Şaşırtıcı Amsterdam Gerçekleri

Amsterdam, Hollanda

Amsterdam düşündüğünüzden çok daha ilginç bir destinasyon. Duyduklarınız karşısında şaşırmama gibi bir şansınız bulunmuyor.

Amsterdam adını duyduğunuz anda aklınıza gelen şeyleri biliyoruz. Ama duymadığınız ve duyunca ağzınızı açık bırakacak çok daha başka farklılıklara sahip bir şehir Amsterdam.

-Konu kanallara gelince herkes Venedik’in bir kanal kraliçesi olduğunu söyler. Ama değil, Amsterdam toplamda 165 kanala sahip ki bu Venedik’ten daha fazla. Kanalların toplam uzunluğu 100 km.

-İster şehir efsanesi deyin ister demeyin ama Amsterdam yeni Atlantis olabilir. Amsterdam’ın en alçak noktası, deniz seviyesinden 6.7 metre daha aşağıda yer alıyor.

-Metrekare başına en çok müze düşen şehir Amsterdam! Gelin ve 51 müzede sanata şahit olun!

-Amsterdam’da insandan daha fazla bisiklet bulunuyor. 800.000 kişilik nüfusuna karşın 1 milyon bisiklet var.

-Boyunuz kaç? Eğer kısa olduğunuzu düşünüyorsanız birazdan okuyacaklarınız moralinizi bozabilir. Amsterdam da ortalama erkek boyu 1.84, kadın boyu da 1.70. Amsterdam’a gitmeden önce kıskançlığınızı bastırmanız iyi olacaktır.

-Amsterdam dünyanın ikinci en çok kahve tüketen ülkesi olarak biliniyor. Yılda kişi başı en az 140 litre kahve içiyorlar.

-Sadece kahve değil bira konusunda da oldukça iddialılar. Amsterdam dünyanın en büyük bira ihracatını yapıyor.

-Amsterdam adını 12. yüzyılda kurulan bir balıkçı kasabasından alıyor. Amstel Nehri ve içindeki barajdan Amsterdam adını almış.

-Kanaldaki teknelerin sayısı 2500’ü buluyor ve bazıları neredeyse 100 yıldır suların üzerinde. Bir kanal teknesinde mi kalmak istiyorsunuz? O da imkansız değil!

-Başka bir şaşırtıcı sayıya hazır mısınız? Amsterdam, köprü sayısıyla da Venedik’i geçiyor! Venedik kanallarında 409 köprü bulunurken Amsterdam’da bu sayı 1281 köprü!

-Amsterdam’daki yan yatmış evleri duydunuz mu? Zengin tüccarlar için yapılan evler, çamurun çok fazla sulanması nedeniyle kanallara batıyor.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder