Sizi Kendinizden Alacak 10 Doğa Harikası

Hem Türkiye’de hem de dünya üzerinde birçok doğa parkı yer alır. Bu doğa parkları kendi kendini yenileyebilen bitki örtüsü ve hayvan potansiyeline sahiptir. Muhteşem doğa manzaralarını size sunan doğa parklarında, insan eli değmemiş birçok güzellik yer alır. Sayısı oldukça fazla olan doğa parkları içerisinden en güzel ve en etkileyici olduğunu düşündüğümüz başlıca 10 doğa parkını sizin için derledik. Yazımızda yer verdiğimiz bu doğa parklarının bulunduğu ülkelere yolunuz düşerse, muhteşem özelliklere sahip ve sizi kendinizden geçirecek özellikteki parkları görmeden kesinlikle geri dönmeyin. Şimdi en güzel ve en görülesi doğa parklarını ve bu parklar hakkındaki bilgileri sizin için paylaşıyoruz.

 

 

Göreme - (Türkiye): Doğa parkları macerasına ülkemizde bulunan en güzel parktan başlayalım. Nevşehir’in Göreme bölgesinde yer alan ve her yıl binlerce turist toplayan peri bacaları, dünya üzerinde görülmesi gereken en güzel doğa parklarından bir tanesi. Yeryüzünde bir benzerine daha çok nadir rastlanan bu peri bacaları, oldukça ilgi çekici yer şekillerinden oluşuyor. Erciyes yanardağının patlaması sonucu akan lavların soğuyup kayalaşması ve bu kayaların da zaman içerisinde aşınması ile ortaya çıktığı söylenen peri bacaları, oldukça ilginç şekiller barındırıyor. Boyları yaklaşık 7-8 metreye ulaşan bu olağanüstü oluşumlar kümbet, baca, minare ve külah gibi şekillere de benzetilir. Oldukça düzgün hatlara sahip olan peri bacaları, sihirli bir dokunuşla meydana gelmiş gibi bir görüntüye sahiptir. Bu yüzden de adına peri bacası denilmiştir. Sizi kendinizden alacak kadar muazzam bir görüntü sergileyen peri bacaları, Nevşehir’e yolunuz düştüğünde mutlaka gidip görmeniz gereken doğa parklarından biri. Dünya çapında ün yapmış olan peri bacaları, sizi bulunduğunu dünyadan başka bir dünyaya sürüklüyor. Aynı zamanda Kapadokya’da peri bacaları üzerinde yapılan balon turları ile de bu muhteşem güzellik çok farklı bir boyut kazanıyor.

 

 

Büyük Kanyon - (ABD): Arizona sınırları içinde yer alan Büyük Kanyon, dünya üzerinde görülmesi gereken en güzel doğa parkları arasında yer alır. Kolorado Irmağı tarafından milyonlarca yıldır yarılarak oluşan bu muhteşem doğa harikası, dünyanın ilk oluşumundan bile izler taşımaktadır. Büyük kanyonun en dikkat çekici özelliklerinden biri de eşsiz renk geçişleridir. Kırmızı ağırlıkta bir renk taşıyan kanyonda yer yer kül rengi, yeşil, mavi, kahverengi ve turuncu renkler de görülür. Bu renkler kayalardaki nem oranına göre de değişmektedir. Kurak ve kayalık arazilerinin yanı sıra, sulak ve nemli bölgelerinde bazı ağaç türleri de görülür. Bunun yanı sıra kurak kesimlerde bolca kaktüse rastlamak mümkündür. Ayrıca bu bölgede birçok hayvan da yaşam sürdürmektedir. Bu hayvanlar arasında çakal, kıl kurdu, tilki, doru vaşak, tavşan, porsuk, geyik gibi türler yer alır. Bununla birlikte kanyonda birçok hayvan fosiline de rastlanmaktadır. En alt bölümlerde balık fosilleri, daha üst yerlerde fil ve dinozor fosiller, en üst katmanlarda da bitki ve ağaç fosilleri bulunmaktadır.

 

 

Berchtesgaden - (Almanya): Berchtesgaden Alpleri, dünya üzerinde mutlaka görmeniz gereken doğa parklarından biri. Almanya ile Avusturya sınırında bulunan bu muhteşem doğa harikası yer, berrak suyu, yemyeşil doğası ile insanı büyüleyen ve bir daha oradan ayrılmak istememesine sebep olan bir etkiye de sahip. Bu bölgedeki alçak ve berrak su üzerine yapılan ahşap yapılar da oldukça ilgi çekici. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğa harikalarından biri olan Berchtesgaden bölgesinde, birçok canlı türü de mevcut.

 

 

Jostedalsbreen - (Norveç): Eğer macera seven bir doğa tutkunu iseniz, Jostedalsbreen bölgesini asla es geçmemeniz gerekir. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan ve Norveç’te bulunan bu buzul parçası, Avrupa’nın da en büyük buzulu olma özelliğini taşımaktadır. Muhteşem bir görünüme sahip olan Jostedalsbreen bölgesi, buzulların yeşillikle birleşimini mükemmel bir şekilde sergilediği doğal parklardan biri.

 

 

Pilitvice Gölleri - (Hırvatistan): En muhteşem doğa manzaralarından birini sergileyen Hırvatistan’daki Pilitvice Gölleri, yeşilin ve maviniz eşsiz birleşimini size sunuyor. Göllerden dökülen şelaleler, muazzam doğa manzaraları ve etkileyici bitki örtüsü ile sizi kucaklayan bu doğa parkı, dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Size el değmemiş bir doğal güzellik sunan Pilitvine Gölleri, hayatınız boyunca etkisinden kurtulamayacağınız büyülü bir güzelliğe sahip.

 

 

Iguazu - (Arjantin-Brezilya): Dünyanın en büyük şelalesi olan Iguazu Şelalesi, dünyanın 7 doğa harikası listesinde de yerini aldı. Muhteşem ve görkemli bir yapıya sahip olan Iguazu Şelalesi, yılda binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. En güzel ve en gösterişli doğa harikalarından biri olan şelale, etrafındaki bitki örtüsü ve yaban hayvanı çeşitliliği ile de ilgi çekiyor. Devasa şelalelerin oluşturmuş olduğu görüntünün yanı sıra tonlarca ağırlığındaki suyun çıkarmış olduğu sesle de içinize işleyen bu doğa harikası, dünyada eşi benzeri olmayan bir yapıya sahip.

 

 

Snowdonia – Galler: Büyük Britanya toprakları üzerinde bulunan ve gözlerinizi üzerinden çekemeyeceğiniz güzelliklerden oluşan Snowdonia bölgesi, oldukça eski doğal yaşam alanlarından birini oluşturuyor. Snowdan dağında bulunan bu doğa harikası yer, göller ve nehirlerin hareketleri sonucunda oluşmuş bir yer. Masmavi göl etrafında yükselen sarp kayalık dağlar, üzerinde bulunan yeşil bitki örtüsü ile adeta cennetten bir köşe izlenimi taşıyor. Huzur ve doğal güzelliğin bir arada bulunduğu Snowdonia, sizi kendinizden alıp başka diyarlara sürükleyecek durulukta bir yer.

 

 

Göller Bölgesi - (İngiltere): İngilizlerin en çok tercih ettiği tatil bölgelerinden biri olan ve fazlasıyla popüler bir yapıya sahip olan göller bölgesinde birçok göl bulunuyor. Yaz aylarında güneşin, kış aylarında ise müthiş kış manzarasının tadını çıkarmanızı sağlayan bu doğa parkı, ülkenin en büyük doğa parkını oluşturuyor. Geniş ve oldukça derin göllerin yer aldığı bu bölge, hem ülke halkı tarafından hem de turistlerce yoğun ilgi görüyor.

 

 

Küre Dağları - (Türkiye): Ülkemiz sınırları içinde bulunan eşsiz doğal güzelliklerden biri olan Küre Dağları, Kastamonu ve Bartın il sınırında yer alıyor. En güzel tabiat yürüyüşü mekanlarından biri olan Küre Dağları, oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Özellikle sonbahar aylarında bakmaya doyamayacağınız bir güzelliğe sahip olan Küre Dağları ormanlarında, sarı, kırmızı ve yeşilin yüzlerce tonunu görmeniz mümkün. Huzur ve doğal yaşamı bir arada sunan Küre Dağları, içerisinde yaşayan yaban hayvanları da dikkat çekiyor. Bu hayvan türleri arasında karaca, su samuru, yaban domuzu, boz ayı gibi türler yer alıyor. Ayrıca bu alanda bulunan ahşap yapılar da size farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 

 

Naejangsan - (Güney Kore): El değmemiş doğa manzaraları seyretmek ve resmetmek için tercih edebileceğiniz en güzel doğa parklarından biri de Naejangsan. Güney Kore bölgesinde yer alan bu doğa parkı, size binlerce bitki türü ve yüzlerce çiçek çeşidini bir arada sunuyor. Saklı anlamına gelen adı, gerçekten saklı bir cenneti ayaklarınıza getiriyor. Yüzlerce renk tonunu bir arada barındıran bu doğa harikası park, nesli tükenme tehlikesi altında olan 12 hayvan türü için de bir ev görevi görüyor. Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan hayvan ve canlı türlerini görmenizi sağlayan bu doğa parkına gitmek için de vize almanıza gerek yok.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder