İspanyolları Daha Çok Sevmenizi Sağlayacak 10 Özellik

Sıcakkanlı, birbirinden eğlenceli ve oldukça güler yüzlü bir topluluk olan İspanyolların kendilerine has, birbirinden ilginç birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler içerisinde tüm dünyaya yayılmış, tanıdık özelliklerin yanında daha önce hiç duymadığınız özelliklerde yer almaktadır. İspanya, kökeni Latin Amerika’ya dayanmaktadır. İspanya konum olarak Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Güney ve doğu bölgesinde Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır.

 

İspanyolların kendilerine has özelliklerinde ilk Fiesta vardır. İspanyol halkı akla geldiği zaman eğlenceli anlayışlarını da beraberinde getirmektedir. Eğlenceye düşkün olan bu topluluğun kendilerine has özellikleri bulunan partileri vardır. Fiesta kelime anlamı olarak da parti sözcüğüne denk gelmektedir. Her zaman, her an eğlence arayışında olan İspanyollar Fiesta’larıyla insanları kendilerine hayran bırakmaktadır. İspanyollar her olayda, her tatil de eğlenmeyi, Fiesta yapmayı araya sıkıştırırlar desek yalan söylemiş olmayız.

 

 

İspanyolların eğlenceye düşkün oldukları kadar keyiflerine de düşkün olduklarını belirtmiştik. İkinci özelliğimiz öğle uykusuna verdikleri önemdir. Özellikle miskin ve uyumayı seven insanların İspanyollara olan sevgisi bir hayli fazladır. Keyiflerine düşkün olan İspanyollar dinlenebilmek için Siesta adı verilen kültürel bir aktiviteleri bulunmaktadır. Kültürel bir aktivite dememize kanmayın. İspanyollar Siesta zamanlarında uyumaktadırlar. Siesta, İspanyolların öğle uykusuna verdikleri isimdir. Ancak bu öğle uykusu yarım saat veya bir saat kadar değildir. Tam olarak üç saat süren bir uyuma sürecidir. Size tavsiyemiz hiçbir İspanyol’u Siesta zamanında uyandırmayı veya rahatsız etmeyi düşünmeyin. Bu büyük bir kabalık olarak algılanabilmektedir. Keyiflerine, uykuya düşkün olan ve bunun için Siesta adı verilen bir öğle uykusuna bile sahip olan bir milletten farklı bir tepki vermesi zaten beklenemez. Eğer siz de İspanya’ya giderseniz onların kültürüne has şapkalarından bir tane edinip onlar gibi Siesta yapmayı unutmayın. Bundan büyük bir keyif alacak ve aynı zamanda kültürel bir etkinlik yaparak dinlenmiş olacaksınız.

 

Eğlenme ve dinlenmenin yanında İspanyolları daha da çok sevmenizi sağlayacak üçüncü özellikse yemek kültürleridir. İspanyolların ana yemeklerinin dışında, özellikle alkollü içecekler tükettikleri zamanlarda sıklıkla yedikleri aperatif yiyecekleri bulunmaktadır. Bu yiyeceklere Tapas adı verilmektedir. İçkilerinin yanında keyifle tükettikleri Tapaslar tek bir yiyecek türü değildir. Yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Tapasların lezzeti ve her türlü zevke uygun bir tadı bulunması İspanyolların sevilmesine neden olacak kendilerine has özelliklerinden biridir. Tapasların dışında İspanyolların yemek kültürü, lezzetleri tat arayanlar için bulunmaz nimetlerden biridir. İspanyollar yemeğe oldukça düşkün bir millettir. Günde iki defa kahvaltı yapan bu millet, akşam yemeklerini de geç saatlerde, oldukça uzun bir süreye yayarak yapmaktadırlar.

 

 

Dördüncü özelliğimiz dünyaca bilinen Flamenko. Bu dansın anavatanı İspanya’dır. Dans etmeyi seven bir millet olarak Flamenko, İspanyollar için ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. İspanyolların bu kadar keyifli ve eğlenceli bir millet olmasının en güzel örneği Flamenko dansıdır. Yalnızca bu dans çeşidi bile İspanyolların sevilmesine yeterdir. Özellikle dansla ilgiliyseniz Flamenko’nun anavatanı olan İspanya’yı ve dansın mucitleri olan İspanyolların kalbinizde ayrı bir yeri vardır. Flamenko’yu doğduğu topraklarda görebilmek ve izleyebilmek, belki de dans edebilmek sizlere eşsiz bir deneyimin kapılarını açacaktır.

 

 

İspanyolların kalpleri kazanmasını sağlayan beşinci özellikleri festivalleridir. Her yıl yüzlerce turisti kendisine çekmesini bilen birbirinden eğlenceli, bir o kadar da farklı festivalleri bulunmaktadır. Bu festivaller İspanya’nın en önemli ve en eğlenceli özelliklerinden biridir. İspanya’nın her bir bölgesinde, yılın herhangi bir zamanında ve eğlence bakımından birbirini aratmayacak birçok festival yapılmaktadır. Zaten eğlenceye düşkün bir topluluğun Fiesta’larla sınırlı kalması beklenemezdi. Bu festivallerden en ilginci ve belki de en eğlencelisi Domates Festivali’dir. Her yıl İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenmektedir. La Tomato olarak bilinen bu festival her yıl yüzlerce turisti kendisine çekmeyi başarmaktadır. 29 Ağustos’ta kutlanan bu festival birbirinden eğlenceli görüntülere şahitlik etmektedir. La Tomatı festivalinin yanında müzik, sanat ve filmin bir araya geldiği festivallerde düzenlenmektedir. Bunların dışında dünyada eşi olmayan İspanyollara has daha birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivaller arasında en uzun insan kulelerinin yarıştığı Festes de la Merce, tüm dünyada bilinen boğa koşusu festivali, boğa güreşleri, Baskların resmi bayramı ve daha birçok eğlenceli festivalleri bulunmaktadır. Eğlencelere düşkün ve bulabildikleri her fırsatta Fiesta düzenlemeyi sevdiklerini belirttiğimiz İspanyolların festivalleri de gönülleri çalmaya yetmektedir.

 

 

Altıncı özellikleri tarihe verdikleri önemdir. İspanya topraklarında bulunan birçok tarihi eser aslını kaybetmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Önemle korudukları tarihi eserler arasında Emevi Devleti'ne ait eserler de almaktadır. Elhambra Sarayı adı verilen bu eser Emevi Devleti'nin devamı niteliğinde Nasiriler tarafından temelleri 1232 yılında atılmış ve zamanla yapılan değişiklikler sayesinde günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. Tarihlerine de bu kadar büyük bir önemle bağlı kalmaları, onları korumaları insanların kalbini kazanmalarına sebep vermiştir.

 

Yedinci olarak futbol tutkusu diyebiliriz. Dünya tarafından tanınan ve yetenekleriyle dudak uçuklatan futbolcuların İspanya topraklarından çıkması, bu özelliklerini kanıtlar niteliktedir. Futbolu seviyorsanız La Liga’nın gönlünüzde ayrı bir yeri vardır. Futbolun izlenmesini daha da eğlenceli hale getiren, futbol keyfinizi arttıran futbolcuları bünyesinde toplaması buna en büyük etkendir.

 

 

İspanyolların oldukça kolay öğrenilebilen ve kulağa oldukça sempatik gelen dilleri de onları daha da çok sevmenizi sağlayacak sekizinci özelliğidir. İspanyolca Dünya üzerinde yaklaşık olarak 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Bu kadar yoğun bir nüfusun bu dili konuşması ve öğrenmenin de bir o kadar kolay olması İspanyolların bilinmeyen; ancak kendisini sevdiren özelliklerinden biridir.

 

İspanyollardan bu kadar bahsetmişken kızlarından da söz etmeden geçmeyelim zira güzellikleri dillere destandır diyebiliriz. Dokuz numara güzelleri. İspanya sokaklarında dolaşırken gönlünüzü bir güzele kaptırmamak elinizde olmayabilir. Tavsiyemiz “Seviyorsan git konuş bence” yönündedir.

 

 

Listemizin sonunda ise giyimlerine yer verdik. Rahatlarına düşkün ve dans etmeyi seven bir millet olan İspanyolların dans kıyafetleri moda , günlük olarak giydikleri kıyafetleri de bir o kadar rahattır. Kadınların özellikle Flamenko dansında giydikleri altı kısımları çok katlı ve birbirinden şık kıyafetleri insanların göz zevkini dolduracak cinstendir. Kadınların giydiği bu kıyafetlerde gül motiflerine oldukça sık rastlanmaktadır. Gül simgesi aşk ve tutkuyu yansıtır. Haliyle İspanyolların yaşamlarında en sevdikleri iki özelliktir.

 

İspanyollar hakkında söylenebilecekler bunlarla sınırlı değil tabiki. Ama bize kalırsa biran önce İspanya uçak bileti fırsatlarını değerlendirmeniz ve ilk tatil fırsatınızda ziyaret etmenizdir. İyi uçuşlar dileriz.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder