Hostelde Kalmanın Avantajları ve Dezavantajları

Hostelde Kalmanın Avantajları ve Dezavantajları

Ücra köşe bölgelerde bulunabilir: Genellikle Avrupa ve Amerika gibi yerlerde yaygın olarak bulunan hosteller fiyatlarının karşılığında sizlere sundukları hizmetlerden en sıkıntılı olabilen özelliği gittiğiniz şehirdeki konumudur. Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birinde tuttuğunuz hostel hiç beklemediğiniz bir semt veya köy gibi bir yerde olabilir. Genellikle şehre uzaklığıyla sizler için bir dezavantaj olan hosteller sizlere bağlı olarak yerel halka karışmaktan hoşlananlar ya da daha turistik yerlere nazaran yabancı köy hayatını deneyimlemek isteyenler için bir avantaja dönüşebilir.

 

 

Hostel oda farklılıkları: Hosteller çok farklı oda seçeneği sunan konaklama yerleridir. Otellerden farksız olarak tek kişilik odaları da bulunsa da karışık 12 kişilik hatta daha fazla kişilik ranzalı oda seçenekleri de bulunmaktadır. Fiyat olarak bahsettiğimiz odalar arasında çok fazla fiyat farkı bulunduğu için bütçeniz için bir avantaj iken kalabalık odada kalmak sizin için bir dezavantaj olabilir. Ancak bu dezavantaj size bağlı olarak farklı kişilerle tanışmak ve farklı kültürleri tanımak açısından da avantaja dönüşebilir niteliktedir. Kalabalık odaların genel olarak eşya güvenliği ve bireysel banyonun bulunmaması da dezavantaj olarak görülebilir.

 

 

 

 

Ortak banyo sorunsalı: Genel olarak hosteller bireysel oda seçeneklerini az sayıda tuttukları için barındırdıkları banyo ve tuvaletler ortaktır. Kalabalık oda seçeneği bulunan hostellerde banyo ve tuvaletlerin herkesin kullanabildiği hatta bazı ülkelerde karşı cins ile birlikte ortak kullanabildiğiniz banyo ve tuvaletler sizler için hijyen ve mahremiyet açısından bir dezavantaj rolü oynar. Eğer bireysel tuvalet ve banyo kullanımına yönelik istekleriniz söz konusuysa tuttuğunuz hostel odalarının daha az sayıda kişinin kaldığı oda seçeneklerinden yana seçim yapmalısınız.

 

 

Ekonomiktir: Hosteller genellikle yaptığınız seyahatlerde konaklama masraflarınızı oldukça düşük tutmanıza yardımcı olan avantajlı yerlerdir. Seyahat amacınız düşük bütçe ile geniş bir turistik ve kültürel gezi ise tercihinizi hostellerden yana yapmanızı öneririz. Bu sayede seyahatinize daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

 

 

Samimi ortam sağlar: Hostellerin seyahatleriniz esnasında sizlere sağladığı avantajlardan birisi de genellikle samimi bir ortama sahip olmasıdır. Ufak, merkezi konuma sahip ve ekonomik hosteller çalışanlarından müşterilerine kadar samimidirler. Genellikle hostelde kalan kişiler konaklama konusunda lüksten uzak kalarak turistik amaç barındıran kişiler oldukları için ve sizler için dezavantaj olsa da hostellerin genel olarak çoğu alanı ortak kullanıldığı için hostel içerisinde konaklayan kişilerle ister istemez bir samimiyet ortamı oluşturursunuz. Bu sayede yeni insanlar tanıyıp yeni dostlar edinebilirsiniz.

 

 

Gürültülüdür: Genellikle ufak ve eski binalar olan hostellerde kalabalık odaların bulunması ile de ortaya çıkan gürültü sizler için bir dezavantaj olabilir. Genellikle eski binalardan oluştuğu için hostellerin bina ses yalıtımı da eskimiş olabilir. Bu nedenle dışarıdan içeriye ya da odalardan odalara daha fazla gürültü gelebilir. Eğer tek kişilik veya az kişili bir odada kalıyorsanız gürültü sorunu yaşayacağınızı pek sanmıyorum. Gece geç saatte hostele dönen kişiler odalarında uyuyan insanların olduğunun farkında olarak tüm saygısıyla odasına geçiyor. İstisnai durumlar yaşanabilir. Kalabalık odalar da ise işler biraz değişmektedir. Yolculuk veya gezmenin verdiği yorgunluk ile odada kaldığınız kişilerden biri ya da daha fazlası gece horlayabilir. Bunun için size verebileceğimiz tek tavsiye kulaklık takarak uyumanızdır.

 

 

 

 

Hostelde yemek: Yemek konusunda hostelden hostele farklı seçenekler ile karşılaşabilirsiniz. Tuttuğunuz hostel sizler için kahvaltı seçeneği sunarken farklı hosteller kahvaltı seçeneği sunmayabilir. Genellikle seyahatini ucuza getirmek isteyen seyahatçilerin tercihi olan hostellerde yemek konusu otelin herkesin ortak olarak kullanabileceği bir mutfak ile çözülür. Mutfak gereçlerinin de genellikle içinde bulunduğu mutfak kısmı ile yemeklerinizi marketten alışveriş yaparak kendiniz hazırlayabilirsiniz. Pahalı ülkelere yaptığınız seyahatlerde konakladığınız hostellerin sunduğu bu özellik ile yemeklerinizi ucuz ve güvenilir bir şekilde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hijyen açısından pek olumlu gözükmese de hostel içinde yemek sorununu hallettiğiniz mutfakta farklı kültürlere ait farklı lezzetleri tatma ve öğrenme gibi avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Yeni lezzetleri tadıp beğendiklerinizi öğrendiğiniz zaman yemek yapabilme yeteneğinize ve mutfağınıza çok daha fazla lezzet ve tarifleri katabilirsiniz.

 

 

Hijyen: Otelden otele değişiklik gösteren hijyen konusu hostelden hostele de farklılık gösterebilmektedir. Hijyen konusu söz konusu olduğunda dezavantaj ve avantaj açısından kişiye ne kadar bağlı olduğu tartışılır. Ancak hijyen konusuna çok takıntılı biri iseniz hosteller kesinlikle size göre değil. Ancak hostelde kalma konusunda ısrarcı iseniz yapacağınız oda seçimlerini ona göre yapmalısınız. Hijyen açısından sorunların en sık yaşandığı ortak tuvalet ve banyo alanlarının yaşattığı sorunun tek çözümü ise içerisinde bireysel tuvalet ve banyosunu barındıran az kişili odalardır.

 

 

Malzeme gereksinimleri: Otellerin aksine hosteller genellikle sizlere genel olarak terlik, şampuan ve havlu gibi hizmetleri sunmayarak sizlerin tüm malzemeleri yanınızda getirmenizi beklemektedirler. Unutma durumunda ihtiyaç duyduğunuz acil gereksinimlerinden olan şampuan, havlu gibi gereçleri sizden önce kalanların unutmaması durumunda ihtiyacınız olan gereçleri ekstra bir ücret karşılığında hostelden karşılayabilirsiniz. Genel olarak sizlere bu gereksinim konusunda verebileceğimiz en önemli öneri ise tuttuğunuz hosteli sadece yatacak yatak ve oda veren bir konaklama yeri olarak görmenizdir.

 

 

 

 

Ödeme seçeneği: Hosteller ödeme seçenekleri konusunda gerçekten farklılık gösterebilmektedir. Tutacağınız otelin mutlaka ödeme koşullarını ve seçeneklerini kesin olarak öğrenmenizi öneririz. Bazı hosteller kredi kartı ödemelerini kabul etmeyebilirler yani sadece nakit geçerli olabilir. Hosteller ödeme seçeneği olarak genellikle ön ödemesiz ve ücretsiz iptal etme seçenekleri ile sizlere ücretsiz erken rezervasyon yapma avantajı sağlamaktadır. Bu sayede yapacağınız seyahatte ekonomik açıdan erken rezervasyon açısından bir avantaj ortamı doğmaktadır. Ancak farklı ödeme koşulları bulunan hosteller check-in esnasında yapacağınız ödemelerin yerel para ile yapılması gibi zorunluluklardan oluşarak sizlere geç saatlerde havaalanından direkt olarak otele geçişinizde ve otele yerleşmeniz esnasında sorun oluşturabilmesi gibi dezavantajı söz konusudur. Ancak kimi hosteller de ödemeyi hostelden ayrılırken check – out işleminde de kabul edebilmektedir.

 

 

Resepsiyon: Lüks otellerin aksine hostellerde resepsiyonda hostelin sahibi ya da hostelde her gün görerek tanışıklığınız oluşmuş birisi bulunuyor olabilir. Tüm gün içerisinde değil devamlı olarak resepsiyonda birilerinin bulduğunu söylemek pek doğru olmaz. Eğer gece geç saatte uçaktan inerek veya binerek hostele yetişme açısından çaba gösteriyor olmanıza rağmen hostelin resepsiyonunda kimseyi bulamayıp o gece açıkta kalmanız mümkündür. Bu nedenle kalacağınız hosteli iyice araştırmalısınız. Kalacağınız hostelin 7/24 açık resepsiyonu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

Hostelde konaklamanın avantajları ve dezavantajları genel olarak bu şekildedir. Bunları göz önüne aldığınızda ve kalmak istediğiniz hosteli çok detaylı bir araştırma yaptığınızda size en uygun ve en rahat seçenekleri bulabilirsiniz. Hostelde kalmaya kimileri önyargılı yaklaşsa da aslında o kadar göz korkutacak yerler değillerdir, bunları değerlendirebilirsiniz. Başta da dediğimiz gibi hostelde kalmanın avantajları da dezavantajları da size bağlıdır.

 


Hostel konseptinin sizlere için avantaj veya dezavantaj olması sizlere bağlıdır. Sahip olduğunuz kişisel özelliklerinize bağlı olarak oluşan avantaj ve dezavantajları tam olarak belirlemek mümkün değildir. Ancak genel olarak hostelde konaklamanın avantajlarını ve dezavantajlarını sizler için belirleyerek sıraladık.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder