Şehrinin Meşhuru 7 Harika Lezzet

Meşhur Şehir Lezzetleri

Yaşamak için yemek mi yoksa yemek için yaşamak mı tartışmasında ‘yemek için yaşamak’ tarafını tutanlardansanız sadece yemek yemek için bir ülkeyi ziyaret etme fikri size çok çılgınca gelmeyebilir. Hatta eminiz ki daha önce böyle bir şey yapmışsınızdır. Zaten yemek hayatınızda çok önemli bir yer tutuyorsa yenilecek her yemeği yerinde ana vatanında yemek gibi de bir takıntınız mutlaka vardır. Acaba hafta sonu nerede ne yesem diye düşünüp uçağa atlamayı planlıyorsanız sizin için hazırladığımız sizi uçuracak birbirinden lezzetli yemekler listesine göz atabilirsiniz.

 

 

 

Patates kızartması – Amsterdam: Patates kızartması için Amsterdam ‘a mı gidilir demeyin. En güzel patateslerin yetiştiği Hollanda ‘da elinize alacağınız bir kutu patates kızartmasıyla beraber şehrin tadını çıkarmak şu hayatta yaşayacağınız küçük ama en tatlı zevklerden birisidir. Tatiliniz havanın güzel olduğu bir güne denk geldiyse elinizde kızarmış patatesiniz altınızda bisikletinizle gezeceğiniz yerler daha güzel görünecek size. Her şeyden önce kendinizi bir turist gibi değil oranın yerlisi gibi hissedersiniz. Gün içerisinde özellikle öğle arasında patates kızartması Hollandalılar ‘ın çok sıkça tükettiği bir yiyecek. Bunu şehrin birçok yerinde sadece patates kızartması satan restoranlardan, hemen hemen her tren istasyonunda bulunan patates kızartması büfelerinden ve Vincent van Gogh ‘un o meşhur ‘Patates Yiyenler’ tablosundan anlayabilirsiniz.

 

 

 

Pizza – Roma: Collesium ‘un yanı başında kırmızı şarap veya soğuk bir bira eşliğinde yiyeceğiniz bir pizzanın tadı eminiz ki eve siparişle 30 dakikada promosyonlu gelen pizzalardan çok daha farklı ve unutulmazdır. Zaten yemekleriyle meşhur olan İtalya sadece pizzasını bile yemek için ilk uçakla gidilmesi gereken bir yer. Yemek yemeği çok seviyorsanız ve bu sizin için bir yaşam tarzı olduysa İtalya ‘da pizza yemeden gurme oldum demezsiniz kendinize. İtalya ‘da yemek yemeyi sadece Roma ‘yla sınırlı tutmayın. Gerçek bir yemek tutkunuysanız Sicilya ‘nın sizin için bir cennet adası olacağı kesin. İtalyan mutfağının sadece pizza ve makarnadan ibaret olmadığını Sicilya ‘da geçirdiğiniz birkaç günde çok net bir şekilde anlarsınız. Dikkat edin dönüşte fazla kilo almış olabilirsiniz. Çünkü burada yapılan yemekler tam bir anne yemeği tadında.

 

 

 

Hot pot – Pekin: Amerikan dizilerinde sıkça rastlamışsınızdır Çin yemeği siparişi verilmesine. Hatta kısaca sadece ‘Chinese ?’ diyerek anlaşıp sipariş verilir. Çünkü bilirler ki asla aç kalmazlar ve herkesin damak zevkine uygun bir şeyi kolayca ve hızlı bir şekilde yiyebilirler. Dünyanın en zengin mutfağına sahip Çin farklı tatlar ve lezzetler için çokça tercih edilen bir ülke. Hot pot da bir yemek değil yemeğin yapılış şekli aslında. Tek bir tencerede sıcak su içerisine eklenen ve birbirleriyle müthiş uyum içerisinde pişen bu tarz yemekler genelde hot pot olarak anılıyor. Çin mutfağı sadece bununla da sınırlı değil elbette. Dünyaca ünlü Pekin ördeği Çin Halk Cumhuriyeti ‘nin milli yemeği aynı zamanda ve mutlaka tadılması gereken lezzetlerden birisi. Çinliler ‘in hiçbir şekilde ekmek gibi hamur işlerini tüketmemesi ‘Ekmeksiz doymam’ diyen Türkler için başta şaşırtıcı gelebilir. Ama belki de bu kadar çok yemelerine rağmen kilolu olmamalarının sebebi bu olabilir. Zaten yiyecek o kadar çok şey bulacaksınız ki ekmek aklınızın ucundan bile geçmeyebilir.

 

 

 

 

Quesadilla – Mexico: Dünya mutfağı denildiğinde her ne kadar akla ilk Meksika gelmese de bu Meksika mutfağına bir haksızlıktır aslında. Eski çağlardan, İnka, Maya ve Aztek medeniyetlerinden günümüze gelmeyi başarmış hala çok sevilen birçok yemeğe sahip Meksika mutfağı. Çikolata ve mısırın bol kullanıldığı etli ve acılı yemekler başta kulağa garip gelse de tat olarak birlikte yakaladıkları uyum sizden tam puan alacaktır. Özellikle çikolata ve mısırın yemeklerde bol kullanımı Meksikalılar ‘ın İnka, Maya ve Aztek köklerine dayanmaktadır. Zaten sıcak çikolatayı da ilk Mayalılar icat etti desek yanlış olmaz. Öyle ki Mayalar da çikolata içmek yalnızca kraliyet ailesine mensup kişilerin yapabileceği bir şeydi ve Aztek kralı Moctezuma günde 50 fincan çikolata içen bir çikolatakolikti. En meşhur ve en çok tüketilen yemeklerden biri olan Quesadilla bizim dönere hatta peynirle yapıldığında peynirli bazlamaya çok benzeyen bir yemek. Elbette ki biz size Meksika ‘nın geniş ve bol yeşillikli kırlarında gezinmiş etten yapılan Quesadilla ’yı tavsiye ediyoruz. Eğer vejetaryenseniz Quesadilla ‘nın sebzeli versiyonu da en az etlisi kadar lezzetli.

 

 

 

Kaburga Dolması – Mardin: Yemekten söz açıldıysa elbette ki güzel ülkemizin yemeklerinden bahsetmesek olmaz. Üstelik yurtiçi olduğu için gidip gelmesi açısından, hafta sonlarında kaçak yapmak için çok daha ideal. Doğu ‘da yapılan birçok yemeğin tek başına yenmeyecek kadar büyük porsiyonlarda yapılmasının sebebi yemekleri hep beraber ve aynı anda yedikleri içindir. Bu nedenle Mardin ‘in güzel yemeklerini tatmak için oraya gidecekseniz mutlaka yanınızda sevdiklerinizle gidin. Sevdiklerinizle beraber güzel bir hafta sonu geçirmek ve beraber Mardin ‘de kaburga dolması yemek için tek ihtiyacınız olan şey bir uçak bileti. Kuzu veya oğlak eti iç pilavla doldurulup dikilir. Daha sonra da 6 saat boyunca buharda pişirilen kaburga dolmasının sunumu da ayrı bir iştah açıcıdır.

 

 

 

Muhlama – Rize: Karadeniz ‘in neresinde yenildiği pek önemli değil ama biz en çok Rize ‘de Ayder Yaylası ‘nın yamaçlarında ahşap mimariye sahip bir restoranın terasında Rize çayıyla beraber yemenizi tavsiye ediyoruz. Mısır ununun, tereyağının ve peynirin birleşip de ortaya bu kadar güzel bir lezzet çıkarması gerçekten de insanı hayrete düşürüyor. Sabah kahvaltınızı muhlamayla yapmak size tüm gün yetecek enerjiyi fazlasıyla verecektir. Belki de Karadenizliler ‘in bu kadar çalışkan ve enerjik olmasının sebebi budur, bilinmez. Uluslararası camiada bunun İsveç versiyonuna fondü deniyor ama tabii ki yine her şeyin en güzelini ve lezzetlisini bizim insanımız yapıyor.  Daha önceden Türkiye ‘nin farklı bölgelerine ait yemekleri yerinde tattıysanız en güzel yemeklerin yine bu topraklardan çıktığına bir kez daha şahit olacaksınız.

 

 

 

Tapas – Barselona: Bu dünyada Türk damak zevkine en çok hitap eden bir mutfak varsa o da İspanyol mutfağı özellikle de Barselona mutfağıdır. Tapas denilen birçok küçük aperatifin akşam 9 gibi alkolle örneğin Sangria ‘yla birlikte tüketildiği yemek türü başlı başına bir kültür. Sadece bize özgü olduğunu sandığımız birçok şeyi örneğin salçalı ekmeği Barselona ‘da tapas yerken fark edeceksiniz. Birçok şeyden küçük küçük ve çok çeşitli olarak yemek hem sizi fazlasıyla doyuracak hem de birçok farklı tatları denemenizi sağlayacak. Tapas yiyebileceğiniz restoranların genelde köhne, ufak ve samimi yerler olması Barselona tatilinizi zevkli kılacak ayrıntılardan sadece biri. Tabii sadece tapasla bitmez buranın mutfağı. Bir Akdeniz ülkesi olmasından mütevellit deniz mahsullerinin bol kullandığı Paella ‘yı yedikçe keşke bizim atalar nineler icat etseydi bu yemeği diyeceksiniz. Deniz ürünü sevmiyorsanız bile daha birçok farklı yemek çeşidiyle Barcelona ‘da kaldığınız günler içerisinde aç kalmayacağınızın garantisini veriyoruz.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder