Sanat Kokulu New York Gezisi

Metropolitan Müzesi, New York Amerika

New York’a gidip de dünyanın en değerli sanat koleksiyonlarının yer aldığı müzeleri gezmeden olmaz. Şehrin en bilinen müzesi olan Modern Sanat Müzesi. Gezerken büyüleyici atmosferinden ve yayıldığı geniş alandan dolayı kaybolacağınız Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi, gökdelenler hakkında her bilgiye ulaşabileceğiniz Gökdelen Müzesi ve sadece binanın tasarımıyla bile oldukça dikkat çeken Guggenheim Müzesi gibi birçok müze New York’u büyüleyici yapan özelliklerden sadece biri.

MOMA New York

Flickr: Benjamin Dumas

Metropolitan Sanat Müzesi

Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi, Manhattan’da Central Park’ın yanında konumlanmıştır. 1870 yılında kurulan müzede 2 milyondan fazla sanat eseri bulunuyor. İki kattan oluşan Metropolitan Sanat Müzesi’nin giriş katında Eski Mısır bölümü, Yunan ve Eski Roma bölümü, Modern Sanat bölümü, Ortaçağ Sanatı bölümü, Afrika ve Okyanusya kültürüne ait bölümler, Silahlar ve Savaş Aletleri bölümü ve Avrupa Heykel ve Dekoratif Sanatlar bölümü yer alıyor. Eski Mısır bölümünde M.Ö. 5000 yılından M.S. 400’e kadar olan döneme ait 36,000 eser sergilenmekte. Mumyalar, lahitler, tapınak kalıntıları, sfenksler, kraliyet mücevherleri, kullanılan gereçler gibi aklınıza gelen her şeyi burada görebilmeniz mümkün.

New York Modern Sanat Müzesi

Flickr: Wally Gobetz

Modern Sanat Müzesi

Manhattan’ın ortasında bulunan Modern Sanat Müzesi, dünyadaki en önemli modern sanat müzelerinden biridir. Yakın mesafedeki Metropolitan Sanat Müzesi’ni tamamlayıcı bir niteliktedir. Müzenin koleksiyonu birçok kişi tarafından Batı modern sanatının en iyi koleksiyonu olarak görülüyor. 150.000 eserin sergilenmesinin yanı sıra, 22.000 film ve 4 milyon film karesine sahip olan Modern Sanat Müzesi, Van Gogh, Picasso, Salvador Dali, Piet Mondrian, Claude Monet, Henri Matisse, Paul Cézanne, Frida Kahlo, Jackson Pollock, Cindy Sherman, Jean-Michel Basquiat, Jasper Johns, Edward Hopper, Andy Warhol, Chuck Close, Georgia O’Keefe ve Ralph Bakshi gibi sanatçıların eserlerine de ev sahipliği yapmakta.

Guggenheim Müzesi

Frank Lloyd Wright’ın tasarımı olan ve 1959’ta tamamlanan müzede Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtları sergilenmektedir. Sadece binanın tasarımıyla bile aklınızda yer edecek olan müzeyi en üst kattan başlayıp aşağıya doğru inerek gezebilirsiniz. Dönemsel sergilerin duvarları, binanın ortasındaki boşluğu ya da salonları kullanımı farklılık gösterebilmektedir. Müzenin az ama öz kalıcı koleksiyonunda empresyonizmden pop-arta dünyaca ünlü sanatçıların eserleri yer alıyor, fakat ziyaret edeceğiniz tarihe göre sergilenen sanatçı ve eserler farklılık gösterebildiğinden önceden bilgi almanızda fayda var.

Flickr: Matthias Ripp

Eldridge Sokağı Sinagogu
National Historic Landmark listesinde bulunan yani Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser’lerden biri olan Eldridge Sokağı Sinagogu 1887 yılında inşa edilmiştir. Çin mahallesindedir.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
Müze önceden, Central Park’ın doğusunda yer alan ve gotik mimariye sahip olan bir binadaydı. Ancak geçtiğimiz yıllarda ilginin ve desteğin artmasıyla Amerikan Doğa Tarihi Müzesi yeni bir binaya taşındı. Birbirine bağlı 25 bina bloğundan oluşan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden birisi. 46 daimi sergi salonu, kütüphanesi ve araştırma salonları bulunuyor. Müzede gezerken kaybolursanız korkmayın ya da panik yapmayın, çünkü büyüklüğünden dolayı diğer ziyaretçiler gibi sizin de kaybolmanız gayet doğal. Teknolojinin gelişmesiyle 200’e yakın bilim adamı bu soruna bir çözüm bulmak istemiş ve “kaşif” adlı bir program hazırlamışlar. Müze içerisinde ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz internet sayesinde bu programı indirebilir, bulunduğunuz yeri mavi bir noktayla gösteren işaretçiye gitmek istediğiniz alanı yazarak hedefinize ulaşabilirsiniz. 32 milyondan fazla parçanın bulunduğu müzenin 150 metrekarelik bir alanda olduğunu düşünürseniz bu programın oldukça işinize yarayacağı kesin. Okyanusta yaşayan canlılardan, İnsan biyolojisi ve evrimine, minerallerden değerli taşlara, fosil ve dinozorlardan gezegenlere, Mayalar ve İnkalar gibi farklı kültürlerin yüzyıllar öncesinden günümüze bıraktığı kalıntılardan, yaşı 1300’lere ulaşan gerçek ağaç köklerine kadar merak ettiğiniz her şeyi bu müzede görebilirsiniz.

Gökdelen Müzesi
1997 yılında açılan ve türünün tek örneği olan Gökdelen Müzesi’nde, adından da anlaşılabileceği gibi gökdelenlere ait tasarım örnekleri, teknoloji ürünleri, inşaatın getirdiği yenilikler sergileniyor. Ancak yalnızca New York’taki gökdelenler için geçerli değil bu durum. Gökdelen Müzesi, dünyadaki tüm gökdelenlerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz, henüz inşa halinde olan gökdelenlerden şu anda var olmayan eski gökdelenlere kadar bu yapılarla ilgili her şeye yer veriyor. Mimari sergilerden hoşlanıyorsanız ve gökdelenler ilginizi çekiyorsa Manhattan Adası’nın güneybatı ucunda yer alan bir gökdelenin giriş katındaki bu müzeye uğrayabilirsiniz. Üstelik giriş ücretinin de oldukça düşük olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Whitney Amerikan Sanat Müzesi
Upper East Side’daki müzelerin aksine Museum Mile’da değil hemen paralelinde, Madison Avenue üzerinde yer alıyor. Yalnızca Amerikan modern sanatına yoğunlaşan Whitney Amerikan Sanat Müzesi, O’Keeffe’den Hopper’a, Warhol’dan Calder’e zengin bir Amerikan sanatı koleksiyonuna sahip. Amerikan sanatçılarını ağırladıkları süreli sergiler farklı eserleri görmenizi sağlayacak. Binanın tasarımı da oldukça dikkatinizi çekecek. Ters bir piramit şeklinde olan Whitney Amerikan Sanat Müzesi, üst katlardan alt katlara doğru daralarak iniyor. Ayrıca binanın pencerelerinin de özel tasarım olduğunu unutmayın.

Ana Görsel: Wally Gobetz

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder