniz bir şeyler olması önemli. Belki de daha önceden hazırlamış olduğunuz "İzlenecek filmler listesi"nden bazı filmleri izlemenin tam zamanıdır. Bunun dışında eğer yolculuk sırasında kitap okumak sizi rahatsız etmiyorsa kitap da iyi bir yöntem olabilir. Hatta hemen arkasından da huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

 

5. Uçakta karnınızın aç olmaması çok ama çok önemli.

Elbette uzun süreli uçuşlarda genelde yemek servis ediliyor. Ama ya yemekleri beğenmezseniz? İşte bu riski ortadan kaldırmak için yanınızda daima az da olsa fındık, bisküvi ya da gofret gibi atıştırmalıklar bulundurun. Aç kalmak hem sağlığınız için kötü hem de sinirleriniz için yıpratıcı. Zaten uzun olan yolculuk aç karnına iyice çekilmez olabilir.

 

6. Alkol konusunda aşırıya kaçmamaya dikkat edin.
 
Uzun süreli uçuşlarda yemeğinizin yanında alkol ikramı da olur. Elbette hafif bir şeyler içmek hem rahatlamanıza hem de uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu konuda da kesinlikle aşırıya kaçmayın. Fazla alkol aldığınız takdirde uçuş daha da zorlayıcı olabilir. Ayrıca sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek de sizi olumsuz yönde etkileyecektir.

 

7. Çevrenizdeki insanlarla biraz sohbet etmeyi deneyin.

Yanınızdaki insanlarla sohbet etmeye çalışın. Hem bu uzun yolculukta bir yol arkadaşı edinmiş olursunuz hem de uçuşun büyük bir bölümünü farkına bile varmadan atlatırsınız. Üstelik yanınızda oturan kişi bambaşka kültürden bir insansa durum çok daha keyifli olacaktır. Belki de bir ülkeye seyahat etmeden, o ülke ve kültürü hakkında çok güzel şeyler öğreneceksiniz. Fakat yanınızdaki kişi sohbete pek sıcak bakmayan biriyse ısrarcı olmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü aksi takdirde yaşanan gerginlikten dolayı tüm uçuş boyunca rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder