PNR Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

PNR Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

PNR Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

 

PNR (Passenger Name Record) kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltması anlamına gelmektedir. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinmektedir. İnternetten bir bilet rezerve edildiğinde veya satın alındığında size verilmektedir. Rakamlar ve harflerden oluşmaktadır. Bu numarayla havalimanlarında biletinizin çıktısını alınabilmekte, değiştirme ve iptal işlemleri yapılabilmektedir. Kısacası uçuş bilgilerinize ulaşabilmek için en kolay yoldur diyebiliriz.

PNR kodu internetten bilet aldığınızda e-mail veya sms yoluyla gönderilmektedir. Basılı bilet aldığınızdaysa zaten üzerinde yer almaktadır. Biletinizin kaybolması durumunda bu numarayla yenisini almanız mümkündür. Biletinizi alırken kişisel bilgileriniz ve cep telefonu numaranızı doğru kaydettiğinizden emin olmalısınız. Bu bilgiler oldukça önemlidir. PNR kodu nedir sorusunun cevabını verirken PNR kodunun neleri içerdiğine de değinelim.

 

Bir PNR kodunun içinde en fazla 999 adet farklı bilgi bulunabilmektedir. Bunların beş tanesiyse zorunludur. Bu beş bilgi aşağıdaki gibidir.

İsim Bilgisi: Yolcunun adı, soyadı ve cinsiyetini tanımlayan koddur.
Uçuş Parkuru: Her bir uçuş için ayrı ayrı satırda parkurlardır.
İletişim Bilgisi: İletişim bilgisi, genelde telefon numarası olmaktadır.
Biletleme veya Opsiyon: Biletleme yapıldıysa bilet numarası, yalnızca rezervasyon yapılmışsa biletlemenin en son ne zamana kadar yapılabileceği
PNR’ı oluşturan kişi: Rezervasyonu yapan acente veya havayolu satış ofisine ilişkin bilgi

 

 

Kişisel bilgilerin güvenliği ve detaylarına ulaşılmasını istemediğiniz kişiler için uçuş bilgilerinizi gizli tutmanız oldukça önemlidir.

Biletinizi aldığınızda kişisel bilgilerinizi ve cep telefonu numaranızı doğru kaydettiğinize emin olun. Yoksa tüm bu bilgiler tarafınıza mail ve SMS yolu ile gönderilemez. Bu yazımızda sizlere PNR kodu nedir, PNR nasıl bulunur sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Faydalı olmasını dileriz.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder