Hoşgörü Şehri Konya

Hoşgörü Şehri Konya

Konya; hoşgörü ve alçakgönüllülüğün mimarı, huzur kelimesinin tam da karşılığıdır. Hafta sonu ne yapsak nereye gitsek değişiklik yapmak düşüncesine girdiğinizde aklınıza Mevlana ile özdeşleşmiş olan bu huzur kenti Konya’yı getirmenizi öneririz. Ne güzel de söylemiş Mevlana :“ her ne olursan olursan ol yine gel” diye. Sizlerde bu çağrıya uyarak tarih boyunca birçok devlete başkentlik yapmış ülkemizin tahıl ambarı olan ve en büyük yüz ölçümüne sahip bu kente mutlaka gelmelisiniz. Anadolu’nun ortasında yer alması sebebiyle ulaşımı çok kolaydır tabi bunda hızlı trenin katkısı da oldukça fazladır.

Konya’ya gidersek ne yapabiliriz diye düşünüyor iseniz kent size bu konuda oldukça farklı cevaplar verecektir. Sırf Mevlana Celalettin Rumi ve can yoldaşı dostu Şems-i Tebriz’inin türbelerini ziyaret etmek amacıyla bile kente gelinebilir. Birçok dinden insana hitap eden felsefesi ile Mevlana Türbesi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Türbe içerisinde gezerken gül kokuları eşliğinde duyacağınız ney dinletileri sizleri bu dünyadan alıp tarifi imkânsız bir huzur dünyasına götürmektedir. Temiz hava almak için Alâeddin Tepesi’ne çıkabilir Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat’ın yaptırdığı Alâeddin Cami’sini ziyaret edebilirsiniz. Tüm dünya tarafından hoşgörü şehri olduğu bilinen Konya’nın Hıristiyanlar âlemi için önemli özelliklere sahip Aya Elenia Kilisesi, Konya Saint Paul Kilisesi ve Sille Siyata Manastırı da ev sahipliği yaptığı unutulmamalıdır.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Cilalı Taş Devri’nden kalma Çatalhöyük’ü de görmeden buradan ayrılmayın. Meram Deresi etrafında yemyeşil ağaçlarıyla sizleri bekleyen Meram Bağları‘nda mutlaka çayınızı yudumlamalısınız. Taç Mahal’den Süleyman Şah’a kadar birçok Türk İslam eserinin minyatürlerinin bulunduğu, sevimli çizgi film karakterlerinin minyatürleriyle sizleri masal diyarına götüren 80 bin metrekarelik alana kurulu olan 80 Binde Devri Âlem Parkı ise görülmeye değer harikulade atmosferi ile sizleri beklemektedir. Ayrıca Konya ya gelip de etli ekmek, tandır kebabı, bamya çorbası ve zerde tatlısı yemeden bir yere gitmeyin. Buradan ayrılırken Mevlana şekeri alarak dostlarınıza ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Sizler de güzel yürekli Mevlana’nın da dediği gibi “Gez dünyayı, Gör Konya’yı” sözünden esinlenerek dünyayı gezin fakat mutlaka Konya’yı görün.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder