Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Alırken Hangi Belgeler Gereklidir?

 

Pasaport Nedir?

Vatandaşı olduğu ülke dışında farklı bir ülkeyi ziyaret edecek olan kimselerin sahip olması gereken belgedir.

 

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport sahibi olmak için izlemeniz gereken yol, alt başlıklar eşliğinde karşınıza çıkıyor.

 

  • Online Randevu

Online randevu ile ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait resmi web sitesini ziyaret edebilir ve başvuru için online randevu alabilirsiniz. Başvurularınızı il veya ilçe emniyet müdürlüğüne yapacaksınız ve bu başvurula için de online randevu almanız gerekiyor.

 

  • Evraklar

Pasaport türüne göre talep edilecek olan evraklar değişiklik gösterebiliyor ve yine resmi web sitesinde de bu evrakların tam sıralı listesi karşınıza çıkacaktır. Pasaport nasıl çıkartılır? Sorusuna yanıt vermeden önce hazırlamanız gereken evraklar da şu şekildedir: Kimlik aslı, 2 adet olmak kaydı ile biyometrik fotoğraf, pasaport bedeli(cüzdan), yatırılan harç miktarını gösteren resmi belge/makbuz. Bununla birlikte eğer varsa daha önce almış olduğunuz pasaportun aslını da hazır etmeniz gerekiyor. Bu belgeler, bordo pasaport sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın hazır etmesi gereken belgelerdir.

 

  • Evrak Teslim

Online randevu sonrası randevu günü ve saati başvurularınızı il ya da ilçe emniyet müdürlüğüne şahsen yapmanız gerekiyor. Vekil ya da farklı bir kimse sizin yerinize başvuru yapamıyor. Emniyet’te kayıtlı parmak iziniz mevcutsa bunun için ekstra işlem yapmanıza gerek kalmıyor ancak aksi bir durum söz konusu ise parmak izinizin alınması için de bekleyeceksiniz.

 

  • Pasaportlarınız Hazırlanıyor

Pasaport çıkartma işlemi için gerekli olan evrak teslim ve süreci tamamladıktan sonra beklemeye koyulacaksınız. Başvuru işlemleriniz ve ilgili süreç, dijital ortam üzerinden Ankara’daki merkeze kısa sürede ulaştırılacaktır. Bunu yapacak olan kurumlar ise başvurunuzu yaptığınız İl ya da İlçe Emniyet Müdürlüğüdür. Süreç tamamlandıktan 3 gün kadar sonra pasaportlarınız hazır hale geliyor ve PTT Kargo ile gönderimi yapılıyor. Bu sürecin 3 iş günü olduğunu belirtmek gerekiyor yani resmi tatil ya da özel günlere denk geldiği takdirde herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Pasaport çıkartma süreci ve gönderimi ile birlikte ortalama 10 günlük bir zaman dilimi sizleri bekliyor olacaktır. 

 

  • Pasaport Süreleri

Pasaport nasıl alınır? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz pasaportların sürelerine de hep birlikte göz atalım. Alacağınız pasaporta göre bu süreler de değişiklik gösterecektir. Bordo pasaportlar 6 ay ila 10 yıllık süreler ile verilmektedir. Burada pasaport için ödeyeceğiniz harç miktarını da pasaport süreleri belirliyor. Yenileme işlemi için sürekli ödeme yapmak yerine sizler de 10 yıllık pasaport başvurusu yaparak masrafları bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.

 

6 Aylık Pasaport Harcı: 111.7 lira

1 Yıllık Pasaport Harcı: 163.3 lira

2 Yıllık Pasaport Harcı: 266.4 lira

3 Yıllık Pasaport Harcı: 378.3 lira

10 Yıllık Pasaport Harcı: 533.1 lira

Defter ücreti ise 87.5 liradır…

 

Yurt dışı planlarınız varsa eğer öncelikli olarak yapmanız gereken şey bir pasaport sahibi olmak olacaktır. Süreç oldukça kolay ve zaten başvuru sonrası izlemeniz gereken adımlar da resmi web site tarafından sizlere iletiliyor. Bunun dışında Emniyet yetkilileri de gerekli bilgilendirmeyi daha detaylı br şekilde sizinle paylaşacaktır.

 

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder