Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Nedir, ne değildir ve nasıl alınır sorularına yanıt vermenin yanı sıra schengen vizesi başvuru şartları ve schengen vizesi evrakları konusuna da detaylı bir şekilde değinmek istiyoruz. Dilerseniz ilk olarak ‘’Nedir?’’ sorusuna yanıt arayalım… Schengen ismi, adını küçük bir kasabadan alıyor ev aslında bu vizenin çıkış noktası da bu isme dayanıyor. Lüksemburg’un küçük bir kasabası olan Schengen, 1985 senesinde Fransa, Belçika, Almanya geçişlerini daha kolay ve daha sorunsuz hale getirmek adına ortaya çıkan bir uygulama ve anlaşmanın imzaladığı yerin de adını almış durumda. Ülkeler arası serbest dolaşımı aktif hale getirmek ve etkileşimi arttırmak adına gerçekleştirilen bu uygulama, an itibarıyla çok sayıda devletin de içerisinde yer aldığı uygulamalardan bir tanesidir.

Schengen vizesi kaç yıllık? Sorusunun yanıtı ise vize taleplerinize bağlı olarak değişiklik gösteriyor. 1 yıllık alınabileceği gibi 3 yıllık da alınabiliyor ve hatta şanslıysanız 5 yıllık bile alınabiliyor ancak bunun için net bir rakam vermek çok da doğru olmayacaktır. Aracı kurumun da bu konuda belirleyici unsur olduğunu söylemek mümkündür.


Schengen Vizesi Nereden Alınır?


Schengen vizesi sahibi olmak için başvuru yapacağınız noktalar seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğu ve yine bu konsolosluğun resmi olarak onay verdiği ve yetkilendirdiği aracı kurumlar olacaktır. Her iki noktadan da Schengen vizesi alabiliyorsunuz. Schengen vizesi ücreti ise normal koşullarda 60 Euro olarak belirlenmiştir ancak bu rakamın güncel olmadığını ve değişiklik gösterebileceğini de belirtmekte fayda var. Başvurularınızı, en çok ikamet edeceğiniz ülke üzerinden yapmanız tavsiye ediliyor. Diyelim ki ilk seyahat noktanız Yunanistan ve burada daha uzun süre kalmayı planlıyorsunuz? O halde Yunanistan Konsolosluğunu ziyaret ederek başvurularınızı yapmanız sizlerin lehine olacaktır ya da az önce de belirttiğimiz gibi Yunanistan konsolosluğu tarafından görevlendirilen aracı kurumu da tercih edebilirsiniz.


Schengen Vizesi Ülkeleri


 Avusturya
 Belçika
 Almanya
 Çek Cumhuriyeti
 Danimarka
 Fransa
 Estonya
 Finlandiya
 İtalya
 İsveç
 İspanya
 Hollanda
 Litvanya
 Letonya
 Lüksemburg
 Norveç
 Polonya
 Macaristan
 Malta
 Portekiz
 Slovakya
 Yunanistan
 Slovenya

 


Schengen vizesi ülkeleri her geçen gün artıyor ve anlaşmaya dahil olan ülkeler arasında sizler de seyahat özgürlüğüne sahip olabiliyorsunuz. Ülkeler arasından yapılan anlaşmalar doğrultusunda seyahat etmek artık çok daha kolay ve kapılarda da herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Sınır kapıları olmayan ve anlaşma içerisinde yer almayan bazı ülkelere de seyahat edebiliyorsunuz. Ab üyesi olmayan ülkeler de bu fırsatı sizlere sunuyor ve onlardan bazıları da İzlanda, Norveç ve İsviçre olarak karşımıza çıkıyor. Bu Avrupa ülkelerine de Schengen vizesi ile birlikte seyahat etmeniz mümkündür.


Sınır Kontrolü Yapılabiliyor


Son dönemde sınır kontrollerinin mülteci girişini engellemek adına daha sık ve daha denetimli hale geldiğini de belirtmek gerekiyor. Vize sahibi olsanız bile bazı ülkelerde kısa süreli sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle Almanya bu konuda çok daha hassas davranıyor ve Suriyeli mülteciler için aldığı önlemler nedeniyle ziyaretçilere sıkıntı yaşatabiliyor.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder