Schengen Vizesini Nasıl Daha Kolay Alırsınız?

Schengen Vizesini Nasıl Daha Kolay Alırsınız?

Yazımıza ilk olarak "Schengen vizesi nedir?" sorusuyla başlayalım. Avrupa Birliği'nde 1995’te yürürlüğe girmiş olan Schengen Sözleşmesi ile bu sözleşmeyi imzalayan taraf ülkeler kendi aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmışlardır. Böylelikle taraf ülkeler, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kuralları hayata geçirmişlerdir. Schengen’e üye olan ülkeler; Almanya, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Danimarka, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Slovenya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Hollanda, Slovakya, Yunanistan. Buna ek olarak, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleriyle özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir. Bu ülkelerin herhangi birinden vize alındığında, bir sonraki seyahatinizde üye ülkelerin herhangi birine vize almadan seyahat edebilir. Şimdi hızlı ve uzun süreli Schengen nasıl alınır, Schengen vizesini daha kolay alma gibi konulardan bahsedelim.

 

Evrak hazırlama işini ciddiye almalısınız

Schengen vize başvurularında en önemli aşama gerekli belgelerin hazırlanmasıdır. Başvurular sırasında sunduğunuz evrakların eski tarihli ve hatalı olmaması gerekir. Diğer durumda vizeniz olumsuz sonuçlanabilir ya da vize işleminiz uzayabilir. Ayrıca evrakların tam olarak hazırlanmaması önemlidir. Örneğin maddi kaynaklarınızı gösteren, araç ruhsatı, arsa tapusu ve kira kontratı gibi belgeler sizin Türkiye ile bağınızı güçlü göstereceğinden Schengen vizesi almanızı kolaylaştırabilmektedir.

Vize belgelerinden en önemlisiyse vize talep dilekçesinin yazılmasıdır. Seyahat planınızı, seyahat tarihlerinizi ve seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı İngilizce olarak anlattığınız Dilekçe Schengen vize başvurusunun daha kolay ve olumlu sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Genel olarak bu işte hızlı ve olumlu sonuç almak istiyorsanız evraklarınızın tam ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Schengen vizesi için gerekli belgeleri dikkatle hazırlamalısınız. 

 

Güven oldukça önemlidir

Schengen üyesi ülkelere yapılan vize başvurularında yetki tamamen konsolosluklar ve büyükelçiliklere aittir. Vize verecek yetkililerinin başvuru sahiplerinde en fazla önemsedikleri konuysa güvendir. Vize yetkilisi başvuru yapan kişinin Türkiye’de bir işi, kurulu düzeni, mal varlıkları olduğunu bilirse ve yabancı bir ülkeye yerleşmeyeceğini düşünürse o kişinin Schengen vizesi alması oldukça kolaylaşır. Fakat başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir işi yoksa, bankada gösterdiği para azsa vize yetkilisi bu kişinin kendi ülkesinde kalabileceğini düşünür ve vizesini reddedebilir. Bu sebepten vize başvurusu sırasında ne iş yaptığınızı gerekli tüm detaylarıyla mutlaka belgeleriyle ispat etmelisiniz. 

 

Banka hesap özetiniz iyi durumda olmalıdır

Özellikle de turistik amaçlı Schengen vizesi başvurularında vize yetkilileri bankadan gösterilmiş para miktarına ve hesap hareketlerine önem vermektedirler. Bu sebepten Schengen başvurusu yaparken maaş bordonuzu ve seyahatinizi karşılamaya yetecek kadar paranızın olduğunu banka hesap özetiniz ile ispat etmeniz kolay vize almanızda etkili olabilmektedir. Eğer banka hesabınızda az miktarda para bulunuyorsa ve hesap hareketleriniz güçlü değilse vize almanız zorlaşabilmektedir. Kısacası bankadaki paranız vize başvurunuzu etkilemektedir.

 

Eski Pasaportlarınızı sunmak faydalı olabilir

Schengen vize başvurularında vize yetkilisinin olumlu karar almasında bir diğer önemli faktör sizin eski pasaportlarınız ve daha önce alınan olduğunuz Schengen vizeleridir. Başvuru esnasında varsa eksi pasaportlarınızı gösterebilirsiniz bu vize almanızı kolaylaştırabilir.

Bu yazımızda genel olarak Schengen vizesi nedir, Schengen vizesi nasıl hızlı alınır ve schengen vizesi nasıl alınır konularından bahsetmeye çalıştık. Pek çok avantajlar sunan Schengen vizesi için bazı koşullar bulunmaktadır ve bunları doğru bir şekilde yerine getirirseniz vize alma işleminiz hızlanacak ve muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. Süreci özenle ve dikkatle devam ettirmenizi tavsiye ederiz. Gezinizde keyifli vakitler geçirmenizi dileriz. Şimdiden iyi tatiller.

 

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder