Roma’nın Renkli Sokak Pazarları

Roma sokak pazarı

Roma, tarihi ve kültürel değerleriyle olduğu kadar yerel pazarlarıyla da ilgi görmekte. Bir ülkenin ve şehrin etnik kimliğini anlayabileceğiniz en iyi yerlerin başında gelen sokak pazarları, kültürel açıdan zengin olan şehre ayrı bir güzellik katmakta. Antik Roma’nın önemli yapılarını, tarihi eserlerini gördükten sonra keyifli bir alışveriş turu yapmak istiyorsanız, şehirde bulunan sokak pazarlarını keşfe çıkabilirsiniz.

Kentin farklı bölgelerinde değişik gün ve saatlerde kurulan pazarlarda meyve, sebzeden giyime, 2.el eşyalardan teknolojik ürünlere kadar birçok ürün bulunuyor. Roma’nın renkli meydanlarında kurulan bu sokak pazarlarında eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Campo di Fiori

Roma’nın en ünlü pazarlardan biri olan Campo di Fiori, pazar günleri dışında haftanın her günü kuruluyor. 1800’lü yıllardan beri var olan bu pazarda, ev yapımı makarnalardan sebze-meyvelere, şarküteri ürünlerinden balığa kadar her çeşit taze ve günlük yiyecekleri bulabilirsiniz.

Campo di Fuori

 Flickr: Edward and Caroline

Il Trattore

Dalından koparıldığı gibi gelen organik sebze ve meyvelerin satıldığı bir pazardır. Roma şehir merkezine yakın olan Il Trattore’de taze ürünlerin dışında konserve yiyecekler, peynir çeşitleri, et ürünleri ve bitki çayları da bulunmaktadır. Şehri merkezinden 30 dakika mesafede olan pazara 870 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Piazza Vittorio Emanuele

Roma’nın en büyük pazarı olan Piazza Vittorio Emanuele, şimdilerde kapalı bir alanda bulunmaktadır. Buradan daha çok profesyonel aşçılar alışveriş etmektedir. Egzotik ürünler, taze sebze meyveler ve değişik baharat çeşitlerini burada bulabilirsiniz.

San Teodoro – Circo Massimo

Via San Teodoro’da kurulan sokak pazarı, roma alışverişinizi keyifli kılacak yerlerden biri . Hafta sonları 09.00 ile18.00 saatleri arasında açık olan pazarda organik ve organik olmayan ürünler, sebze-meyve şarap, zeytinyağı, et ve et ürünleri, çiçek, bal, konserve ve bakliyat ürünleri bulmak mümkün.

Borghetto Flaminio

 Flickr: ellsea64

Borghetto Flaminio

Pazar günleri Via Flaminia ile Piazzale della Marina arasında kurulan bu geniş pazar yerli halkın uğrak noktası. Sabah 10:00’dan 19:00’a kadar açık olan pazarda, kolye, gözlük, bilezik, gümüş ve kristal eşyalar, ikinci el giysiler, çantalar, ayakkabılar olmak üzere birçok giyim ve aksesuar ürünü bulabilirsiniz.

Villa Gloria

Her ayın ikinci pazar günü Viale Maresciallo Pilsudski üzerinde kurulan bu pazarda mutfağınızda kullanabileceğiniz birçok antika eşya sizi bekliyor. Ayrıca ikinci el kıyafetleriyle koleksiyoncuların da gözde durağı.

Piazza Verdi

Kilimler, yöresel yemekler, şapkalar, takılar, antikalar, ikinci el kıyafetler arasında kaybolmak için ayın dördüncü Pazar günü Piazza Verdi’ye uğrayın. Büyük bir alana kurulan bu pazarda değerli antika ürünlere rastlayabilirsiniz. Ayrıca pazarda dolaşırken karnınız acıkırsa, burada yemek alternatifleri bulabilirsiniz.

Underground

Via Crispi’de dört katlı bir garajda, ayın ikinci Cumartesi ve Pazar günü kurulan bu sosyetik bitpazarında, koleksiyon parçaları ve hediyelik eşyalar başta olmak üzere çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Porta Portese

Roma alışverişinizi keyifli kılacak pazarlardan biri de Trastevere’de kurulan Porta Portese’dir. Burası Avrupa’nın en ünlü pazarı olduğu gibi şehrin en büyük bit pazarıdır. Pazar günleri sabah 06:30’dan 14:00’e kadar açık olan Porta Portese’de eski kitaplar, ev eşyaları, araba parçaları, antika ve giyim ürünleri bulabilirsiniz.

Piazza Testaccio

Adıyla aynı ismi taşıyan meydanda yer alan Piazza Testaccio, şehrin en renkli pazarlarından biri. Son derece büyük bir alana kurulan pazar, taze sebze meyveden giyime, takıdan aksesuara geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bu Pazarın yerine yeni ve modern bir pazar kurmayı düşünüyorlar, geleneksel halini kaybetmeden burayı görmenizi öneririz. Pazar hariç her gün 07.30 – 14.00 arasında gidebilirsiniz.

Mercantino dei Partigiani

Piazza dei Partigiani’de ayın ilk pazar günü açık olan pazarda 1940 ve 1950’lere ait birçok kanepe, masa ve sandalye ile karşılaşabilirsiniz. O dönemleri anımsamak, geçmişe bir yolculuk yapmak için keyifli bir durak olabilir.

Soffitto Sotto i Portici

Her ayın ilk ve üçüncü Pazar günü Piazza Augusto Imperatore’da kurulan pazarda antika mobilyalardan dürbünlere, eski kameralardan vintage broşlara, retro gözlüklerden 17.yüzyıla ait resim çerçevelerine kadar oldukça değerli ürünler bulabilirsiniz.

Piazza Mazzini

Her ayın ikinci haftası Cuma ve Pazar günleri kurulan Pazar, Piazza Mazzini’de yer almaktadır. 80’e yakın tezgahın bulunduğu alanda özellikle antika çeşitleri, el işi ürünler, resimler ve koleksiyon parçaları dikkat çeker.

Mercato di Piazza Alessandria

1900’lerin başında kalma demir bir yapıda hizmet veren bu Pazar sebze, meyve, çiçek ve bitki satışının yapıldığı bir yerdir. Porto Pia Gate yakınında bulunmaktadır.

Via Sannio

San Giovanni Kilisesi’nin arkasında kurulan Via Sannio, şehirdeki ünlü bit pazarlarından. Ağırlıklı olarak ikinci el ayakkabı, kıyafet ve aksesuar satışının yapıldığı pazarda, antika eşyalar ve plaklara rastlayabilirsiniz. Hafta içi öğlen 2’ye cumartesileri ise akşam 5’e kadar açık olan pazar, uygun fiyatlı ürünleriyle dikkat çekiyor.

Roma tatilinizde şehrin ruhunu yakalamak, yerel halkı yakından gözlemlemek istiyorsanız, Gezi boyunca bir gününüzü mutlaka sokak pazarlarına ayırın. Bu birbirinden renkli sokak pazarlarında vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Ana Görsel: Fabrizio Sciami

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder