Ekonomi Fiyatlarına First Class Uçmanın Yolları

Hepimiz yılda en az bir kez tatile gitmeye ihtiyaç duyuyor, belli dönemlerde şehrin kalabalığından kurtularak sakin ve huzurlu yerlerde dinlenmek istiyoruz. Tatilimizi geçirmek için seçtiğimiz en iyi bölgeye gidiş için gerekli olan ne varsa hazırlıyor, hazırlıklarımızı yapıyor ve kendimizi o muhteşem dinlendirici tatil için sabırsızlandırıyoruz. Tatile gitmemiz için en önemli noktalardan biri olan ulaşım konusunda ise çoğu zaman çok az bir zamana sığdırmamız gereken tatilimizi geçireceğimiz bölgeye en kısa sürede ulaşmak ve tatile daha çok zaman ayırmak için havayolu ulaşımını tercih ediyoruz. Gideceğimiz bölgeye uçuş seferleri düzenleyen firmalardan uçak bileti temin ediyoruz fakat çoğu zaman karşımıza çıkan bir problemimiz oluyor ve o problem de neden daha konforlu, daha rahat bir tatil seyahatini çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalarak gerçekleştiriyoruz.
Tatillerimizin en önemli maddi ve manevi sorunu olan uçak bileti fiyatlarının çözümü ve uygun fiyatlarda uçak bileti temin edebilmenin yolları var mıdır?

Bu soruya cevap vermeden önce bakılması gereken ilk şey uçak bileti sınıflarının hangileri olduğu ve hangi anlamlara geldiğidir. Havayolu ulaşımında üç çeşit sınıf bulunmaktadır ve bunlar economy class(ekonomi sınıfı), business class (iş sınıfı) ve first class(birinci sınıf)’tır. Bu üç sınıf her uçakta bulunmaktadır ve uçak bileti satışları da bu sınıflar içerisinden gerçekleştirilmektedir.
Ekonomi sınıfı (economy class); en çok kullanılandır çünkü orta hâlli bir sınıftır. Çok iyi bir uçuş keyfi yaşatmaz fakat vasat bir biçimde seyahat etmenize neden olacak kadar da kötü ve konforsuz değildir. 
 

Ekonomi Fiyatına First Class

İş sınıfı (business class); ekonomi sınıfına göre çok daha iyi ve geniş yelpazeli hizmet seçeneği sunar. İş sınıfı ekonomi sınıfına göre daha pahalıdır fakat bunun hakkını da vermektedir. Uçuş öncesi plastik bardakların aksine gerçek cam bardaklarla yudumlayabileceğiniz içecekleriniz olur ve gerçek porselen tabaklar ve çelik çatal bıçak setleriyle yemek yiyebilirsiniz. Bunların dışında ekonomi sınıfında çokça yaşanılan sorunlardan biri olan bacakların küçücük bir alana sıkıştırılması sorunu ise iş sınıfı için geçerli bir sorun değildir. İş sınıfında koltukların tam yatar pozisyona getirilebiliyor oluşu, iş sınıfı için bir standarttır. 
 

Ekonomi Fiyatına First Class

Birinci sınıf (first class); uçak seyahatlerinin zirvesidir. Genellikle ünlülere, zenginlere hitap eden birinci sınıf, iş sınıfında bulunan tüm imkanların bir üst derece daha lüksüdür. Tam olarak anlatmak gerekirse eğer birinci sınıfı iş sınıfıyla aynı görebiliriz. Birinci sınıf ve iş sınıfı arasındaki önemli farklardan birisi birinci sınıftaki imkanların iş sınıfındaki imkanlardan daha lüks olması ve bir diğer fark ise birinci sınıfta seyahat edeceğiniz bölümün mahremiyete son derece önem veren alanlardan oluşmasıdır. Elbette birinci sınıflarda uçaktan uçağa değişkenlik gösteren suit bir odaya bile sahip olunabilir. Bunların dışında, iş sınıfı ve birinci sınıfın en büyük farkı ise koltuk fiyatlandırmasının birinci sınıfta çok daha fahiş fiyatlarla yapılmasıdır.

İçerisinde spa özelliklerinin de bulunduğu yerden ısıtmalı banyolar, ünlü bir müşterisi olsa bile heyecan yapmadan ve soğukkanlılıkla hizmet verebilecek personeller, kaliteli yemek ve içki menüleri gibi seçenekler birinci sınıf uçuşun getirdiği imkanlar arasından birkaçıdır. Fakat unutmamak gerekir ki, birinci sınıf uçuşların verdiği hizmetler firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor.

 

Ekonomi Fiyatına First Class


Elbette herkes, tüm bu mucizevi seçenekleri duyduktan sonra birinci sınıfta uçmak ister ama özellikle kısa süreli uçuşlarda kullanılacak bir koltuk için de çok yüklü miktarda paralar ödemek istemez. Fakat biliyoruz ki, insanların eşit olmasının gerektiği bir dünyada yaşıyoruz ve yüklü miktarda paramızın olmayışı bizden hiçbir şey eksiltmemeli. Bu nedenle düşünüyoruz ve bizim de birinci sınıf uçuş seferlerinde seyahat etmemiz gerektiğine karar veriyoruz. Hatta, birinci sınıf kadar olmasa da yine de yüksek fiyatlardan bilet satışı yapan iş sınıfında bile seyahat etmemiz bizim için yeterli olabilir. Uzun uzun düşündükten sonra elimizde kalan denklem şu şekilde oluyor; yüklü miktarda paramız yok ve birinci sınıfta veya iş sınıfında seyahat etmek istiyoruz.
Peki, ekonomi sınıfı fiyatlarına birinci sınıfta veya iş sınıfında uçabilir miyiz? Bunu gerçekleştirebilmek için neler yapabiliriz?
Yapabileceğimiz ilk şey, bileti erkenden alıvermek olacak. Havayolu firmaları, uçuş seferleri için satışa sunduğu biletleri genellikle üç ay öncesinden düşük fiyatlarla satışa sunmaya başlar ve uçuş seferi tarihi yaklaştıkça bu fiyat yükselir. Bu yüzden tatile çıkmadan en az üç ay önce gideceğimiz yere karar vermeli ve biletlerimizi o şekilde aramaya başlamalıyız. En ucuz fiyattan satışa açılan biletlerden alarak üç ay sonraki uçuşumuzu bekleyebiliriz.
 

Ekonomi Fiyatına First Class

Yapılabilecek bir diğer şey, tek bir havayolu firmasına bağlı kalmamak olacak. Havayolu firmalarının bilet fiyatları neredeyse yakın oluyorlar birbirlerine fakat destinasyonlarında daha az trafik olan uçuşlarda bilet fiyatları daha düşük oluyor. Tek bir firmayı değil birçok firmayı aynı anda değerlendirmeli ve içlerinde en düşük fiyata sahip biletleri tercih etmeliyiz.
Yapabileceklerimiz arasında bir diğeri ise internetin imkanlarını sonuna kadar kullanmak olacak. Havayolu firmalarının sosyal medya hesaplarını takip etmemiz gerekiyor çünkü bu hesaplardan bazı zamanlarda uygun uçuş paketleri, uygun fiyatlar ile kampanya duyuruları ve teklifleri yapılıyor. Bunun dışında yine interneti kullanarak yaptığımız uçuş seferleri ve sefer fiyatlarını daha sonra tekrar aramak istersek eğer aramaya başlamadan önce internet tarayıcısı geçmişini silmemiz gerekiyor. Havayolu firmaları daha önce yaptığımız aramaları baz alarak bize düşük ve uygun fiyatlar çıkarıyorlar ve biz bu fiyatları kabul edip bilet alma aşamasına geçtiğimizde bu fiyatlar birden değişiyor ve yükseliyor. Bu konuda dikkatli olmamız ve web tarayıcımızın hafızasını boşaltmamız gerekiyor.

 

Ekonomi Fiyatına First Class


Yapabileceğimiz bir diğer seçenek, bazı havayolu firmalarının müşterileri için oluşturduğu avantaj kartlarından faydalanmak olacak. En bilinen avantaj kartını örnek vererek bu konuyu açıklamak daha iyi olacaktır. Türk Hava Yolları’nın, müşterileri için meydana getirdiği Miles&Smiles, bu konuya verilebilecek örneklerden en iyisi. Tıpkı Türk Hava Yolları gibi diğer bazı havayolu firmalarının da avantaj kartlarını bulabilir ve hemen bir tane alabiliriz. Bu avantaj kartları, havayolları firması tarafından tüm müşterilere sunuluyor fakat herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu avantaj kartları, check-in kuyruklarında beklerken yüzümüzün gülmesine sebep oluyor. Kartlarımızda biriken miller ile uçak biletimizi daha düşük fiyatlara alabiliyor ve belirli kampanyalara dahil olabiliyoruz. Yapmamız gereken, avantaj kartları bulunan bir havayoluna başvurarak avantaj kartımızı istemek.
Yapabileceklerimizden bir tanesi de, yine havayolu firmalarından bahsetmeye devam ederek, havayolu firmalarının sunduğu imkanlar olacak. Havayolu firmalarının, bazı bankalarla anlaşmaları bulunmakta ve eğer bu bankalara ait bir kredi kartımız varsa, biletimizi bu kredi kartıyla alabiliriz. Anlaşmalı bankanın kredi kartıyla yaptığımız bilet alışverişlerinde taksit yaptırma imkanımız ve bazen de biletimizi indirimli fiyatla alma imkanımız olabiliyor. 
Tüm bu seçenekleri değerlendirirsek eğer birinci sınıfta uçamasak bile iş sınıfında, kazançlı çıktığımız güzel ve konforlu bir koltuğa sahip olabilir ve tatil seyahatimizi rahatlıkla gerçekleştirerek, muhteşem bir tatilin kapılarını aralayabiliriz.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder