Roma’da Görülmeye Değer 13 Yer

Vatikan Müzesi Roma

İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Roma, görkemli yapıları, müzeleri ve renkli meydanları ile son derece etkileyici bir şehir. Roma’da görülecek yerler arasında birçok tarihi ve dini yapı, müze ve meydan bulunuyor. Biz sizler için görülmeye değer 13 mekanı bir araya getirdik.

Vatikan müzeleri
Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Vatikan Müzeleri Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş oldukça heybetli bir yapıdır. Dünyanın önemli heykelleri burada yer almaktadır. Müze ziyaretinden sonra bölgenin yakınındaki kafelerde bir kahve molası vererek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

II. Victor Emmanuel
Vatikan yolu üzerinde Piazza Venezzia’da yer alan, tamamı mermerden yapılmış bu görkemli yapı Vittorio Emanuele’e adanmış bir anıttır. Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmıştır.

Eserin etrafında iki çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmeler adriyatik kıyısında bulunan Lion of San Marco ve Tyrrhenian kıyılarını simgelemektedir. At üzerinde ise Vittorio Emanuele’nin heykeli bulunmaktadır.

Roma Forumu
Bilinen en geniş açık hava müzelerinden biri olan Roma Forumu, şehrin öne çıkan yapılarından. Antik Roma döneminde şehir merkezi olan bu bölge, ticaretin yoğun olarak yapıldığı bir yermiş. Tarihin ciddi bir tanığı olan bu alanda, geçmişten bugüne kalan önemli arkeolojik yapıları, tapınakları, binalar ve anıtları görmeniz mümkün.

Santa Maria Maggiore
Roma’nın en büyük Katolik kilisesi olan Santa Maria Maggiore, altın işlemeleriyle oldukça gösterişli bir mimariye sahip. Meryem Ana’ya adanmış olan kilise, şehrin dikkat çekici yapılarından biri. Bir inanışa göre kilisenin buraya yapılmasının nedeni Meryem ananın Papa’ya görünüp burayı söylemesidir.

Campo Dei Fiori
Roma’nın önemli meydanlarından biri olan Campo Dei Fiori, şehrin en hareketli ve renkli durakları arasında yer alıyor. Tiber nehri ile Navona meydanı arasında bulunan dikdörtgen şeklindeki meydanın kendine has ilginç ve romantik bir hikayesi vardır. Adını Pompeo’nun aşık olduğu kadın olan fiori den alıyor. Ayrıca İtalyancada çiçek anlamına gelen Campo Dei Fiori, her daim rengarenk çiçeklerle süslü bir halde. Son derece eğlenceli bir meydan olan Campo dei fiori’de hem gündüz hem gece keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Özellikle gündüz burada kurulan sebze ve meyve pazarına mutlaka uğrayın. Gece ise bar ve restoranlarında eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Campo de Fiori

Flickr: Andrea Puggioni

Galleria Borghese
15. yüzyıldan 18. Yüzyıla uzanan antik mozaik, heykel, oyma ve resim çalışmalarının yer aldığı galeri Villa Borghese’de bulunmakta. Kardinal Scipiona Borghese tarafından 17. yüzyılda oluşturulmuş koleksiyonda, Titian, Caravaggio, Giovanni Bellini, Antonello da Messina, Raphael, Correggio gibi ünlü ustaların eserlerini görebilirsiniz.

Sistine Şapeli
Vatikan’daki önemli yapılardan biri de Sistine Şapeli. Şapelin tavanında bulunan ünlü ressam Michelangelo’nun Yaradılış adlı eseri buranın önemini arttırmaktadır. Buradaki eşi benzeri olmayan sanat eserleri görülmeye değer.

San Pietro Bazilikası
Vatikan’da yer alan San Pietro, Hristiyanların en büyük bazilikasıdır. 136 metrelik büyük bir kubbeye sahip olan bu önemli yapıda aynı anda 20 bin insan dua edebilmektedir.

Circus Maximus

Flickr: Son of Groucho

Circus Maximus
MÖ 46’da Sezar tarafından yapılmış Circus Maximus, şehrin en eski ve en büyük stadyumudur. İlk yapıldığı zamandan MS 550 yılına kadar tekerlekli araba yarışı ve toplu eğlenceler için kullanılmıştır. Aventine ve Palantine Tepeleri arasındaki vadide yer alan yapı, antik Roma’da imparatorluk zamanına kadar görülmüş ilk ve en büyük stadyum olma özelliği taşır. 621 metre uzunluğundaki yapı yaklaşık 150.000 ziyaretçiyi ağırlayabilmektedir.

Bazı bölümleri taş ve tahtadan olan Circus Maximus iki kez yanmış, ikinci yanması İmparator Nero’nun Romayı yaktığı iddia edildiği döneme denk gelmektedir. Roma İmparatorluğu dönemi ve sonrasında benzer yapılar için örnek teşkil eden Circus Maximus’un bir bölümü yok olmuştur. Şimdilerde stattan geriye kalan alan park olarak kullanılmaktadır.

Dört Nehir Çeşmesi
Fountain of Four Rivers” olarak da bilinen bu çeşme, 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa Innocent X adına yapılmış güzide bir yapıttır. Piazza Navona’da bulunan çeşmenin tasarımı yarışmayla belirlenmiştir. Adını dört farklı kıtadaki dört nehri simgelemesinden almıştır. Bu nehirler; Afrika’daki Nil, Asya’daki Ganj, Avrupa’daki Danube ve Amerika’daki Plata’dır.

Via Condotti
Birçok ünlü mağazaya ev sahipliği yapan Via Condotti, Roma’nın en renkli ve hareketli caddelerinden biridir. İspanyol Merdivenlerine çıkan yol üzerinde bulunan cadde, alışveriş ve yemek adına geniş seçenekler sunmaktadır. Birçok ünlü giyim, deri ve mücevher markalarının satış noktalarını burada bulabilirsiniz.

Piazza Navano Meydanı
Roma’da eğlence hayatının kalbi olan Piazza Navona meydanı, şehrin en popüler noktalarındandır. Eski bir stadyum şeklinde tasarlanmış meydan, çevresinde birçok kafe, bar, restoran ve gece kulübü barındırmaktadır.

Altare della Patria (Vittorio Emanuele II Abidesi)
Piazza Venezzia’da yer alan bu ulusal anıt, birleşmiş İtalya’nın birinci kralı Victor Emmanuel ve İtalya’nın birleşmesi anısına yapılmıştır. 1885 yılında Giuseppe Sacconi tarafından tasarlanmış, yapımına 1911 yılında başlanan anıtın tamamlanması 14 yıl sürmüştür. Bu anıtın yapılabilmesi için etrafında bulunan Tower of Paul III (III. Paul Kulesi), Palazzo Venezia’yı bağlayan köprü gibi birçok yapı kaldırılmıştır.

Ana Görsel: David Blackwell

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder