En Güzel Gün Batımını Seyredebileceğiniz 7 Nokta

Herhalde en güzel gündoğumu; yerden 4000 mt. yüksekliğinde ve 10 mt. boyundaki kral heykelleri arasında Adıyaman sınırındaki Nemrut Dağı’nda seyredilir. Aslında dünya üzerindeki herkesin Nemrut Dağı’ndaki gün doğumuna şahit olup, güneşi elleri ile tutması gerekir. Ancak konu gün batımına geldiğinde durum değişir, çünkü Türkiye’de olduğu kadar dünyanın da pek çok yerinde, çok güzel gün batımları seyredebileceğiniz noktalar bulunmaktadır. İşte en güzel gün batımı seyredebileceğiniz dünya üzerindeki 7 özel nokta;

 

 

 

 

TAC MAHAL, HİNDİSTAN: 5.Babür İmparatoru Şah-ı Cihan tarafından kaybettiği karısı Mümtaz Mahal, diğer adıyla Banu Begüm için, o zaman başkent olan Agra şehrinde, Yamuna nehri kıyısında 1632 yılında yapımına başlanan Tac Mahal, bugün dünyanın 7 harikasından birisidir ve 1983 yılından beri de Unesco Dünya Mirası Listesindedir. Kulaktan kulağa anlatılan efsaneye göre, Tac Mahal’in inşaatında çalışan işçi ve ustaların elleri, bir daha dünyanın hiç bir yerinde aynı güzellikte bir eser yapamasınlar diye kesilmiştir. Bir başka efsane ise eser tamamlandığında kurulan iskelenin sökülmesi için 5 yıl gerektiği Şah-ı Cihan’a söylenmiş, o da sökülen her tuğlanın sahibinde kalacağını ilan etmiştir. Bunun üzerine 5 yılda sökülebilecek iskele 1 gecede tamamen sökülmüş ve eser ertesi gün ortaya çıkmıştır. Agra şehrinin birçok noktasından da görünen Tac Mahal’in bir başka özelliği ise hangi açıdan bakılırsa bakılsın simetrik görünmesidir. 2000 üzerinde projenin bizzat Şah-ı Cihan tarafından incelenip elenmesinden sonra ortaya çıkan Tac Mahal, bugün çevresindeki çarpık yapılaşma nedeniyle büyük tehdit altındadır. Yapımına başlanmasından tam 20 yıl sonra, 1652 de tamamlanan eserin mimarları ise usta Mimar Sinan’ın öğrencileri Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi, hattatı ise Hattat Serdar Efendi’dir. Yerden yüksekliği tam 82 mt. olan kubbe, bizzat mimar Mehmet İsmail Efendi tarafından yapılmıştır. Tac mahal’in dört bir tarafında hattat Serdar Efendi’nin yazdığı Yasin suresi bulunmaktadır. Şah-ı Cihan ve çok sevdiği karısı Mümtaz Mahal’in türbeleri ise Tac Mahal’in alt katındadır. Mezar bölünde çıkan ses, tam 7 kez yankılanacak şekilde akustik dizayn edilmiştir.

 

Tac Mahal için anlatılacak şeyler, sayfalarca sürer, ancak biz konumuza dönersek; dünyanın en güzel 7 gün batımından birisi; Tac Mahal’dedir. Çünkü güneş tam Tac Mahal’in arkasından batar ve Tac Mahal’in duvarları içine gömülü yüz binlerce akik taş, sedef ve firuze ile 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet de çok iri inciyi aydınlatır.

 

 

 

 

KAPADOKYA, TÜRKİYE:Dünyanın en güzel gün batımlarından birisi ülkemizde Kapadokya vadisinde yaşanır. Tam 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’nın püskürttüğü lavlarla oluşan ve günümüze kadar rüzgar ve yağmurun aşındırması ile ulaşan bu büyülü bölge Nevşehir ili sınırları içindedir. Yazılı tarih olarak ilk kez Hititlerin yaşadığı bölge, daha sonra Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Ihlara vadisinde ve Kapadokya Bölgesinde günümüze ulaşan yüzlerce kilise, bunun en büyük kanıtıdır. Kayalara oyularak yapılan kilise ve evler, Roma İmparatorluğu baskılarından kaçan Hristiyanlar için yeni yurt olmuştur. Bölgede bulunan Ortahisar Kalesi ise, gün batımı için mükemmel noktalardan bir tanesidir. Düşmanlardan korunmak için inşa edilmiş olan Ortahisar Kalesi bugün Kapadokya Bölgesinin en önemli turist noktalarından da bir tanesidir ve gün batımı inanılmaz güzelliktedir.

 

 

 

 

GÜMÜŞLÜK-BODRUM, MUĞLA: Bodrum’a en az bir kez gitmiş olanlar bile bilir ki Gümüşlük, Bodrum severler için ayrı bir yerdedir. Bodrum yarımadası için cennet olan Gümüşlük koyunda, ne tatil köyleri ne de büyük otel zincirleri bulunur.  Rakı, balık ülkesinin başkenti olan Gümüşlük’de ayaklarınız denizin içinde yemek yerken güneşin batışını seyretmek ise hayal bile edilemeyecek güzelliktedir. Bugün kültürel yapısı ile Bodrum’un diğer tatil bölgelerinden tamamen ayrılan Gümüşlük’de festivaller ve yaz akademileri ve sergileri çok farklı özelliktedir.

 

4000 yıl öncesinde M.Ö.640 yılında Leleg Kralı Mausolos’un kurmuş olduğu Myndos Antik Şehri, Gümüşlük sınırları içerisindedir. Büyük bir depremde denizin içine gömülen stadyum ve tiyatrodan bugün hiç bir iz yoktur, ancak Gümüşlük’de toprağa dikkatli bakılırsa her yerden yarı gömülü sütunlar, mozaikler ve seramik parçaları fışkırır. Böylesine tarih dolu bir balıkçı kasabasında, güneşin denizden batışını seyretmek için mutlaka Gümüşlük’ü ziyaret etmelisiniz.

 

 

 

 

STONEHENGE, İNGİLTERE: Londra’nın 130 km. batısında bulunan ve İngilizce “asılı taşlar” anlamına gelen Stonehedge, Salisbury Ovasında yan yana sıralanmış dev boyutta taş harabelerdir. Stonehedge Harabeleri, tam bir muammadır çünkü taşların buraya nasıl geldiği ve kimler tarafından getirildiği hala çözülememiştir. Astroloji, astronomi, geometri, meteoroloji ve dinsel olarak paganizm ile ilişkilendiren Stonehedge Harabeleri, yontulmuş ve düzleştirilmiş ve kesinlikle başka bir bölgeden Salisbury Ovası’na taşınmıştır. 30 tane dik konumda olan ve çember şekline getirilmiş olan taşlardan, bugün 17 tanesi ayaktadır. Dik duran taşların üzerinde bir tane de kiriş taşı konularak bu taşlar birer kapı şekline getirilmiştir. Yapının girişinden geçen eksenin 21 Haziran yaz dönencesi gündoğumu tarihine, yine aynı dönemde İrlanda’da inşa edildiği sanılan Newgrange anıtımın ekseninin ise 21 aralık kış dönencesi gündoğumu tarihini göstermesi, Stonehedge Harabelerini çok daha ilginç hale getirmektedir.

 

Güneşin batışının muhteşemliği ise, güneşin tam Stonehedge harabelerinin arkasından, taşları adeta kutsayarak her gün sonunda batmasıdır.

 

 

 

 

SERENGETİ MİLLİ PARKI, TANZANYA: Eğer Afrika ile ilgili bir film seyrettiyseniz veya bir gün batımı fotoğrafı gördüyseniz, o film veya fotoğraf karesi mutlaka Tanzanya’da bulunan Serengeti Milli Parkı’nda çekilmiştir. Çünkü güneş bu parkta hayvanların gölgelerini önüne alarak Afrika’ya özgü yüksek ağaçların arkasından batar ve ortaya muhteşem belgesel görüntüleri ve fotoğraf kareleri çıkar. Aslan, fil, gergedan, buffalo ve leopar beşlisinin tamamının görülebildiği Serengeti Milli Parkı, 14.763 m2. üzerine yayılmış bir parktır ve yaklaşık 200 bin zebra ile sayıları 1 milyondan fazla gnuların da göç yolu üzerindedir. Tanzanya-Kenya sınırında yer alan bu muhteşem park, ünlü Afrika yerli kabilesi Masai’lerin de ana vatanıdır. 1981 yılından beri Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Serengeti Milli Parkı’nda güneşi hayatta bir kez bile olsa hayvanlarla birlikte uğurlamak gerekir.

 

Tanzanya’nın komşusu Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Masai Mara Ulusal Parkı’nda da aynı güzellikleri yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 

SAHRA ÇÖLÜ, NİJER: Dünyanın en büyük çölü olan Büyük Sahra Çölü tam 9 milyon km2. büyüklüğündedir ve ilkel doğa görüntüsü ile güneşin batışı Afrika’nın kalbi Nijer’de bulunan çölde izleyicilerine inanılmaz görüntüler sunmaktadır. Arapça “büyü” anlamına da gelen ve tam 2.5 milyon yaşında olan Sahara Çölü’nde 10 yıl hiç yağmur yüzü görmemiş bölgeler bulunur. Ancak çok ilginç olarak yağmurlar yıkayıp götürmediği ve ağaçlar da besinlerini almadığı için aslında bu çöl toprakları çok bereketlidir. Bir tohum ekip sulasanız Sahra Çölü’nde 3 günde tohum yeşerecektir. Yine çok ilginç olarak Sahra Çölünden rüzgarla kalkan kumlar, dünyanın pek çok bölgesi ile birlikte mineral açısından çok fakir olan Amazon Bölgesine ulaşan ve aslında bu bölgenin yeşil kalmasını sağlayan kumlardır. Bu muhteşem doğa olayının yaşandığı Sahra Çölü’nde gün batımını izledikten sonra kazak ve mont giymeniz gerekebilir, çünkü Sahra Çölünde geceleri tahmin etmediğiniz kadar soğuk geçecektir.

 

 

 

 

HAWAI, ABD: Büyük Okyanus’da bir adalar gurubu olan Hawai’de güneş palmiyelerin arkasından, denizden batar ve batarken geriye görsel bir şölen bırakır. Aslında 18 küçük adacıktan oluşan takımadalardan en büyüğü Hawai’dir ve yerli dilinde Büyük Ada olarak geçmektedir. Başkent Honolulu, aynı zamanda adaların en büyük şehridir. Tüm Hawai’de hakim olan hava yazlık tatil beldesi havasıdır, insanlar telaşsız ve rahattır. Amerika’da en çok yaşayan insanlar hep bu takımadalarda yaşayan insanlardır. Tropik iklimin hakim olduğu adalarda yılın her mevsimi yaz havası yaşanır ve güneşin denizden batışı her mevsimde muhteşemdir.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder