Endülüs’ten Büyüleyici Bir Kültür

Flamenko dansçısı

Endülüs’ten Büyüleyici Bir Kültür, Bir Tutku; Flamenko!

İspanyol gitar melodileri eşliğinde, fırfırlı etekleri düşünmek, düşük topuklar üzerinde salınmak size de büyüleyici gelmiyor mu? Yalnızca bir dans olarak görünmesine rağmen Flamenko bir danstan çok daha fazlası anlamına geliyor. Şimdi bu tutkuya bir adım daha yaklaşalım.

Flamenko, Endülüs kültürü ve 16. yüzyıl öncesine dayanıyor. Büyük ihtimalle Arap, çingene, Yahudi ve Endülüs kültürlerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış. Dansçının yüz ifadesindeki acı ve şarkıyı söyleyenin sesindeki kırıklık kederi temsil eden bir dans olduğunu gösteriyor. Ancak Flamenko sadece kederi değil canlılığı, eğlenceyi ve sarkazmı de ifade eden bir dans. Flamenko’da ne hissettiğiniz değil, hislerinizi nasıl yansıttığınız önem taşıyor.

Bir Flamenko performansı izlerken veya sadece dinlerken bile melodi ve vokalleri sizi anında içine çeker. Zarif el, ayak hareketleri sıradan hareketler olarak düşünülemez. Performans sırasında göreceğiniz her hareket farklı bir duyguyu ifade eder.

Ayakkabı ve elbiselerin de anlatmaya çalıştığı birçok şey bulunuyor. Genelde kırmızı kadınlarda baskın renktir ve tutkuyu anlatır. Diğer tüm detaylar ise özel olarak tasarlanır. Ayaklarını yere vurduklarında güçlü bir ses çıkması için kısa topuklar tercih edilir. Her hareket öncesinde düşünülmüştür ve mutlaka bir şeyler anlatmaya çalışıyordur.

Ole! Bueno!

Flamenko harika bir üçlüden oluşuyor; Cante (şarkı söylemek), Baile (dans etmek) ve Toque (gitar). Tüm bunlara ek olarak, performans sırasında seyircinin de önemli bir rolü bulunuyor. Çok dikkatli bir şekilde dansı izlemeleri ve Flamenko geleneğini bilmeleri gerekiyor. Bir seyirci performansa her zaman dahil olabilir. Dansçıların yanına oturup, el çırpabilir ve “Ole!” ya da “Bueno!” diye bağırarak destek olabilir.

Flamenko’nun kategorilerine baktığımız zaman, Cante Jondo ve Cante Chico’yu en başa koyabiliriz. Cante Jondo, ölüm, acı ve din konuları etrafında dönerken, Cante Chico da eğlence, aşk ve doğa ile ilgilidir.

En meşhur Flamenko sanatçıları Camaron de la Isla, Tomatito, Paco de Lucia ve Agustin Sabicas olarak listelenebilir. Büyük ihtimalle, en önemli yetenekleri doğallıklarını asla bozmamaları çünkü doğal olmak bir Flamenko sanatçısında olması gereken en önemli özellik.

Eğer hala bir performans izlemediyseniz, hayatınızda büyük bir eksiklik var demektir. Gidin ve bu eksiği tamamlayın!

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder