Taşıt Tutması (Hareket Hastalığı) Nedir?

tasit-tutmasi-hareket-hastaligi-nedir

Taşıt Tutması (Hareket Hastalığı)

Hareket hastalığı seyahat etmenin önünde engel hâline gelebilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle iş seyahatleri esnasında bu hastalıktan muzdarip olan birçok kişi vardır. Peki, taşıt tutması nedir, taşıt tutmasının belirtileri nelerdir ve alınabilecek önlemler gibi işinize yarayabilecek birçok bilgi için yazıyı okumaya devam ediniz.

 

Taşıt Tutması (Hareket Hastalığı) Nedir?

Hareket hastalığı, uçak, dalgalı gemi, otomobil gibi araçlara binildiğinde gerçekleşen, kişinin bedensel fonksiyonlarını kullanamamasına neden olabilen bir iç kulak rahatsızlığıdır.

 

Taşıt Tutmasının (Hareket Hastalığı) Nedenleri Nelerdir?

Hareket hastalığının nedenlerinin en başında iç kulak ile ilgili problemler gelmektedir. En temelde beyin çalışırken dışarıdan uyaranlar ile bizlere görüntüyü aksettirmektedir. Fakat taşıt hastalığında ise dışarıdan gelen uyaranlar ile beyin aynı anda çalışamaz ve baş dönmesi, mide bulantısı şeklide kendini gösteren bir durum ortaya çıkar.

Hareket hastalığının nedeni tam olarak belirlenememekle birlikte, bazı nöronların iletilmesinde rol oynayan kimyasalların bozukluğuna bağlı olabileceği veya denge merkezinde iç kulağın rolü olduğu için iç kulakta bazı durumların neden olduğu öngörülmektedir.

 

Taşıt Tutmasının (Hareket Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

Hareket hastalığının en temel belirtisi mide bulantısıdır. Baş dönmesi, huzursuzluk, panik atak gibi durumlar ile de karakterize bir rahatsızlıktır.

 

Taşıt Tutmasının (Hareket Hastalığı)  Tehlikeli Midir?

Hareket hastalığı hayati tehdit oluşturan bir hastalık değildir. Yalnızca hayat kalitesini düşürebilen bir rahatsızlıktır.

 

Taşıt Tutması (Hareket Hastalığı) İçin Yapılabilecek Şeyler Nelerdir?

● Uçakla seyahat ederken veya bu rahatsızlığınızı tetikleyecek ortamlarda, gözünüzle hareketi doğru algılamaya çalışın.

● Karayolu ile seyahat ediyorsanız yolu takip edecek şekilde oturun.

● Uçaktaki yerinizi pencere kenarından alınız ve uçakta hareketi en az hissedebileceğiniz yer olan kanat üzerinde seyahat ediniz.

● Yolculuk sırasında kitap okuma veya bilgisayarınızla ilgilenme gibi aktivitelerden uzak durunuz.

● Yolculuklarınız esnasında yanınızda bulunan insanlarla muhabbet etmekten kaçınınız.

● Beslenmenize de dikkat ediniz. Baharatlı ve ağır yiyeceklerden uzak durunuz.

● Bu konuda doktorunuza muayene olduysanız yalnızca bu şekilde reçeteli ilaçlar alınız ve yolculuğa çıkmadan ilaçlarınızı muhakkak alınız.

 

Taşıt Tutmasının (Hareket Hastalığı) Tedavisi Var Mıdır?

Taşıt tutması/ hareket hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Sadece doktorunuzun sizin adınıza reçete ettiği ilaçlar ile belirtileri minimize edebilmeniz mümkündür.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder