Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Işıkları

Herkesin bildiği ve çok az kişinin şahit olduğu, hatta fotoğrafladığı bir doğa olayı kuzey ışıkları hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için listeledik.

 

Kuzey ışıkları nedir ve nasıl oluşur?

Güneş patlamalarıyla güneşten uzaya saçılan yüklü parçacıklar bir süre sonra dünyaya varır. Dünya’nın çevresinde koruyucu bir kalkan görevi gören manyetik bir alan bulunmaktadır. Bu yüklü parçacıklar manyetik alanımız ile etkileşime girdiklerinde bir reaksiyon oluşur. Bu reaksiyon sırasında Kuzey Işıkları görünmektedir. Aurora atmosferin üst taraflarında iyonosfer bölgesinde, genel olarak 80-100 km yukarılarda oluşmaktadır.

 

Kuzey ışıkları hangi renk olur?

Genellikle yeşil renk görülmektedir. Sonrasındaysa pembe, kırmızı ve daha nadir olmak üzere sarı renkli aurora görebilmeniz mümkündür. Genelde mavi renkli de oluşmakta ancak en az görüleni budur ve gökyüzü mavi olduğundan seçilmesi de en zor olandır.

 

Kuzey ışıkları nerede görülmektedir?

Kuzey ışıkları, isminden de anlaşılacağı gibi kuzey yarım kürede görülmektedir. Aslında Güney Yarımküre’de de bu tür ışımalar görülmektedir, bunlara verilen isimse Güney Işıkları veya Aurora Australis’tir.

 

 

Kuzey ışıkları ne zaman görülmektedir?

Kuzey ışıklarının görünebilmesi içinse açık ve bulutsuz hava olması gerekmektedir. En sık göründüğü zamanlarsa ekinoks zamanlarıdır diyebiliriz. Aslında yılın herhangi bir zamanında görülebilmektedirler. Ancak yazın kuzeyde geceler çok kısa olduğundan görme şansınız oldukça azdır. Bu sebepten kışın özellikle de Ekim ve Mart ayları arası görme şansınız yükselecektir.

Kuzey ışıklarının görülmesinde etkili olan faktörlerin en başındaysa güneşte olan patlamaların yoğunluğu gelmektedir. Eğer gözlem yaptığınız zamanlar güneşte yeterince yoğun bir aktivite yoksa Aurora görme şansınız düşüktür.

Hava karardıktan sonra herhangi bir saatte görülebilmekte fakat yapılan çalışmalara göre en sık görülme saati aralığı 23:00 ve 02:00 arasındadır.

 

Kuzey ışıkları hakkında 10 bilgi:

  1. Kuzey ışıkları, yani adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır.
  2. Gökyüzünde yay, bulut, çizgi, dairesel gibi çeşitli şekillere benzer görüntüler oluşmaktadır.
  3. Geçmişte insanlar bu ışımaları orta çağda tanrıdan gelen işaretler olarak kabul etmiştir.
  4. Galileo Galilei, ilk defa Aurora Borealis ismini kullanarak görünen ışıkları 1619’da tarif etmiştir.
  5. 1741 senesinde Anders Celcius, bu ışımaların meydana geldiği zamanlarda büyük manyetik akım oluştuğuna dair gözlemlerini açıklamıştır.
  6. Aslen kuzey ışıkları güney yarımkürede de meydana gelmektedir. Fakat kuzeyde gerçekleşen kutup ışıklarına “kuzey ışıkları” güneyde gerçekleşen kutup ışıklarına “güney ışıkları” ismi verilmektedir.
  7. Farklı renklerde ışıkların görümesinin nedeni farklı iyonların olmasından gelir. Yani ışıklar, oksijen atomlarından çıkmışsa genellikle yeşil, nitrojen atomlarından çıkmışsa genellikle kırmızı renklidir.
  8. Şuandan 30.000 sene önce yaşamış Cro-Magnon’ların (erken homosapienler) Güney Fransa’da mağara tavanlarına çizdikleri kuzey ışıklarını anlatan resimlere rastlanmıştır.
  9. Kuzey ışıklarının yalnızc dünyamızda değil diğer gezegenlerde de görüldüğünü Cassini Uzay Gemisi kanıtlamıştır ve fotoğraflar çekmiştir.
  10. Dünya’da en güzel gözlenebildiği yer Kuzey Amerika’da bulunan Yellowknife, Avrupa’da  ise Norveç yakınlarında yer alan Tromso’dur.

 ✈ Uygun Norveç Uçak Bileti mi Arıyorsun? 

 

 

Kuzey ışıkları bir doğa harikasıdır. Her sene pek çok insan yerinde görmek için farklı ülkelere gitmektedir. Size de böylesine farklı bir deneyimi tavsiye ederiz. Öncesinde Kuzey Işıkları hakkında detaylı bilgi edinip doğru zamanda giderseniz çok keyifli anlara tanıklık edebilirsiniz. Genel olarak Kuzey Işıkları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur ve canlı bir şekilde bu muhteşem doğa olayına tanıklık edersiniz.

 

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder