Hollanda'nın Hayatımıza Kattığı 10 Anlam

Ülke topraklarının çoğu deniz altında olduğu için Fransızların “Pays-Bas” yani düşük ülke olarak isimlendirdikleri Hollanda, Hollanda Krallığı’nın dört ülkesinden bir tanesidir. Hollanda dışında Karayipler’de 3 tane de adası bulunan Hollanda Krallığı ise 26.Temmuz.1581 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın en büyük limanlarından birisi olan Rotterdam, dünya adaletinin merkezi haline gelmiş Den Haag yani Lahey ve yine tüm dünyada özgürlükleri ve doğal güzellikleri ile tanınan başkenti Amsterdam ile Hollanda bugün Avrupa’da en çok turist ağırlayan ülkelerden de birisidir. Hollanda aynı zamanda Türklerin de yoğun olarak yaşadığı bir ülkedir. Dolayısıyla Amsterdam dışında Eindhoven ve Rotterdam şehirlerine de İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından direkt uçuşlar yapılmaktadır. Özellikle Amsterdam’a dönem, dönem çok uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz.

Peynir, yel değirmeni, adalet, özgürlük, bisiklet, lale, inek ve eşcinsel kelimelerini aynı cümlede kullanmaya kalksanız belki yapamazsınız, ancak Hollanda tüm bunları aynı cümlede kullanmayı başarabilmiş bir ülkedir. Uçak bileti alarak Hollanda’ya gidenlerin hayatına katılan güzellikler ise sadece bunlarla sınırlı değildir. Bir liste yapmaya kalkarsak, işte Hollanda’nın tüm dünyaya armağan ettiği güzellikler;

 

1-KEUKEHOF LALE BAHÇELERİ

Her ne kadar son bir kaç yıldır İstanbul lalelerine sahip çıkmaya çalışsa da, Keukenhof Lale Bahçelerini görenlerin bu konuda İstanbul’un ne kadar geç kaldığını anladığını düşünüyoruz. 11.yy da Türkler tarafından yetiştirilmeye başlanan laleler, 16 yy. da Kanuni Sultan Süleyman’ın büyükelçisi tarafından Hollandalı bitki bilimci Carolus Clusius’a ilk lale soğanlarını hediye etmesi ile Hollanda’ya taşınmış. Clasius’un çok çeşitli renk ve yaprak çeşitleri ile ürettiği laleler, o zamanlarda Hollanda’da neredeyse bir ev satın alacak değerdeymiş.

Bugün ise lale, Hollanda’nın yel değirmenleri ve tahta ayakkabılardan sonra üçüncü simgesi haline gelmiş. Her yıl 24.Mart’da kapılarını açan ve 20.Mayıs’da kapatan Keukenhof Lale Bahçeleri ise inanılmayacak renklerde adeta bir lale denizi olarak karşımıza çıkıyor. Amsterdam’a 40 km. uzaklıkta bulunan ve açık olduğu dönemde şehir merkezinden kalkan otobüslerle de ulaşabileceğiniz Keukenhof Bahçelerinde bugün sadece laleler değil, muhteşem bir orkide koleksiyonu da yer alıyor. Parkta açık olduğu dönem boyunca her gün bir başka etkinlik düzenleniyor. Ucsuz bucaksız görünen park hafta sonları ise dolup taşıyor.

 

2-TURUNCU RENK-30.NİSAN HOLLANDA KRALİÇESİ’NİN DOĞUMGÜNÜ

Eğer herhangi bir 30 Nisan’da Amsterdam’a uçak bileti alarak gittiyseniz, sizi daha havaalanında karşılayacak tek renk; turuncudur. Her yıl 30.Nisan’da Quennsday ya da orijinal adıyla Koninginnedag olarak kutlanan bu turuncu günde, kraliyet ailesinin soy ağacında yer alan isim olan “Oranje” yani turuncu renginden bir deniz sizi Amsterdam sokaklarında karşılayacaktır. İlk kez 31.Ağustos.1885 de Hollanda’nın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi Wilhelmina’nın doğum günü şerefine kutlanan Queensday, kraliçenin tahtını kızı Juliana’ya devrettiği 1949 yılından itibaren, tesadüf eseri 30.Nisan’da doğan Kraliçe Juliana’nın şerefine 30.Nisan tarihine alınmıştır. Bugün ise, kraliçe olan Juliana’nın kızı Kraliçe Beatrix, annesinin şerefine kutlama tarihini değiştirmemiş ve Queensday’i 30 Nisan’da kutlamaya devam ettirmiştir. Bugünde herkes turuncu giyer ve Amsterdam’ın her köşesinde ayrı bir etkinlikle kutlanır. Ama en güzeli en ciddi resmi kurumların ve bankaların bile turuncu peruklarla ve kıyafetlerle katıldığı kanal etkinlikleridir.

 

3-BİSİKLET

Özellikle Amsterdam’da bisikletler araba, tramvay ve otobüslerden daha öncelikli bir taşıt aracıdır. Bisiklet sevenler için Amsterdam adeta bir cennettir, çünkü dünyanın hiç bir ülkesinde bisiklet, bu kadar güvenle kullanılamaz. Amsterdam’da herkesin bir, hatta bir kaç bisikleti vardır ve şehir merkezinde araç otoparkları yerine çok katlı bisiklet otoparkları bulunur. Amsterdam’a uçak bileti alarak gittiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken bisiklet yollarıdır. Çünkü Amsterdamlılar çok ama çok hızlı bisiklet kullanır.

 

4-KRALİYET CONCERTGEBOUW ORKESTRASI

Dünyanın en iyi orkestrası olarak kabul edilen 128 yıllık Kraliyet Concertgebouw Orkestrası, Hollanda’nın klasik müzik dünyasına armağan ettiği belki de en büyük güzelliktir. 1988 yılından beri Krliçe Beatrix’in tüm mali desteğini alarak ünvanının başına Kraliyet kelimesi eklenen orkestra, klasik müzik sevenlerin ve bilenlerin gözleri kapalı dinlediğinde bile tanıdıkları, mükemmel bir orkestradır. 1888 yılından beri sadece 6 orkestra şefi değiştirmiş olan orkestranın Museumplein’de bulunan konser salonu ise dünyanın en iyi akustiğine sahip konser salonudur.

 

5-VINCENT van GOGH ve REMBRANDT HARMENSZOON van RIJN

Hollanda Altın Çağı’nda yaşamış ve sayısız eserler vermiş olan Rembrandt ve eskizleri bile dünyanın en pahalı ressamı olmasını sağlayacak fiyatlara satılan Van Gogh, Hollanda’nın dünyaya armağan ettiği ressamlardan sadece ikisidir. 1606-1669 yılları arasında yaşayan Rembrandt, sanat dünyasında ışığın ve gölgelerin ressamı olarak adlandırılır. Lazarus’un Yükselişi, Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi, Müzik Dersi, Abraham ve Üç Melek ve Europa’nın Kaçırılışı yüzlerce eserinden sadece bir kaçıdır. Pek çoğunu Rijkmuseum’da görebileceğiniz Rembrandt’ın eserleri karşısında uzun süre durmamamız ise imkansızdır. Kullandığı absint içkisi nedeniyle sürekli deliliğin sınırlarında yaşayan Van Gogh ise, aslında en değerli eserlerini sürekli tarlalarda resim yaptığı ölmeden önceki sın bir kaç yılda vermiştir. Rijkmuseum’un hemen karşısında bulunan ve tamamen Van Gogh’un eserlerinin ve kardeşi Teo’ya yazdığı mektupların bulunduğu Van Gogh Müzesi ise kapısında sürekli kuyruk olmasına rağmen beklemeye değer güzelliktedir.

 

6-PEYNİR

Hollanda peyniri, muhtemelen bütün gün Hollanda’nın yemyeşil çayırlarında otlayan ineklerin verdiği sütle yapıldığı için muhteşem güzellikte peynirlerdir. Yılda yaklaşık 735.000 ton peynir üretimi yapan Hollanda’da bu peynirlerin 2/3 ü ihraç edilerek dünyaya armağan edilmektedir. Gauda, Edam, Maasdamer ve isli peynir en bilinen peynir çeşitleridir.

 

7-KANALLAR VE YEL DEĞİRMENLERİ

Amsterdam’ı adeta bir pasta gibi bölen 165 kanal ve 1281 köprü ile Hollanda’yı bir masal ülkesine çeviren yel değirmenleri, doğal güzellik olarak Hollanda’nın dünyaya armağanıdır. Amsterdam’da kanal turu, muhteşem mimariye sahip ve 2 çok büyük sel felaketine rağmen bugüne kadar ulaşabilmiş ünlü Amsterdam evlerini de yakından görmeniz için büyük bir fırsat olacaktır.

 

8-LAHEY ADALET DİVANI

Hollanda’nın dünyaya en büyük armağanı belki de savaş suçlularının yargılandığı ve dünyada hala adaletin kaldığını ve suçluların bir gün cezasını çekeceğini kanıtlayan Lahey Uluslararası Adalet Divanı’dır. Lahey Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler’in tek yargı organıdır. Her biri başka bir ülkeden seçilen 15 yargıçtan oluşan Lahey Adalet Divanı’nda alınan tüm kararlar, kendisini tanıyan ülkeler tarafından geçerli olarak kabul edilir.

 

9-MARKEN ADASI ve VOLENDAM KASABASI

Amsterdam’a gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği Volendam sahil kasabası ve Marken Adası, size burası dünya ise ben nerede yaşıyorum dedirtecek güzellikte iki kasabadır. Amsterdam’a sadece 20 km. uzaklıkta olan ve tekne ile de ulaşabileceğiniz bu iki küçük kasabada geçireceğiniz 1 gün size cennet gibi gelecektir.

 

10-DELFT YANİ HOLLANDA PORSELENİ

Rotterdam ile Den Haag şehirleri arasında kalan Delft şehri ressam Vermeer’in yaşadığı, Delft Blue adı verilen mavi-beyaz renkli porselenleri ve Hollanda Kraliyet Ailesinin bağlı olduğu Orange-Nassu Hanedani ile yakınlığı ile ünlüdür. 17. yy ile 18 yy. da dünyada çok popüler olan Delft seramikleri tanım olarak kalaylı sır üzerine mavi, turuncu, sarı ve yeşil renklerle desenlendirilmiş toprak çanaklar için kullanılmaktadır. En iyi kalitedeki karolara seramikçiler tarafından mavi boya ile desenlerin gölgeleri çizilir, boyanır ve 1000 C lik fırında fırınlanır. Bu işlem sonucunda kalaylı sır beyaz camsı bir şekle dönüşür ve mavi boya çökerek kalaylı sırın içine işler. Tamamen el yapımı olan Delft Blue seramikleri bugün çok pahalı fiyatları nedeniyle genelde hediyelik eşya olarak kullanılmaktadır.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder