Harçsız Öğrenci Pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öğrencilerin seyahat etmesi giderek zorlaşmıştı. Bu sebepten son yıllarda düzenlenen bir uygulamayla en azından öğrencilerin seyahatini engelleyecek maddi yükümlülükler hafifletilmiştir.

10 Şubat 2016’da hayata geçirilen düzenlemeyle artık öğrencilerin okulla alakalı bir sebep göstermeksizin harçsız pasaport alma hakları bulunmaktadır. Nedeni ne olursa olsun harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altındaki öğrenciler sahiptir, kısacası 25 yaşın altında olması ve öğrenci olması harçsız pasaport alabilmesi için yeterlidir. Fakat pek çok öğrencinin kafasını harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır, harçsız öğrenci pasaportu için gerekli belgeler neler gibi sorular kurcalamaktadır. Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağız. 

 

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Harçsız öğrenci pasaportu demek, 25 yaş altındaki tüm öğrencilerin harç ödemeden çıkartabileceği bordo pasaport demektir.

 

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilmektedir?

Eskiden sadece yarışma, eğitim, sosyal veya spor organizasyonları nedeniyle yurtdışına giden öğrencilere harçsız öğrenci pasaportu verilmekteydi. Artık alanı genişletilerek 25 yaş altı tüm öğrenciler herhangi bir sebeple yurtdışına gittiklerinde harçsız pasaport çıkartabilmektir. Ancak harçsız öğrenci pasaportu alabilmek için sadece 25 yaş altı olmak yetmemekte, harçtan muaf olmak için mutlaka öğrenci olmanız gerekmektedir.

 

Açık öğretimde okuyanlar harçsız pasaport alabilir mi?

Evet, açık öğretim öğrencileri de harçsız pasaport alabilmektediler.

 

Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Süre İçin Verilmektedir?

Harçsız öğrenci pasaportu düzenlemesinden her öğrenci yararlanabilmektedir. 18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport verilmekte fakat en çok 5 yıllık geçerli pasaport verilmektedir. Başvuru esnasında her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte emniyete gitmesi gerekmektedir. Okuldan ya da e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması da gereklidir. Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler için 5 yıl geçerlilik koşulu yoktur, 25 yaşına kadar öğrenci pasaportu alma hakkı vardır ve 25 yaşından gün aldığınız gün geçersiz olacak şekilde düzenlenmektedir. Örneğin 22 yaşında 3 senelik, 24 yaşında 1 senelik alabiliyorsunuz.
Pasaport harcından muaf olmayı ve öğrenciliği ispatlamayı sağlayan belgeler haricinde, izlenmesi gereken yol standart bordo pasaport çıkarma işlemleri ile aynıdır. Bordo pasaport çıkarma işlemleri oldukça basittir. 

 


Anaokulu öğrencileri harçsız pasaport alabilir mi?

Anasınıfına giden öğrenciler e-okula kayıtlı bir okula gidiyorsa e-okuldan alacakları öğrenci belgesi ile harçsız pasaport alabilirler. Ancak e-okula kayıtlı değil veya öğrenci değilse ve ilk okul yaşından küçük ise harç ödemek zorunda kalıyorsunuz.

 

Harçsız Öğrenci Pasaportu Fiyatları

25 yaşın altında ve öğrenciyseniz harç ödemekten muafsınız. Ancak 108 TL olan "defter bedelini" ödemek zorundasınız.

 

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Şimdi gelelim öğrencilerin harçsız pasaport almaları için hazırlamaları gereken belgelere;


1. Nüfus Cüzdanı Aslı
Ehliyet olmuyor, mutlaka kimlik olması gerekir. Ayrıca üzerince TC numaranızın yazması gerekmektedir. Eski tip, TC numarasız bir nüfus cüzdanınız varsa bununla işlem yapmanız mümkün değildir. Öncelikle gidip yenilemeniz gerekmektedir. Bir de öğrenci 15 yaşından büyükse nüfus cüzdanında fotoğrafın bulunması şarttır. Buna ek olarak nüfus cüzdanınızın fotokopisini de yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
Pasaportlarda biometrik fotoğraf olması gerekmektedir. Aslında eski vesikalık ve biometrik vesikalık arasında pek fark bulunmamaktadır. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler vardır. Her fotoğrafçıda biometric fotoğraf çekilmektedir. Bu konuda sıkıntı yaşamayacaksınız.

3. Eski Pasaportlar (Varsa)
Daha önce pasaport çıkarttıysanız bunların hepsini yanınızda bulundurmalısınız.

4. Pasaport Bedeli Dekontu
Pasaport harcı ve defter bedeli farklı şeylerdır. Normal şartlarda pasaport çıkartan herkesin bu ikisini de ödemesi gerekmektedir. Öğrenciler ise pasaport harcı ödemeleri gerekmemekte fakat 108 TL olan bir defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırması gerekmektedir.

5. Öğrenci Belgesi

Eğer öğreniminize Türkiye’de devam etmekteyseniz 2 seçeneğiniz vardır.
Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekmektedir. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekmekte. Diğer seçenek ise edevlet üzerinden öğrenci belgesi almanızdır. Fakat bu belgeyi son 60 gün içinde almış olmanız şarttır.

 

 

2018 Pasaport Harç Ücretleri Ne Kadar?

25 yaş altı öğrenciler harç bedelinden muaf olsalarda harç bedelleri  muaf olamayan herkes için önemli bir konudur. 2018 pasaport harç ücretlerini de sizlerle paylaşmak istedik. 2018 yılında ödemeniz gereken pasaport harç bedelleri pekte ucuz değildir. Defter ücreti bu fiyatlara dahil değildir.

 

  • 6 aya kadar: 137,40 TL
  • 1 yıl için: 200,80 TL
  • 2 yıl için: 327,80 TL
  • 3 yıl için: 465,50 TL
  • 3 yıldan fazla süreli: 656 TL

 

Harçsız öğrenci pasaportu alma şartları, harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır ve öğrenci pasaportu için gereken belgeler hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız umarız ki faydalı olur. Oldukça kolay adımlardan oluşan bu süreçte biraz özenli ve dikkatli olmanız kısa sürede sıkıntısız sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Şimdiden iyi seyahatler.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder