Pasaporta Telefon Nasıl İşletilir? Kaç Hakkınız Var?

Pasaporta Telefon Nasıl İşletilir? Kaç Hakkınız Var?

Pasaporta telefon işletme süreci, bahsedildiği kadar sıkıntılı bir sürece sahip değildir. Gsm operatörlerine ait olan kurumlarda ya da işletmelerde bu işlemi kısa sürede yapabiliyorsunuz ya da dilerseniz e-devlet adresi üzerinden online olarak da bu süreci başlatabilir ve işlemlerinizi bir kısmını online olarak da yapabilirsiniz. Yurt dışı telefon harç bedelini vergi dairesine yatırmanız gerekiyor ve bu harç bedeli son olarak 149 lira 20 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu bedeli ödedikten sonra ödeme yaptığınıza dair makbuzun bir nüshasını da yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu işlemler ile birlikte online adres ya da gsm firmaları da gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

 

Yurtdışı telefon kayıt işleminde başvuru öncesi de dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. Abone kayı merkezleri ya da e-devlet aracılığı ile yaptığınız işlemlerde pasaport ile birlikte ödeme makbuzunu da iletmeniz gerekiyor. 149 lira 20 kuruşu vergi dairesine ödeyebileceğiniz gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de bu ödemeyi sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz.

 

Telefon pasaport kaydı işlemlerinde kullanıcıya 2 yıl süre zarfında farklı bir cihaz için kayıt yaptırıp yaptırmadığı soruluyor ve buna göre işlem yapılıyor. Ek olarak kullanıcının 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapması şartı da aranıyor. Tüm bu şartları sağladığınız takdirde sizler de sorunsuz bir şekilde kayıt işlemini yaptırabilirsiniz. Pasaportlarınızın üzerinde giriş mührünün olması da önemli bir şart ve bazı durumlarda bu koşula ekstra dikkat edildiğini de belirtmekte fayda var. Telefonu pasaporta işletme sürecinde harç parasının yanı sıra ekstra ödeme yapmak durumunda da kalabilirsiniz. Bu detay gsm operatörlerine göre değişiklik gösterecektir ve bazı operatörler bunun için 25 lira gibi cüzi bir rakam talep ederken bazı kurumlar ise ücretsiz olarak işlemi gerçekleştiriyor. Pasaporta telefon işletme süresi ve bu süreçten bahsettikten sonra dilerseniz kayıt sorgulama işlemini de nasıl yapabileceğinize hep birlikte göz atalım.

 

Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

‘’mcks.gov.tr/tr/imeisorgu’’ adresini sorgulama işlemi yapmak adına ziyaret edebilirsiniz. Online olarak yapacağınız sorgu işlemlerinde telefonunuzun kaydının yapılıp yapılmadığını da daha detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Evraklarınız tam ise ve herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa ‘’Imei numarası kayıtlı’’ şeklinde bir bildirim alacaksınız. ‘’Kurum tarafından evraklar kontrol aşamasındadır’’ gibi bir ibare ile karşılaşırsanız da tedirgin olmanıza gerek yok! Evrakların henüz incelemede olduğu ve kısa süre sonra sonuca ulaşılacağı anlamına geliyor ve bu inceleme bittikten sonra ilgili bildirim sunulacaktır. Sorgulama işlemini dilediğiniz an online olarak yapabilirsiniz ve sık sık takip etmeniz de sizlerin lehine olacaktır. Herhangi bir sorun ya da sıkıntı ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde gsm operatörlerine çağrı merkezi aracılığı ile ulaşarak sizler de yardım talebinde bulunabilir ve sorunun giderilmesi adına ekstra bir kayıt oluşturabilirsiniz.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder