Şöhreti Ülke Dışına Çıkan İçkiler

Sangria ve meyveler

Bu içecekler kendi ülkelerinin onur ve eğlencelerini sağlıyor. Sorumlu bir şekilde tüketeceğimize söz verdikten sonra hepsini tanımaya başlayabiliriz;

Caipirinha – Brezilya

Brezilya’nın en çok tüketilen ve geleneksel olarak içilen Caipirinha’sı şeker kamışı, likör, şeker ve limon ile yapılıyor. Oldukça ferahlatıcı olan içecek, Brezilya sıcağında oldukça cezbedici bir hal alıyor.

Caipirinha

Sake – Japonya

Fermante pirinç ile yapılan Sake, pirinç şarabı olarak da biliniyor. Fakat şarabın aksine Sake, bira gibi demlenerek hazırlanıyor. Japonya’nın milli içkisi ve tabii ki de Suşi ile oldukça lezzetli oluyor! Eğer Japonya’ya gidiyorsanız, Sake denemeden dönmeyin!

Sake

Votka – Rusya

En popüler içkilerden olan Votka, Rusya’nın gurur ve eğlencesi! Meyve aromaları da içeren votka, ağırlıklı olarak etanol ve sudan oluşuyor. Birçok kokteylin ana malzemesi olarak kullanılan votka, Rusya’da saf olarak tüketiliyor.

Votka

Uzo – Yunanistan

Rakı gibi Ouza da anason aromalı ve su ile karıştığı zaman beyaza dönüşüyor. Rakı ile benzer özellikler taşıyan Ouzo, ilk yudumda sizi Yunan kültürüyle tanıştırıyor.

Uzo

Becherovka – Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nde sindirim yardımcısı olarak tüketilen Becherovka, tarçın ve zencefil tadına sahip bir içki. Baharat tarifi gizli tutulur ve %38 ABV içerir. Genel olarak tonik ile tüketilir. Karlovy Vary’de kendine ait bir müzesi bile bulunan Becherovka’yı tatmak için tavsiyeye ihtiyacınız yok. Çünkü Çek Cumhuriyeti’ne gittiğiniz zaman mutlaka içmek zorunda kalacaksınız!

Becherovka

Rakia – Bulgaristan

Bulgaristan’ın geleneksel içkisi olarak kabul edilen Rakia tüm Güneydoğu Avrupa’da popüler. Erik, kayısı, elma, kiraz, incir ya da kayısı gibi meyvelerin karışımıyla yapılıyor. Alkol oranı genellikle 40% olan Rakia, Güney Avrupa ülkelerinde oldukça tüketilse de birincilik Bulgaristan’ın!

Rakia Bulgaristan

Viski – İskoçya

Viski hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok. İskoçya’nın asil, geleneksel ve tarihi içkisi viski, malt arpalardan yapılır ve meşe ağaçlarında üç yıl bekletildikten sonra içilir. Birçok viskinin içinde İskoçya viskisi kral olarak anılır ve sahip olduğu bu ünü de sonuna kadar hak eder.

İskoç Viskisi

Guinness – İrlanda

Guinness’e bira demek haksızlık olacaktı bu nedenle onu ayrı olarak tanıtıyoruz. Sahip olduğu efsanevi siyah rengi diğer hiçbir birada bulunmuyor ve kalın ve kremalı bir kıvamı bulunuyor.

Guinness Bira

Sangria – İspanya

İspanya’nın en meşhur içkisi olan Sangria, meyve, kırmızı şarap, soda ve rom ile yapılıyor. Bu harika lezzetin adı İspanyolcada “Sangre” olarak bilinen kandan geliyor. İspanyol ruhunu Sangria’dan daha iyi aşılayan başka bir içecek bulmak imkansız.

Tekila – Meksika

Tekiila aslında Meksika’da bir kasaba adıdır ve bu heyecanlı içki de adını oradan almaktadır. Agave bitkisinin öz suyundan üretilir ve tek bardakta shot olarak içilir. Tekila aynı zamanda ağır kokteyllerin de başrolünde yer alır.

Tekila

Limoncello – İtalya

30%’u etanolden oluşan limon likörü Limoncello adını duyduğunuz anda kalkıp oynamak isteyeceksiniz çünkü hem görüntüsü hem de tadıyla içinizde mutluluğa dokunacak.

Limoncello İtalya

Black Balsam – Letonya

Riga’da eşsiz bir lezzete ulaşan Black Balsam, genellikle sağlık sorunlarında tüketiliyor. Baharatlar ve bitkiler sayesinde sindirim sistemine iyi gelen Black Balsam, acı ama tatlı bir tada sahip.

 Black Balsam Riga

Aquavit – Norveç

5.yüzyıldan beri içilen Aquavit, sadece Norveç’te değil tüm İskandinavya’da meşhur. Baharatlı içki %40 ABV içeriyor ve yoğun tat genelde dereotu ve kimyondan oluşuyor.

Aquavit

Pisco – Peru ve Şili

400 yıldan daha uzun bir tarihi olan Pisco, bir çeşit üzüm konyağı ve hem Şili’nin hem de Peru’nun milli içkisi. Gerçekten hangi ülkeye ait olduğuna dair bir tartışma hala devam ediyor.

Pisco

Bira – Almanya

Bira için çok fazla şey söylemeye gerek yok. Bira, alkollü içki dünyasını yönetiyor.

Bira

 

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder