Tatile Çıkarken Yapılmaması Gereken 10 Hata

Tatile çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Tatile çıkmak herkesin hayatındaki en güzel dönemlerden bir tanesi elbette. Özellikle tatile gidilecek dönemin hayalleri kış aylarına girildiği andan itibaren başlar. Kimileri tüm yılın yorgunluğunu atmak için, kimileri çılgınlar gibi eğlenmek için kimileri ise farklı kültürleri keşfetmek için çıkar. Hepsi iyi hoş ama bazı gözden kaçan hatalar, tüm tatili insana zehir etmeye yetebilir. Bu nedenle uzun zamandır dört gözle beklediğiniz o muhteşem tatile çıkmadan önce bazı önemli noktaları göz ardı etmemenizde fayda var. Bizden söylemesi. Unutmayın; tatil hataları affetmiyor.

 


1. Evden sanki akşam eve geri dönecekmiş gibi çıkmak.
Tatiliniz ne kadar güzel geçse de, döndüğünüzde karşılaşacağınız berbat bir manzara, tatile dair bütün güzel anıları bir anda silip atabilir. Bu yüzden tatile çıkmak için evden ayrılmadan önce tüm şalterleri indirmeyi, vanaları kapatmayı ve buzdolabından da bozulması muhtemelen yiyecekleri kaldırmayı unutmayın. Bir de tabii evden çıkarken kapıları sıkıca kilitlemek gerekiyor. Yoksa döndüğünüzde evinizi sadece eskisi gibi değil, hiç bulamama ihtimaliniz de var.

 


2. Duş başlığına varana kadar elinize geçen her şeyi bavula doldurmak.
Tatile giderken yapılan en büyük hatalardan biri ağırlığınızdan kat kat fazla eşyaları bavulunuzda taşımak. Üstelik konaklayacağınız yerde bavulu açtığınızda sizi karşılayacak 24 parça yemek takımı tadındaki bu eşyalar, büyük bir mutsuzluğu da beraberinde getirecek. Bu nedenle konaklayacağınız süreyi ve ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirleyerek bavulunuzu hazırlamak tatile çıkarken en önemli şey oluyor.

 

 

3. Tatilin heyecanıyla bileti 09.00 yerine 21.00 olarak görmek.
Tatile çıkmak heyecanlı bir iş elbette. Ama istemek maalesef başarmanın yarısı oluyor. Çünkü tatile gitmek için satın aldığınız biletin kalkış yerini veya saatini yanlış olarak görmeniz tüm hayallerin suya düşmesine sebep olabilir. Tabii bunun da çaresi mutlaka bulunacaktır. Fakat neden o muhteşem tatili önemsiz bir detay yüzünden erteleyesiniz ki. Bu yüzden bileti tekrar tekrar kontrol etmek çok önemli.

 


4. Yıl boyunca hasta olmadım şimdi mi olacağım diyerek seyahat sigortası yaptırmamak.
Bu madde özellikle tatilini yurt dışında geçirecekler için çok önemli. Biz de nedenini bilmiyoruz ama yıl boyunca sapasağlam olan bünye, yurt dışına tatile gidildiğinde bir anda hata verebiliyor. Yurt dışında ödenecek sağlık masrafları hiç yoktan cebinizden büyük meblağların çıkması demek. Bu yüzden tatile çıkmadan önce seyahat sigortası yaptırmak çok kıymetli.

 

 

5. Her yakın arkadaşın çok iyi bir yol arkadaşı da olabileceğini düşünmek.
En yakın arkadaşlarımız günlük hayatta her daim en sevdiklerimiz, en çok vakit geçirdiklerimiz olabilir pek tabii. Ancak maalesef iş tatil olunca, durumlar tamamen tersine dönebiliyor. Bu yüzden tatile çıkılacak arkadaşları iyi seçmekte fayda var. Hatta çok kalabalık bir ekip de zannettiğiniz kadar eğlenceli olmayabilir.

 

 

6. Kalbinizin götürdüğü yere gitmenin daima en iyisi olacağına inanmak.
Tatil elbette rahatlamak ve özgürleşmek anlamına geliyor. Bu düşünceyle de insanlar tatile çıkmadan önce program ve plan yapmadan tamamen o an canları ne isterse o şekilde hareket etmeyi tercih ediyorlar. Bu kabul edebileceğimiz çok hoş bir fikir. Yalnız durumun her defasında öyle gelişmeyeceğini de unutmamak lazım. Bir anda peşi sıra gelen aksilikler, plansız bir seyahatin en önemli nedeni olabilir.

 

 

7. Gidilen yerden satın alacağını düşünerek gerekli pek çok şeyi bavula koymamak.
Bu maddenin doğrusu ihtiyaç olup olmayacağına karar verilemeyen şeyleri yanınızda taşımamak yerine oradan almak olmalıydı. Çünkü insanların en çok ihtiyaçları olan şeyler tatil yerlerinde genelde çok pahalıya satılıyor. Paraya kıymaya karar verseniz de ya gittiğiniz yerde bulamazsanız? Her ihtimali düşünmek gerekir. İhtiyaçlar, hiçbir zaman fazlalık olarak görülmemeli.

 

 


8. Şehir merkezini gezmek üzere şehir dışında otel tercih etmek.
Elbette genelde turistik şehirlerde merkez oteller çok pahalı oluyor. Hatta aynı şekilde merkeze uzak oteller de bir o kadar kaliteli ve ucuz olabiliyor. Ancak yine de güzel bir tatil geçirmek için tüm gününüzü yollarda harcayacağınız bir otel ayarlamamanızı öneririz.

 

 


9. Gideceğiniz yerde havanın hayal ettiğiniz gibi olacağına inanmak
Hava durumuna bakmak tatile çıkmadan önceki en önemli hareket olacaktır. Siz her ne kadar yaz aylarında tatile çıksanız da gideceğiniz yerde tam da o gün şiddetli bir yağmur başlama ihtimalini öngöremezseniz bu çok üzücü olur. Bu yüzden hayale kapılmadan; konaklayacağınız yerin hava durumunu inceleyip, ona göre plan yapmak ve bavul hazırlamak gerekir.

 


10. Güneşle haddinden fazla haşır neşir olmayı istemek
http://giphy.com/gifs/unexpected-oqNMa1QpdVH3O
Özellikle yaz tatilleri aynı zamanda da güneş banyosu anlamına gelir. Herkes güneşten faydalanmak ve bronzlaşmak ister. Ancak bu durum aşırıya kaçtığında oldukça tehlikeli olabiliyor. Yanınızda daima güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü bulundurmalısınız.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder