Türbülans Nedir?

Türbülans Nedir?

Türbülans Nedir?

Günümüzde uçuş kavramlarının yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle çok bilinir olan türbülans kavramı, birçok insanın korkulu rüyası haline gelebilmektedir. Peki türbülans nedir, nasıl oluşur?

Türbülansın kelime anlamı çalkantıdır. Bir gazın veyahut sıvının çeşitli etkenlerle düzensiz şekilde yer değiştirmesiyle oluşan bir harekettir.

 

 

Türbülans Nasıl Oluşur?

Uçaklar için ise türbülans, uçağın rotası üzerindeki bulutlarda, sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesiyle ortaya çıkan düzensiz hava akımlı bir sarsıntıdır. Uçakta meydana gelen bu sarsıntı çok şiddetli olabileceği gibi, hafif bir şekilde de atlatılabilmektedir.

 

Kaç Çeşit Türbülans Vardır?

2 çeşit türbülans vardır. Bunlar düşey ve yatay türbülanstır. Dikey türbülansta uçak, aşağı yukarı hareket ederek buna bağlı bir çalkantı oluşturuyor. Dikey türbülans çeşidi olan mekanik türbülans ise, çok yüksek dağların tepesinden geçen uçakların “dağ dalgalarına” yakalanıp uçağı savuran bir başka dikey türbülans çeşididir.

Yatay türbülans ise rüzgârın aniden yer değiştirmesiyle oluşan bir türbülans çeşididir.

 

 

Şiddetine Göre Türbülanslar

Türbülanslar şiddetine göre hafif, orta ve şiddetli türbülanslar olarak üçe ayrılırlar.

Hafif türbülanslara aslında hepimiz denk geliriz ve bazen farkında bile olmayabiliriz. Uçağın aniden fakat kısa süreli düşüyormuş  gibi hissettirmesi bu tip türbülansa örnektir.

Orta türbülanslar 10 – 15 dakika süresindedir fakat bu bazen saatlerce sürebilir. Yine hava akımının şiddetine göre ayaktaki yolcuların dengesini kaybetmelerine ve yaralanmalarına sebep olabilmektedir.

Şiddetli türbülanslara ise hayatınız boyunca uçsanız bile rastlamayabilirsiniz. Rastlasanız dahi şiddetli türbülans da endişe edilecek bir durum teşkil etmemektedir.

 

 

Türbülans Uçak Düşürür Mü?

Aşırı şiddetteki türbülans, yolcular ve kabin ekibi için tehlikeli olabilir. Fakat bir uçağın düşmesine sebep olmaz.  Günümüz teknolojileri sayesinde birçok türbülans daha uçak kalkmadan tespit edilip uçakların rota değiştirmesi sağlanabilmektedir.

 

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Bir türbülans şiddetine göre 10 – 15 dakika kadar sürmektedir. Bazen bu süreler artabileceği gibi 10 dakikanın altında da olabilir.

 

 

Türbülans Nerelerde Olur?

Kuvvetli rüzgârların hâkim olduğu, özellikle kıtalar arası geçişlerde türbülans yaşamanız bir hayli yüksektir. Örneğin, Güney Afrika veya Amerika seyahatlerinizde türbülans yaşayabilirsiniz.

 

Türbülanstan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Türbülans tamamen uçağın güzergahında ortaya çıkan bir durum olduğu için yapılabilecek bir şey yoktur. Uçak içinde yapmanız gereken şey ise emniyet kemerinizin her daim takılı olmasıdır. Gerekli açıklamaları kabin ekibi size yapacaktır. Fakat olası bir türbülans olayında kesinlikle yerinizden kalkmamanız sizin için en doğru şey olacaktır.

 

 

 

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder