Seyahatlerinizde Tasarruf Etmenizi Sağlayacak İpuçları

Seyahat etmek dünyanın en güzel şeyi belki de. İnsan farklı kültürleri tanıma şansı bulurken, aynı zamanda muhteşem ve benzersiz de bir tatil yapma fırsatı yakalıyor. Ancak seyahate çıkmadan önce aklımızı kurcalayan en önemli şeylerden bir tanesi genellikle bütçe oluyor. Çünkü evdeki hesap yola uymayabiliyor. İşte bu yüzden size seyahatlerinizde oldukça güzel bir şekilde tasarruf etmenizi sağlayacak ipuçlarını listeledik.

 

1.Gittiğiniz şehrin ulaşım kartından edinin.

Eğer yurt dışına çıkıyorsanız ve seyahatiniz 1 gün sürmeyecekse mutlaka şehrin ulaşım kartlarından satın almanızı öneririz. Bu kartlar genellikle turistlere uygun oluyor ve içerisinde birkaç günlük şehir içi ulaşımınızı karşılayacak biletler yüklü oluyor. Yani önce peşin para veriyorsunuz, sonrasında sınırsız olarak toplu taşıma araçlarını kullanıyorsunuz. Üstelik bu kartlarla pek çok müzeye ücretsiz ya da indirimli girme şansı da elde ediyorsunuz. Bu kartlar gerçekten çok ekonomik. O yüzden mutlaka şehre indiğinizde ilk yapacağınız iş bir tane bunlardan satın almak olsun. Hatta kartların farklı geçerlilik süreleri de oluyor.

 

2. Yemek işini marketlerden halletmeyi deneyin.

Yine yurt dışına çıkıyorsanız eğer, özellikle Avrupa ve Amerika'da marketler tam anlamıyla restoran vazifesi görebilir. Ülkemizden farklı olarak bu ülkelerdeki marketlerde hazır pek çok yiyecek bulunur. Bunların bir kısmı mikrodalgada ısıtmayı gerektirirken bir kısmı da satın alıp hemen ilk gördüğünüz bankta yiyebileceğiniz şekilde hazırdır. Belki akşam yemeklerinizi değil ama öğle yemeklerinizi bu şekilde halledebilirsiniz. Fiyatları da kesinlikle çok ama çok ucuz.

 

3. İnternetten bulduğunuz otellerden bir de rezervasyon yaptırmadan fiyat alın.

Örneğin seyahat rotanızdaki bir şehre giderken otel rezervasyonu yaptırmadınız ve şehre ulaşmadan önce internetten rezervasyon yaptıracak oteller arıyorsunuz. Birkaç alternatifi cebinize koyun, hatta ücretsiz rezervasyon şansı olan otelden her ihtimale karşı rezervasyonunuzu da yaptırın. Ancak asıl tüyo şimdi geliyor. Uygun fiyatlı olarak internet sitelerinde gördüğünüz otele ya da hostele çat kapı ben oda arıyorum diye gittiğinizde size çok daha uygun fiyat söyleme ihtimalleri var. Çünkü internet siteleri de onlardan yapılan her otel rezervasyonuna karşılık komisyon alıyorlar. Araya internet sitesini koymadan giderseniz size çok daha uygun fiyatlar söyleyebiliyorlar. Elbette bu durum küçük çaplı oteller ya da hosteller için geçerli. Eğer otel rezervasyonunuzu erkenden yaptırmayıp, anlık hareket ediyorsanız bu yöntem çok işinize yarayabilir.

 

4. Hediye alırken toplu olarak almaya özen gösterin.

Seyahate gittiğimizde hepimiz sevdiklerimiz için de o şehre özel bazı hediyelik eşyalar satın almak isteriz. Ancak bu süreç hem hediye arama hem de masraf açısından seyahat yapanları bazen zora sokar. O yüzden gittiğiniz şehrin en önemli simgesine dair yapılmış olan hediyelik eşyalardan toplu olarak almanızı tavsiye ederiz. 1 adet almak yerine 10 farklı kişi için toplu olarak aynı hediyeden 10 tane almak sizin için müthiş karlı bir alışveriş olacaktır.

 

5. Ekstra bagaja para vermemenin yolları da var.

Seyahat demek alışveriş demek. Eğer seyahatinizin dönüşünde çok fazla eşya aldığınızı fark ederseniz ve bunlar da ekstra bir adet daha bavul olarak karşınıza çıkarsa buna havaalanı tarafından ekstra ücret konulur. Ancak bunun da oldukça pratik bir yöntemi var. Eğer uçakla gidiyorsanız geçerli olan bu durumda, havaalanında biraz etrafınıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her uçakta tamamen iş için uçan ve yanında sadece bir laptop çantası ya da ufak bir valiz taşıyan insanlar bulunur. Bu insanlarla samimi bir şekilde iletişime geçerseniz, bavulunuzu kendi bavullarıymış gibi uçağa sokmayı kabul edebilirler.

 

6. Kısa mesafede uçak yerine treni tercih edin.

Eğer seyahatinizde birden fazla yere gidecekseniz ve bu yerler birbirine yakınsa uçak ekstra masraf demektir. Trenin vakit kaybettirici olduğunu düşünüyorsanız, havaalanı ulaşımı ve havaalanında geçirilen vaktin de size oldukça fazla zaman kaybettirdiğini söyleyebiliriz. Kaldı ki rötar gibi bir aksilik yaşamayacağınızı kimse garanti edemez. Bu nedenle en iyi ve en ekonomik yöntem tren olacaktır. Ayrıca tren zannettiğiniz kadar kötü bir ulaşım yöntemi değil. Hatta çok daha keyifli. Üstelik trende istediğiniz kadar gezebilirsiniz de.

 

7. Ev rahatlığında konaklayabileceğiniz yerler de var.

Konaklamaya hiçbir şekilde para vermek istemezseniz ya da çok az para vermek istiyorsanız Couchsurfing'i tercih edebilirsiniz. Bu yöntemle gideceğiniz şehirdeki evi olan insanlar sizin gibi seyahat eden insanlara evlerinin kapısını açıyorlar ve size bazen bir yatak bazen de uyuyabileceğiniz bir koltuk veriyorlar. Hem bu yöntemle yepyeni arkadaşlar edinme şansınız da var. Ancak biraz maceracı bir yöntem olduğunu da söyleyelim.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder