İyi Bir Uçuş İçin Yapmanız Gerekenler

Tatil, iş, sevdiklerinizi ziyaret veya bunun gibi daha birçok nedenlerden dolayı uçak seyahatine çıkmaktayız. Bazı zamanlar gideceğimiz yerin yakın olmasından kaynaklı kısa uçuşlarla yolculuğumuzu tamamlarken kimi zaman uzak diyarlara gitmek için günümüzün büyük bir kısmını uçuş anında geçirmekteyiz. Uçuş zamanımız kısa olduğu anlarda genellikle kolay ve sorunsuz geçebilmektedir. Ancak uzun uçak yolculuklarında zamanı değerlendirme, iyi bir yolculuk geçirme ve keyifle seyahat etmenin önemi bir hayli fazladır. Uzun yolculuğun üzerine kötü uçak seyahati eklenince herhangi bir nedenden dolayı gittiğimiz bölgede oldukça düşük enerjili bir başlangıç yapmanıza neden olabilir. Kötü uçak yolculuğundan ziyade, uçuşunuzun daha güzel ve keyifli geçebilmesi için dikkat etmeniz birkaç nokta bulunmaktadır.

 

 

 

Uçuş zamanınızın sorunsuz geçmesi için dikkat etmeniz gereken en önemli ve öncelikli husus doğru koltuk seçimidir. En nihayetinde yolculuğunuzun en büyük yol arkadaşı olacak koltuğunuzun doğru seçilmiş olması sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. İlk olarak kendinize en uygun olan koltuğu seçmeden önce yolculuk anında ne tarz bir şey istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Uçak yolculuğunuz boyunca uyumak mı istiyorsunuz, yoksa arada sırada yürüyüş mü yapmak istiyorsunuz, daha geniş bir alana mı ihtiyacınız var, tüm bu sorulara kendi kendinize cevap vermenizi öneririz. İkinci olarak uçak boyunca sizi kimsenin rahatsız etmesini istemiyorsanız ve uçuş anınız boyunca uyumayı planlıyor, kendinizle baş başa kalmak istiyorsanız cam kenarında olan koltukları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylece kenarda oturmanın getirdiği avantajla herhangi birine yol vermek için ayağa kalkmanıza gerek kalmaz, sizi kimse rahatsız etmez ve yolculuk boyunca isteğinize göre rahat edebilirsiniz. Üçüncü olarak yolculuk boyunca sık sık lavaboya gitme ihtimaliniz varsa ve sık sık ayağa kalkıp yürümeyi tercih ediyorsanız, koltuk seçme tercihinizi uçağın arka taraflarından veya koridor bölümünde bulunan koltuklardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece lavaboya gitme isteğinizi kolaylıkla gerçekleştirebilir, ayağa kalkıp kısa yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca koridor bölümünde oturunca her ayağa kalkışınızda başkalarını da rahatsız etmekten çekinmenize gerek kalmaz. Koridor tarafında bulunan koltuklarda oturmanın bir diğer avantajı, basık bölümlerde oturmak istemeyenler içindir. Koridor bölümünde uçağın basık havasından bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Dördüncü olarak eğer daha geniş bir alanda oturmak istiyorsanız uçağın acil çıkış kapısının bulunduğu bölmeyi tercih etmenizi öneririz. Bu alanlara oturduğunuz takdirde hareket alanınız daha da genişleyecektir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta uçağın tuvalet bölümünün yakınında koltukları almamaya dikkat edin. Lavabonun önünde insanların sürekli gelip geçmesi ve oluşabilecek her türlü tuvalet sorununa karşı uzakta bulunmanız sizin yararınıza olacaktır. Kafanıza en çok uyan koltuk seçimini yapmak için chek-in yaptırmaya erken gitmelisiniz. Böylece personelden size en çok uyan koltuğu vermesini rica edebilirsiniz.

 

 

 

Uçuş esnasında rahatsız bir mideden ziyade daha rahat bir mide yolculuk boyunca size büyük kolaylık sağlayacaktır. Yol boyunca midenizle alakalı bir sorun yaşamak istemiyorsanız uçuş esnasında ve uçağa binmeden önce ağır yiyeceklerden kaçınmalısınız. Uçağa binmeden önce ve uçuş esnasında hafif yemekler tüketmek sizlere büyük kolaylık sağlayacak ve olası bir mide sorununun önüne geçmiş olacaksınız. Yiyecek konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, yanınıza alacağınız aperatiflerdir. Uçak firmasının sizlere sunduğu ikram servislerinden memnun kalmayabilirsiniz. Yol boyunca boş bir mideyle yolculuk yapmaktan ziyade bu durumdan yanınıza alacağınız hafif, çok ağır kokmayan, yağlı olmayan aperatiflerden yararlanabilirsiniz. Her ihtimale karşı yanınıza tüketebileceğiniz yiyecekler bulundurun. Ancak bu yiyeceklerin de başkaları rahatsız edecek cinsten olmamasına dikkat edin.  Yiyecek konusunun dışında içeceklerde de dikkat etmeniz gereken ufak tefek noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki yanınızda su bulundurmanızdır. Uçuş esnasında basınç değişikliklerinden kaynaklı vücudunuz su kaybı yaşayabilmektedir. Bu da yolculuğunuzun yorgun sona ermesine neden olmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için yanınızda su bulundurmalı ve su tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında uçuş esnasında gazlı içeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmanızı, çok sık tüketmemenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

Yiyecek, içecek ve koltuk seçimlerinden sonra rahat ve konforlu bir uçuş geçirmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu kendinizi oyalayacak aktivitelerde gizlidir. Dilediğiniz gibi bir koltuk seçtiniz, yemenize ve içmenize dikkat ettiniz. Ancak uçuş bunlarla bitmiyor. Kendinizi oyalayacak birçok konu ve zamanınızı geçirebileceğiniz birçok aktivite yaratarak uçuşunuzun sıkıcı geçmesini önleyebilirsiniz. Kitap okuma, film veya dizi izleme, oyun oynama gibi aktiviteleri yaratarak uçuş anınızda sıkılmanızı önleyebilirsiniz. Uzun uçuşlardan birine katılacaksanız tabletinize, bilgisayarınıza filmler, diziler indirerek zaman geçirebilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız yanınıza sevdiğiniz bir kitap alabilirsiniz ya da e-kitap seçeneğinden yararlanarak kitap indirebilirsiniz. Ayrıca tabletinize veya bilgisayarınıza oyun indirerek uçuş esnasında eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. Bunun yanında koltuk arkası ekranlardan da faydalanabilirsiniz.

 

 

 

Tüm bu aktivitelerin yanında uçuş esnasında dinlenmeli ve bunun yanında rahat etmelisiniz. Yolculuk bittiğinde yorgun olmamak ve daha iyi bir yolculuk geçirmek için az da olsa uyumaya dikkat edin. Bu durum sizi hem dinlendirecek hem de zamanın geçmesini sağlayacaktır. Ancak uzun yolculukların kâbusu olan jetlag durumuna dikkat etmelisiniz. Bunun yanında uçağa binmeden önce rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeye dikkat edin. Uçakta daha rahat bir uyku geçirmek için küçük bir boyun yastığı sizlere büyük bir yardımı olacaktır. Boyun yastığını kullanarak uçakta olabilecek en rahat uykuyu çekebilirsiniz. Bunun yanında uyumanızı kolaylaştıracak ilaçlar ve içecekleri tüketerek daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Uçak korkusu olan insanlardansanız uçuş anında uyumanız sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Uçak korkunuzu fazla hissetmemek için yanınıza bir küçük yastık ve uyku hızlandırıcı ilaçlar alabilirsiniz. Rahatsız bir ayakkabı ve rahatsız bir kıyafet tercihi uçuş esnasında rahat etmemenize neden olabilir. Rahat bir kıyafet ve ayakkabı, sizlere kolaylık sağlayacaktır.

 

 

 

Tüm bunların yanında özellikle uzun yolculuklarda oluşan baş ağrısı ve vücudunuzda hareketsizlikten kaynaklı çıkabilecek problemleri önlemek sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. İlk olarak uçak yolculuklarına basınç değişikliklerinden kaynaklı baş ağrısı, kulak uğuldaması gibi problemler sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durumun engellenmesini sağlamakta bir o kadar kolay bir durumdur. Sakız çiğnemek basınçtan kaynaklı oluşan problemlere büyük oranda çözebilmektedir. Bu nedenle uçuş esnasında çantanızda sakız bulundurmayı ihmal etmeyin. Uçak kalkışa geçmeden önce de ağzınıza bir tane atın. Böylece daha problem baş göstermeden olayın önüne geçebilir ve kulak ağrınızın oluşmasını önleyebilirsiniz. Uzun uçuşların en önemli sorunlarından, problemlerinden biri de yolculuk boyunca hareketsiz kalmaktır. Hareketsiz bir şekilde oturduğumuz yerde durmak, herhangi bir harekette bulunmamak vücudumuzun birçok bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Bu duruma engel olabilmek için oturduğunuz yerden yapabileceğiniz birkaç egzersiz hareketlerini öğrenmeli ve bunu uçuş yolculuğunuzun daha iyi geçebilmesi için arada sırada uygulamalısınız. Kısa uçak yolculuğu geçirecekler için bu durum pek de önemsenmeyebilir. Ancak uzun uçak yolculuklarında hareketsiz kalmak sizleri epey yıpratacak ve bunun ardından uçaktan indikten sonra bile bir sürü ağrıyla baş etmeye çalışacaksınız. Bu durumlardan kurtulmak için ve uçak yolculuğunuzu sıkıntılı dakikalarla doldurmamak için bahsettiğimiz noktalara dikkat etmelisiniz.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder